Chrystus naszym zmartwychwstaniem i życiem.doc

(34 KB) Pobierz
KONSPEKT KATECHEZY KLASA V – 17

Scenariusz lekcji religii w kl. V

w Szkole Podstawowej Nr 41 w Gdańsku

 

                                                        11.04.2008 r.

 

Temat: Chrystus naszym zmartwychwstaniem i życiem /45 min./

 

 

 

 

Cel ogólny:

 

Ukazanie śmierci i pogrzebu w perspektywie zmartwychwstania Jezusa oraz kształtowanie chrześcijańskiej postawy wobec tych rzeczywistości.

 

 

Cel szczegółowy:

 

Uczeń:

-          uzasadnia konieczność akceptacji faktu, że śmierć jest nieunikniona

-          pamięta o zmarłych i modli się za nich

-          tłumaczy, czym są wypominki

-           

Metody i środki dydaktyczne:

 

-          audycja liturgiczna

-          praca z tekstem

-          pogadanka

-          nagranie fragmentów liturgii pogrzebowej

 

 

 

Katecheza

 

Wstęp

 

Modlitwa

 

Katechezę rozpoczynam odtworzeniem nagrania fragmentów ceremonii pogrzebowej. Proszę, by uczniowie przedstawili swoje spostrzeżenia dotyczące pogrzebu. Uczniowie z pewnością zwrócą uwagę na atmosferę powagi i smutku, płaczu, a nawet rozpaczy. Stwierdzam, że to są słuszne obserwacje i kończę pytaniem, czy dla człowieka wierzącego w momencie śmierci kończy się wszystko? Jak w kontekście naszych obserwacji rozumieć słowa Jezusa: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie (J 11, 25).

 

 

 

 

 

Rozwinięcie

 

Proszę, by uczniowie przeczytali teksty modlitw liturgii pogrzebowej zamieszczone

w podręczniku i spróbowali znaleźć w nich myśl przewodnią. W podsumowaniu wyjaśniam, że często ból i strata po śmierci bliskich nie pozwalają ludziom sięgnąć do treści tych modlitw i zrozumieć, że Pan Bóg przeznaczył człowieka do życia z Nim przez całą wieczność. Podkreślam, że każdy z nas stanie kiedyś przed faktem śmierci kogoś bliskiego. Wierząc

w zmartwychwstanie i pamiętając o słowach Jezusa: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł żyć będzie (J 11, 25), zastanówmy się jak moglibyśmy umocnić się nawzajem podczas przeżywania trudnych chwil związanych ze śmiercią bliskiej nam osoby. Proszę, by uczniowie wykorzystując prawdę zawartą w tekstach modlitw pogrzebowych, napisali kilka zdań, które chcieliby usłyszeć od innych, gdy umrze im ktoś bliski. Następnie odczytujemy kilka propozycji, które podsumowuję stwierdzeniem, że ze względu na nadzieję życia wiecznego, czyli życia w Bogu i zmartwychwstania z Chrystusem, pogrzeb może być dla chrześcijanina bardziej świętowaniem narodzin dla Boga (nieba) niż przygnębieniem z powodu śmierci. Chrystus jest życiem i zmartwychwstaniem człowieka, ponieważ pokonał śmierć i dał nam na nowo prawdziwe życie Boże, które dopełni się

w zmartwychwstaniu ciała. Dlatego modlitwa za zmarłych (w czasie pogrzebu i nie tylko) jest wołaniem i prośbą skierowaną do Boga, by człowiek mógł wejść w pełnię życia z Bogiem bezpośrednio po śmierci lub po koniecznym oczyszczeniu.

 

 

Zakończenie

 

Wyznając nasza wiarę w życie po śmierci i łączności z tymi, którzy umarli, zachęcam uczniów, by pomyśleli o swoich bliskich zmarłych. Prowadzę modlitwę na wzór „wypominków”, kończę ją wspólną recytacją modlitwy z podręcznika.

 

 

Zeszyt ucznia:

 

 

Temat: JEZUS MOIM ZMARTWYCHWSTANIEM I ŻYCIEM.

 

Zapis stanowią teksty ułożone przez uczniów w trakcie katechezy.

 

 

 

Praca domowa

 

Napisz, dlaczego na grobach naszych bliskich zapalamy świece i kładziemy kwiaty.

 

 

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin