Dz.U.121 poz. 1006 akty wykonawcze do u.o bezp.imprez mas..doc

(102 KB) Pobierz

8921

Poz. 1006

Dziennik Ustaw Nr 121

1006

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1

z dnia 31 lipca 2009 r.

w sprawie szczegółowego trybu ustalania szkód powstałych w związku z działaniami w miejscu i czasie trwania imprezy masowej oraz trybu występowania o wypłatę odszkodowań

 


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje dzia­łem administracji rządowej — sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegóło­wego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

Na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 20 mar­ca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Rozporządzenie określa:

1)              szczegółowy tryb ustalania szkód powstałych
w mieniu użytym w związku z działaniami w miej-
scu i czasie trwania imprezy masowej, poniesio-
nych przez jednostkę organizacyjną:

a)     Policji,

b)     Żandarmerii Wojskowej,

c)      straży gminnej (miejskiej),

d)     Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej,

e)     służby zdrowia;

2)              tryb występowania o wypłatę odszkodowań z ty-
tułu odpowiedzialności organizatora imprezy ma-
sowej za szkody powstałe w mieniu jednostki or-
ganizacyjnej, o której mowa w pkt 1, w związku
z działaniami w miejscu i czasie trwania imprezy
masowej.

2. Przepisy rozporządzenia stosuje się do imprez masowych, na które wstęp jest odpłatny.

§ 2. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, wyznacza przedstawiciela upoważnionego do ustalenia wykazu szkód powsta­łych w mieniu tej jednostki, w związku z działaniami w miejscu i czasie trwania imprezy masowej, i wyda­je mu upoważnienie.

2.      W upoważnieniu, o którym mowa w ust. 1, po­daje się: nazwę jednostki organizacyjnej, o której mo­wa w § 1 ust. 1 pkt 1, podstawę prawną wydania upo­ważnienia, imię i nazwisko, stanowisko służbowe upoważnionego przedstawiciela tej jednostki, termin obowiązywania upoważnienia oraz zakres czynności nim objętych, podpis osoby udzielającej upoważnie­nia.

3.      Organizator imprezy masowej wyznacza przed­stawiciela upoważnionego do ustalenia wykazu szkód powstałych w mieniu jednostki organizacyjnej, o któ­rej mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, w związku z działaniami w miejscu i czasie trwania imprezy masowej, i wyda­je mu upoważnienie. Przepis ust. 2 stosuje się odpo­wiednio.

 

4.      Upoważnionych przedstawicieli, o których mo­wa w ust. 1 i 3, wyznacza się na dzień przed planowa­nym terminem rozpoczęcia imprezy masowej.

5.      Kierownik jednostki organizacyjnej, o której mo­wa w § 1 ust. 1 pkt 1, lub organizator imprezy maso­wej mogą wyznaczyć stałych upoważnionych przed­stawicieli, o których mowa w ust. 1 i 3.

§ 3. 1. Zakres szkód powstałych w mieniu jednost­ki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, w związku z działaniami w miejscu i czasie trwania im­prezy masowej, określa wykaz zniszczonego lub uszkodzonego mienia, zwany dalej „wykazem".

2.              Wykaz sporządzają wspólnie upoważniony
przedstawiciel jednostki organizacyjnej, o której mo-
wa w § 1 ust. 1 pkt 1, oraz upoważniony przedstawi-
ciel organizatora imprezy masowej.

3.      Wykaz sporządza się niezwłocznie po zakończe­niu imprezy masowej, a jeżeli jest to niemożliwe ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia — nie­zwłocznie po ustaniu tego zagrożenia.

4.      Wykaz zawiera w szczególności:

 

1) nazwę i adres jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1;

2) nazwę i adres organizatora imprezy masowej;

3) informacje dotyczące miejsca i czasu trwania im­prezy masowej;

4) rodzaj zniszczonego lub uszkodzonego mienia jed­nostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1;

5) opis zakresu szkód powstałych w mieniu jednost­ki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, w związku z działaniami w miejscu i czasie trwania imprezy masowej;

6) dokumentację fotograficzną lub filmową szkód powstałych w mieniu jednostki organizacyjnej,

0              której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, w związku z dzia­łaniami w miejscu i czasie trwania imprezy maso­wej;

7) datę sporządzenia wykazu i podpisy osób, o któ­rych mowa w ust. 2;

8) ewentualne zastrzeżenia do zawartości wykazu

1              ich ostateczne rozstrzygnięcie lub ekspertyzę, o której mowa w § 4 ust. 5.

5.              Wykaz sporządza się w dwóch jednobrzmiących
egzemplarzach i przekazuje po jednym egzemplarzu
kierownikowi jednostki organizacyjnej, o której mowa
w § 1 ust. 1 pkt 1, oraz organizatorowi imprezy maso-
wej.

6. Do wykazu załącza się kopię upoważnień, o któ­rych mowa w § 2.

§ 4. 1. Jeżeli upoważniony przedstawiciel jednost­ki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, lub upoważniony przedstawiciel organizatora imprezy masowej zgłosi zastrzeżenia co do zawartości wykazu, zastrzeżenia te podlegają ujawnieniu w wykazie. Upo­ważniony przedstawiciel jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, i upoważniony przed­stawiciel organizatora imprezy masowej, w terminie 3 dni od daty sporządzenia wykazu, uzgadniają osta­teczną zawartość wykazu, dążąc do usunięcia zgłoszo­nych zastrzeżeń.

2.      W przypadku nieuzgodnienia zawartości wyka­zu kierownik jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, oraz organizator imprezy masowej, w celu ustalenia wykazu szkód powstałych w mieniu użytym w związku z działaniami w miejscu i czasie trwania imprezy masowej, mogą wspólnie zlecić wy­konanie ekspertyzy przez niezależnego eksperta po­siadającego właściwe doświadczenie i przygotowanie techniczne w zakresie szacowania rozmiarów szkód, które mogą wystąpić wskutek zdarzeń losowych.

3.      Ekspert, o którym mowa w ust. 2, nie może po­zostawać z kierownikiem jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, lub organizatorem imprezy masowej albo osobą go reprezentującą w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa w linii bocznej do czwartego stopnia lub powinowac­twa w linii bocznej do drugiego stopnia, być z nimi związany z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli lub pozostawać z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki.

4.      Wybór niezależnego eksperta następuje poprzez zgodne oświadczenie woli kierownika jednostki orga­nizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, oraz orga­nizatora imprezy masowej, złożone w formie pisem­nej w terminie 3 dni od dnia, w którym powinno na­stąpić ostateczne uzgodnienie zawartości wykazu, o którym mowa w ust. 1.

5.      Ekspert dokonuje ustalenia zakresu szkód po­wstałych w mieniu jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, w formie ekspertyzy, w ter­minie umożliwiającym przedłożenie organizatorowi imprezy masowej wykazu zgodnie z art. 52 ust. 2 usta­wy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.

6.      Koszty związane z wykonaniem ekspertyzy po­noszą w częściach równych jednostka organizacyjna, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, oraz organizator im­prezy masowej.

§ 5. Kierownik jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, ustala na podstawie uzgod­nionego wykazu wysokość poniesionej szkody.

§ 6. Wysokość poniesionej szkody, w przypadku zniszczenia mienia jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, kierownik tej jednostki usta­la w kwocie stanowiącej cenę zakupu zniszczonego mienia, ustalonej na dzień powstania szkody, z uwzględnieniem stopnia zużycia zniszczonego mie­nia przed powstaniem szkody.

§ 7. 1. Wysokość poniesionej szkody, w przypadku uszkodzenia mienia jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, kierownik tej jednostki usta­la w kwocie stanowiącej równowartość przywrócenia uszkodzonego mienia do stanu sprzed powstania szkody, ustalonej według cen obowiązujących w dniu powstania szkody.

2. Jeżeli koszt przywrócenia uszkodzonego mienia do stanu sprzed powstania szkody przekracza wartość tego mienia przed jej powstaniem, uznaje się, że mie­nie uległo zniszczeniu, a wysokość poniesionej szko­dy ustala się na zasadach określonych w § 6.

§ 8. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, przekazuje organizatorowi imprezy masowej wykaz, wraz z ustaloną wysokością poniesionej szkody oraz informacją o terminie i spo­sobie wypłaty odszkodowania.

2.              Przekazanie dokumentacji, o której mowa
w ust. 1, następuje w siedzibie organizatora imprezy
masowej albo za pośrednictwem poleconej przesyłki
pocztowej skierowanej na adres siedziby organizatora
imprezy masowej.

3.      W celu wypłaty odszkodowania organizator im­prezy masowej, wraz z dokumentacją, o której mowa w ust. 1, otrzymuje informację o numerze rachunku bankowego jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1. Wypłaty kwoty odszkodowania or­ganizator imprezy masowej może dokonać również, za pokwitowaniem, w siedzibie jednostki organizacyj­nej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.

4.      W celu zapewnienia sprawnego dokonania wy­płaty odszkodowania kierownik jednostki organizacyj­nej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, wyznacza orga­nizatorowi imprezy masowej termin na dokonanie wypłaty nie krótszy niż 7 dni oraz nie dłuższy niż 14 dni, liczony od dnia otrzymania przez organizatora imprezy masowej dokumentacji, o której mowa w ust. 1.

§ 9. 1. W przypadku zastrzeżeń organizatora im­prezy masowej do wysokości poniesionej szkody ustalonej w dokumentacji, o której mowa w § 8 ust. 1, może on wyznaczyć niezależnego eksperta, posiadają­cego właściwe doświadczenie i przygotowanie w za­kresie ustalania wysokości szkód oraz rozmiaru od­szkodowań, który określi wysokość poniesionej szko­dy.

2.      Do powołania eksperta, który określi wysokość szkody, przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

3.      O wyznaczeniu eksperta organizator imprezy masowej informuje kierownika jednostki organizacyj­nej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.

4.      Określenia wysokości szkody ekspert dokonuje w formie ekspertyzy na podstawie wykazu i po zapo­znaniu się z dokumentacją, o której mowa w § 8 ust. 1.

5.       Ekspert określa wysokość szkody w terminie umożliwiającym organizatorowi imprezy masowej dokonanie wypłaty odszkodowania zgodnie z § 8 ust. 4.

6.       Koszty związane z wykonaniem ekspertyzy po­nosi organizator imprezy masowej.

§ 10. 1. Wynik ekspertyzy, o której mowa w § 9 ust. 4, organizator imprezy masowej przedstawia kie­rownikowi jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, z wnioskiem o dokonanie zmiany ustalonej wysokości poniesionej szkody.

2. Kierownik jednostki organizacyjnej, o której mo­wa w § 1 ust. 1 pkt 1, po porównaniu dokumentacji, o której mowa w § 8 ust. 1, z ekspertyzą przedstawio­ną przez organizatora imprezy masowej, może doko­nać zmiany ustalonej przez siebie wysokości ponie­sionej szkody.

§ 11. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

G. Schetyna


— 9097 —

Poz. 1039

Dziennik Ustaw Nr 125

1039

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1

z dnia 3 sierpnia 2009 r.

w sprawie sposobu wykonywania obowiązku osobistego stawiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego komendanta Policji w czasie trwania imprezy masowej

 


Na podstawie art. 68 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504) zarządza się, co następuje:

§ 1. Rozporządzenie określa sposób wykonywania orzeczonego za wykroczenie albo przestępstwo obo­wiązku osobistego stawiennictwa w jednostce organi­zacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez wtaściwego ze względu na miejsce zamieszkania oso­by ukaranej albo skazanej komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji, w czasie trwania im­prezy masowej.

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) komendancie powiatowym Policji — rozumie się przez to również komendanta miejskiego Policji oraz komendanta rejonowego Policji;

2) miejscu stawiennictwa — rozumie się przez to ko­mendę powiatową (rejonową, miejską) Policji lub miejsce określone przez wtaściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ukaranej albo ska­zanej komendanta powiatowego Policji.

§ 3. Osoba ukarana albo skazana, wobec której orzeczono środek karny zakazu wstępu na imprezę masową potączony z obowiązkiem osobistego sta­wiennictwa w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez wtaściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ukaranej albo skaza-

 

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje dziatem administracji rządowej — sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegó-towego zakresu dziatania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

nej komendanta powiatowego Policji, jest zobowią­zana do:

1) zgtaszania się do miejsca stawiennictwa w czasie trwania imprezy masowej, której zakaz dotyczy;

2) odnotowania swojej obecności w karcie ewidencji stawiennictwa, której wzór stanowi zatącznik do rozporządzenia;

3) posiadania w miejscu stawiennictwa i okazywania na wezwanie policjanta petniącego stużbę w miej­scu stawiennictwa dokumentu potwierdzającego tożsamość.

§ 4. Komendant powiatowy Policji wtaściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby, o której mo­wa w § 3:

1)                 może określić jako miejsce stawiennictwa podle-gtą jednostkę Policji, informując pisemnie o tym fakcie osobę, której obowiązek dotyczy;

2)                 w przypadku zmiany miejsca jej zamieszkania przesyta informację wraz z dokumentacją dotyczą­cą wykonywania obowiązku stawiennictwa ko­mendantowi powiatowemu Policji wtaściwemu ze względu na nowe miejsce zamieszkania osoby.

§ 5. W przypadku stwierdzenia, że osoba, o której mowa w § 3, nie stosuje się do wymogu osobistego przybycia do miejsca stawiennictwa, komendant po­wiatowy Policji zawiadamia o tym fakcie wtaściwy sąd.

§ 6. Rozporządzenie wchodzi w życie po uptywie 14 dni od dnia ogtoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

T. Siemoniak


Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 sierpnia 2009 r. (poz. 1039)

WZÓR

KARTA EWIDENCJI STAWIENNICTWA OSOBY UKARANEJ LUB SKAZANEJ

w             

(nazwa jednostki organizacyjnej Policji)

 

 

Imię i nazwisko osoby ukaranej lub skazanej              

Data i miejsce urodzenia              PESEL             

Rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość             

Miejsce zamieszkania             

Informacja o zastosowaniu środka karnego zakazu wstępu na imprezę masową:

Wyrokiem Sądu              w             

z dn/a              r. nr              zastosowano środek karny zakazu wstępu na imprezy

masowe połączony z obowiązkiem osobistego stawiennictwa osoby ukaranej albo skazanej w jednostce organizacyjnej Policji lub w miejscu określonym przez właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ukaranej albo skazanej komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji, na okres

od              do             

Data rozpoczęcia zakazu             

Rodzaje masowych imprez sportowych lub meczów piłki nożnej, których zakaz dotyczy             

 

Nazwa dyscypliny sportowej, której zakaz dotyczy

 

Nazwa klubu sportowego, którego zakaz dotyczy

 

Zakres terytorialny obowiązywania orzeczonego środka

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin