Dieta mleczna 4.docx

(15 KB) Pobierz

Dieta mleczna

Dieta mleczna dostarcza naszemu organizmowi wiele witamin i mikroelementów, jednak cały czas budzi zastrzeżenia.

Mleko może być stosowane jako dodatek do dań głównych lub jako ich główny składnik. Odchudzająca dieta mleczna nie jest przeznaczona dla osób, które mleka nie lubią.

Mleczny sposób odchudzania nie stosuje się ciągle, lecz tylko w trybie tygodniowym – od poniedziałku do czwartku. W pozostałe dni można stosować ją modyfikować, jednak w granicach rozsądku. Najważniejszymi zaleceniami tej diety są ograniczenie słodyczy, tłuszczów i węglowodanów, a także jedzenie połowy tego co zwykle.

W trakcie stosowania tej diety, powinno się zjadać dziennie przynajmniej jeden posiłek składający się z mleka, napojów mlecznych, sera lub twarogu. Zaleca się także spożywanie bulionów warzywnych, napojów z dodatkiem kakao, miodu. Zalecanymi daniami z mleka nie są owsianki, muesli czy kaszki, lecz przykładowo duże ilości chudego sera z dodatkiem naturalnego jogurtu i miodu.

Mleko, mimo że pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wapń i dostarcza organizmowi wielu witamin i soli mineralnych, jest jednak niechętnie polecane przez dietetyków jako skuteczna dieta odchudzająca. Według niektórych badaczy dostarcza ono organizmowi zbyt wiele zwierzęcego białka, co sprzyja podnoszeniu się „złego” cholesterolu. Inni natomiast twierdzą, że mleko właśnie obniża jego poziom we krwi.

Naukowcy twierdzą także, że szczególnie dobroczynny wpływ mają napoje mleczne, szczególnie produkty fermentowane, które zapobiegają także powstawaniu nadciśnienia.

Wiele osób unika mleka lub zastępuje je mlekiem kozim, owczym lub sojowym z obawy przed alergią na mleko. Tymczasem badania wykazały, że Polacy częściej uczuleni są na białka jaj, seler, ryby czy orzechy niż na mleko krowie, a amerykańscy naukowcy dowiedli, że mleko sojowe znacznie częściej wywołuje reakcje alergiczne.

Tak jak we wszystkim, także w spożyciu mleka należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Jego nadmiar może pogarszać stan naczyń krwionośnych, zwiększyć ryzyko chorób cywilizacyjnych, ograniczać wchłanianie wapnia i obciążyć nerki i wątrobę.

Dlatego też zanim zaczniemy stosować dietą mleczną, należy udać się do dietetyka, który ustali przykładowy jadłospis dostosowany do naszego wieku, wagi, wzrostu i płci.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin