Podstawowe wiadomości z petrografii.doc

(319 KB) Pobierz
Temat 7:

Temat 7:               Podstawowe wiadomości z petrografii.

 

7.1: Pojęcie skał, ich budowa, powstanie i podział.

 

Skała jest naturalnym zespołem minerałów wchodzących w skład skorupy ziemskiej, powstałym przez działanie określonych czynników geologicznych. Nauka o skałach, ich własnościach fizycznych i chemi­cznych, ich powstaniu oraz występowaniu w skorupie ziemskiej nazywa się petrografią.

Skały mogą być:

- zwięzłe (piaskowce, granity),

- plastyczne (gliny, iły),

- sypkie (piaski, żwiry),

- półciekłe lub ciekłe (kurzawka, ropa naftowa).

 

O istocie skały decydują:

- skład mineralny,

- struktura, czyli stopień wykrystalizowania poszczególnych mi­nerałów; a więc wielkość i kształt kryształów,

- rozmieszczenie poszczególnych minerałów w skale.

Skały mogą b utworzone tylko z jednego minerału (np. skały wapienne) i wtedy określa się je jako skały proste lub też złożone z wielu minerałów i wtedy nazywają się skałami złożonymi.

Wyróżnia się tzw. istotne składniki mineralne decydujące o istocie skały oraz składniki nieistotne stanowiące domieszki; np. w granicie składniki istotne stanowią: kwarc, skaleń i mika.

Niektóre minerały cechują się wspólnym występowaniem w skałach. Przykładem tego
jest.np. współwystępowanie kruszców cynku i ołowiu. Obecność pewnych minerałów w skale wyklucza obecność innych, np. obecność oliwinu wyklucza obecność wolnej krzemionki. Poznanie prawidłowości współwystępowania w skałach jest szczególnie pomocne w poszukiwaniach geologicznych złóż.

 

Temat: 7.2. Powstanie skał i ich podział

Ze względu na pochodzenie skały dzieli się na trzy grupy:

- magmowe,

  - osadowe,

  - przeobrażone, czyli metamorficzne.

 

Skały magmowe. Występują najliczniej w skorupie ziemskiej. produktem krzepnięcia magmy, a więc ich skład mineralny zależy od jej składu chemicznego. Struktura ich zależy od szybkości i równomierności krzepnięcia magmy. Dzielą się na skały głębinowe i wylewne.

Skały głębinowe powstały z magmy zastygającej w głębi ziemi. Mają one strukturę gruboziarnistą i równoziarnistą, ponieważ styg­nięcie magmy odbywało się powoli  krystalizacja wszystkich minerałów przebiegała równomiernie. Typową skalą głębinową jest granit.                            Skały wylewne powstawały z magmy zastygłej na powierzchni ziemi albo płytko pod jej powierzchnią. Krzepniecie magmy odbywało się szybko i równomiernie. W takich warunkach wykrystalizować w większe ziarna zdążyły tylko minerały o wysokim punkcie topnienia, tworząc w zakrzepłym jednobarwnym skrytokrystalicznym cieście skalnym widoczne gołym okiem prakryształy. Strukturę taką nazywa się strukturą porfirową, a najbardziej typową skalą dla niej jest porfir. W przypadkach bardzo szybkiego krzepnięcia magmy powstają struktury szkliste, w których zakrzepła masa skalna przedstawia się jak szkliwo.

Często, wskutek uwalniania się z magmy składników gazowych, zakrzepła masa stanowi skałę porowatą, np. pumeks.

       Skały osadowe. Powstały na powierzchni Ziemi - głownie w mo...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin