Lekcja 5. Czakry i medytacja.doc

(59 KB) Pobierz

Magia: Kurs Magi Zachodnio-Europejskiej

 

Lekcja V: Czakry i medytacja

Zgodnie z Wschodnią, indyjską filozofią, człowiek posiada siedem głównych "czakr" lub ośrodków psychicznych na swym ciele. Każdy z nich tworzy most, pomost lub przemienia energię, zamieniając czystą (wyższą) energię w różne jej postacie i łączy cztery ciała (tj. duchowe, umysłowe, astralne i fizyczne) razem. Czakry rozmieszczone są wzdłuż nadii (sieci metafizycznych nerwów lub kanałów) i biegną obok autonomicznego systemu nerwowego wzdłuż kręgosłupa. Czakry odpowiadają głównym punktom akupunktury biegnącym wzdłuż "głównego zbiorowiska meridianów" (termin z akupunktury). Siedem głównych czakr jest połączonych razem poprzez trzy główne kanały nadii które biegną równolegle i obok siebie. Środkowy kanał nadi zwany jest "sushumna" i cechuje się neutralnością. Lewostronny kanał nadii (tj. biegnący blisko twej rewej ręki) zwany jest "ida" nadi który ma cechy Yin. Po drugiej stronie twego ciała, "sushumna" (leżąca najbliżej twej prawej dłoni) jest kanał nadii zwany "pingala" nadi, posiadający cechy Yang.

Czakry są widoczne dla osób posiadających zdolność jasnowidzenia jako różnokolorowe, obracające się okręgi lub leje. Na Wschodzie są one opisywane jako wielopłatkowe kwiaty lub lotosy. Źródła rozbieżnie mówią o kolorach czakr.

Pierwsza czakra, znajdująca się na podstawie kręgosłupa, w kroczu, jest "czakrą korzenia", - tzw. "muladhara". Odnosi się ona głównie do żywiołu ziemi i jest związana z zmysłem para-psychicznego zapachu. Druga czakra, znana jako "święty ośrodek" - tzw. "svadhisthana", jest umieszczona poniżej i ponad genitaliami. Dominuje w niej żywioł wody i jest związana z zmysł para-psychicznego smaku. Trzecia czakra jest "splotem słonecznym" - tzw. "manipura", jest umieszczona w okolicach pępka i odpowiada za emocje, jest powiązana z żywiołem ognia i związana także z zmysłem para-psychicznego wzroku (jasnowidzenia). "Czakra serca" - tzw. "anahata", jest czwartą czakrą, umieszczoną w okolicy serca i powiązaną z żywiołem powietrza, odpowiada za zmysł para-psychicznego dotyku. Piąta czakra, "gardłowa czakra" - tzw. "vishuddha", jest umieszczona przy podstawie gardła (tarczyca) i odpowiada za zmysł para-psychicznego słuchu (jasnosłyszenie).

Pozostałe dwie czakry są bardzo ważne. Odnoszą się one głównie do wyższych stanów świadomości. "Czołowa czakra" (lub "trzecie oko") - tzw. "ajna", szósta czakra, jest umieszczona pomiędzy i trochę poniżej, brwii. Ajna jest ośrodkiem mocy paranormalnych i może wywoływać wiele zdarzeń para-normalnych. O medytacji nad ośrodkiem "ajna" mówi się że leczy nerwicę.

Ostatnia, "czakra koronna" - tz. "sahasrara", umieszczona na czubku głowy (gruczoł szyszynki) jest siódmą czakrą. Jest ona określana jako lotos o tysiącu płatków i odpowiada za projekcje astralne i oświecenie.

Prócz tego jest także wiele pomniejszych czakr w ciele. Każda czakra posiada dźwięk (literę) i wysokość która jest czasami używana aby ją przywołać.


Tattwy

Niektórzy okultyści wolą opisywać magiczne żywioły jako Tattwy, zgodnie z systemem Wschodnim. Zauważ że owe symbole i kolory są ogólnie odmienne od używanych przez system Zachodni zbioru symboli i kolorów odnoszących się do żywiołów.

Żywioł

Tattwa

Symbol tattwiczny

ziemia

prithivi

żółty kwadrat

woda

apas

srebrny półksiężyc

ogień

tejas

czerwony trójkąt

powietrze

vayu

niebieskie koło

(duch)

akasa

czarne koło


Joga

Joga powstała w Indiach. Jest ona metafizyczną lub duchową dyscypliną przeznaczoną do doprowadzania do odpowiedniego stanu lub orzeźwienia umysłu i ciała. Istnieje wiele odmian jogi lecz mogą one być podzielone na trzy główne rodzaje:

·         Hatha yoga - oddziaływuje na umysł poprzez ciało używając fizycznych ćwiczeń; poprawia zdrowie fizyczne i wzmacnia wytrzymałość.

·         Raja yoga -- oddziaływuje na umysł poprzez ćwiczenia umysłowe; poprawia koncentrację.

·         Mantra yoga -- oddziaływuje na umysł poprzez recytację i śpiewanie mantr oraz afirmacje; pomaga osiągnąć odprężenie.


Medytacja

Jest to najbardziej rozpowszechniona technika należąca do okultyzmu. Istnieje wiele technik medytacji i wiele oczekiwań związanych z korzyściami medytowania. Zasadniczo, medytacja ma dwa zadania - odprężenie i być może, poprawienie koncentracji.

Są to dwa główne rodzaje medytacji: 1) medytacja skupienia (skupienie),
2) medytacja intuicyjna (uważność).

Większość odmian medytacji jest medytacjami skupienia. Każda tego rodzaju medytacja skupia swą uwagę na pojedyńczym przedmiocie fizycznym (takim jak np. płomień świecy), na doznaniach (takich jak np. uczucia podczas chodzenia lub oddychania), na emocjach (takich jak np. szacunek lub miłość), na mantrze powtarzanej głośno lub nawet cicho, lub na wizualizacjach / wyobrażeniach (tak jak w medytaji na czakrami, o czym możesz przeczytać poniżej)... Medytacja polegająca na skupieniu się jest, mówiąc wprost, odmianą samo-hipnozy.

Mantra (lub "mantrum") jest jednym lub więcej niż jednym słowem albo sylabami które są powtarzane - często nucone - głośno... Prostą a zarazem potężną mantą jest wibracja magicznego słowa "OM". Ta mantra była długo związana w Indiach z Bogiem / Jednością. Używaj jej aby pomóc sobie dostroić się do wibracji wszechśwata które niosą poczucie harmoni, pokoju i dobrobytu. Używaj jej przed dokonywaniem magii rytualnej aby "wejść w nastrój" oraz po niej, aby "zwolnić siły". Wibrujesz matrą wypowiadając ją powoli i głośno, bardziej niskim gardłowym głosem niż normalnie przez ciebie używaną barwą głosu i z większą lub mniejszą wysokością dźwięku. Pozwól dzwiękowi powoli zanikać na końcu mantry. Potężne mantry takie jak np. "OM" zdają się przyczyniać do wibrowania powietrza wokoło ciebie. Powinno się ją wymawiać przez 5-10 sekund i powtórzyć kilka razy, w liczbie zgodnej z ilością sekund jaka trwała przerwa pomiędzy każdym wypowiadaniem. Śpiewanie mantr może spowodować lekkie oszołomienie z powodu hiperwentylacji.

Inny rodzaj medytacji - medytacja intuicyjna - jest analizą myśli i odczuć w celu spowodowania realizacji subiektywizmu i złudzenia doświadczenia. Dokonuje się jej w celu uzyskania nadzmysłowej świadomości. Takie oświadczenia jak "to ciało nie jest mną" zaliczamy właśnie do tego rodzaju medytacji. Medytacje buddyjskie zazwyczaj należą do tego rodzaju medytacji.

Medytacje nad czakrami

Jest specjalny rodzaj medytacji skupienia który nazywamy "Medytacją nad Czakrami". Jest to zasadniczo tzw. "Kundalini-joga" - praktyka związana z metafizyczną energią (kundalini) płynącą w górę sushumna, energetyzując różne czakry napotykane na swej drodze. Owa praktyka, uważana przez niektóre osoby za niebezpieczną, wytwarza silne reakcje fizjologiczne i skutki psychiczne jeśli się ją odpowiednio długo praktykuje. Nie powinna być podejmowana przez epileptyków lub osoby w niestabilnym stanie zdrowia lub umysłu albo cierpiące na choroby serca. Pewne leki i używki, takie jak te używane w leczeniu epilepsji mogą powstrzymywać postęp. Mimo że technika jest bardzo prosta, to może w końcu przynieść potężne wyniki. Skutki praktykowania mogą pojawić się po paru godzinach po praktykowaniu, podczas snu. Wraz z tym jak każda czakra została naładowana energią dzięki tej praktyce, mówi się że wzmocniły się siły okultystyczne (sidhis), aż w końcu energia dotrze do czakry korony, a wraz z tym, nastąpi pełne oświecenie. Czasami kundalini samoczynnie przebudza wszystkie czakry.

Aby praktykować tę medytację czakr, po prostu musisz się skupić nad czakrami, zaczynając od czakry korzenia, a następnie powoli przemieszczać się ku górze, wraz z tym jak będziesz wyobrażał sobie metafizyczną energię z czakry korzenia wędrującą w górę shushumna i ożywiającą oraz pobudzającą każdą wyższą czakrę. Jak już wspomnieliśmy, czakry posiadają pewne określone, związane z nimi własności, tak więc dzięki tego rodzaju wizualizacji / wyobrażeniu możesz "podwyższyć świadomość", ułatwić sobie projekcje astralne i inne rzeczy - gdy tylko osiągniesz czakrę ajna i w końcu czakrę koronną. Możesz zwyczajnie medytować w ten sposób przez okres od piętnastu minut do pół godziny dziennie. Może ci pomóc także praktykowanie jakiejś odmiany hatha-jogi lub innych ćwiczeń fizycznych dokonywanych w celu uczynienia rdzenia kręgowego "bardziej elastycznym". Codzienna dieta także może oddziaływać na ten proces. Technika jest podobna także do tybetańskiej medytacji "Tummo". Wzrost kundalini jest czasami doświadczany jako "wibrowanie" lub brzęczenie, jako światło lub jako ciepło.


Zdrowie i Dieta

Pewnego rodzaju traktowanie twego ciała fizycznego oddziaływuje na umysł. W magi pragniesz mieć czujny umysł. Stąd też, twoje ciało musi być tak bardzo zdrowe, jak tylko to możliwe. Dbaj o swe ciało. Ćwicz regularnie, dobrze się odżywiaj (dbając o dostarczanie właściwej ilości witamin i mikro-, oraz makro-elementów), nie spożywaj niczego co źle oddziaływuje na umysł. Palenie, picie, używki muszą być ograniczone lub wyeliminowane. (Umysł potrafi wytworzyć każdy stan, jaki mogą wywołać także używki.) Dobrą zasadą jest pilnowanie co i w jakich ilości spożywasz. (Większość tego co zazwyczaj spożywasz nie jest tak naprawdę do końca tym co powinieneś tak naprawdę jeść.) Możesz także zapragnąć ograniczyć spożywanie cukru oraz przetworzonej żywności. Wielu okultystów zaleca zmianę diety, szczególnie na dietę bezmięsną. Nie możemy zaprzeczyć temu że wszelakie pożywienie ma działanie fizyczne, psychologiczne i duchowe. Te działanie może być opisane jako czynnik "ciężkości" jedzenia. Różne rodzaje jedzenia zostały więc uszeregowane w zestawieniu poniżej, zaczynając od najlżejszych do najcięższych...

1.      sałata i inne zielone rośliny.

2.      owoce i większość warzyw.

3.      pszenica, ryż i inne zboża.

4.      orzechy, fasola i inne warzywa strączkowe.

5.      ser, produkty mleczne, oraz jajka.

6.      ryby, owoce morza.

7.      kurczaki, drób.

8.      wołowina, wieprzowina i inne czerwone mięsa.

Zauważ że mięsa, w szczególności czerwone mięso jest "najcięższym" pokarmem. Ogólnie, pożywienie które jest trudniejsze do przygotowania lub które jest bogatsze w proteiny jest "ciężejsze" od tego które jest łatwiejsze do przygotowania i bardziej ubogie w proteiny. Produkty pochodzenia zwierzęcego są cięższe niż roślinne. Pożywienie bogate w węglowodany (cukierki, chleb, produkty mączne) jest ciężkie. Niemniej jednak, "ciężkość" jedzenia nie jest bezpośrednio powiązana z jego kalorycznością.

Oznacza to iż z różnych powodów, ciężkość pożywienia w twym jadłospisie może wpływać na twe magiczne doświadczenia. Możesz być zdolny do zwiększenia swej magicznej czułości ("poziomu energetycznego") poprzez jedzenie lżejszego jedzenia, lub jedzenia mniejszej ilości pokarmów. Odwrotnie też, kładąc nacisk na spożywanie ciężkiego jedzenia w swym jadłospisie, lub jedząc więcej, możesz pomóc "przybliżyć się do ziemi" możesz także za bardzo "ukryć się za zasłoną". Są to tylko oczywiście uogólnienia i po zmianie diety może upłynąć wiele dni zanim zauważysz widoczne skutki zmiany jadłospisu. Nie namawiam do radykalnej zmiany jadłospisu, nadmiernych głodówek, lub niedożywienia tudzież głodzenia się. Twoje zdrowie jest o wiele bardziej ważne w magii niż jakieś tymczasowe skutki jakie poniesiesz wskutek dłuższych głodówek. Zmiana diety czasami może spowodować przejściowe skutki, aż do chwili kiedy fizyczne ciało przystosuje się do zmiany jadłospisu. Zdrowa naturalna żywność oraz styl życia sprawi że będzie ci lżej, oraz będziesz zdrowszy, lecz ostatecznie, dobre zdrowie jest właściwą jakością naszego ciała fizycznego (stanem).


Czterokrotny Oddech

Wraz z fizycznymi ćwiczeniami powinno się także zachować umiarkowanie. (Powinieneś być ostrożny, lub nie ćwiczyć kiedy masz problemy z oddychaniem albo sercem. Sprawdź swój stan zdrowia i nie przemęczaj się.) Jednym z najbardziej przydatnych fizycznych ćwiczeń jest "pranayama" - kontrolowanie oddechu (tak naprawdę jest to jedno z ćwiczeń wchodzących w skład "hatha-joga"). Dla tego i jakiegokolwiek innego rytmicznego ćwiczenia lub praktyki z zakresu "hatha-joga" które możesz sobie wybrać do wykonywania, wskazane jest posiadanie stopera lub "zegara kuchennego" (większość z ćwiczeń nie trwa dłużej niż trzy minuty, lecz są one pomocne w dłuższym okresie czasu).

Głównym celem pranayama jest odprężenie ciała i umysłu. Istnieje wiele odmian pranayama, lecz nam wystarczy jedna, zwana "czterokrotnym oddechem". Składa się ono z czterech szybkich wdechów, następnie czterech szybkich wydechów, następnie powtórzenia obu tych czynności, kontynując aż do upływu określonego czasu. Zajmnie to około 1,5 sekundy na cztery wdechy i około 1,5 sekundy na cztery wydechy, lub cały cykl czterech wdechów i wydechów zamyka się w czasie 3 sekund (po czym znów jest ponawiany). Nie powinieneś posiadać jakichkolwiek napięć w trakcie praktykowania tego ćwiczenia pranayama. Prawdopodobnie odczujesz lekkie zawroty głowy, szczególnie na początku ćwiczenia, ponieważ skutkiem technik pranayama jest hiperwentylacja. Spróbuj siedzieć plecami opartymi o oparcie krzesła z zamkniętymi oczami kiedy praktykujesz pranayama. Zacznij od kilku minut dziennie w pierwszym tygodniu i stopniowo zwiększaj czas ćwiczenia do około pięciu minut dziennie. Jeśli będziesz dokonywał ćwiczeń pranayama przed swymi magicznymi czynnościami, poczujesz że pomagają ci one uzyskać "lepszy nastrój". Jest to także doskonała pomoc w odprężeniu się i pozbyciu codziennie nabywanych napięć. Pranayama nie powinna być praktykowana w skażonym lub zanieczyszczonym powietrzu. Inne ćwiczenia na jakie powinieneś zwrócić uwagę to praktyki z zakresu hatha-joga, ćwiczenia rytmiczne, wędrówki lub bieganie.


Pytania Kontrolne
1) Czym są czakry ? Wymień i opisz czakry.
2) Wymień trzy główne nadie. Która z nadii jest gorąca ?
3) Czym jest pranayama ?

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin