Nauka zabawy korekcyjnej - ” Piłka w tunelu”.doc

(56 KB) Pobierz
Nauczycielskie Publikacje Edukacyjne http://www

Nauczycielskie Publikacje Edukacyjne http://www.zeszyt.pl

Opublikuj swoje artykuły w ramach naszego archiwum korzystając z elektronicznego systemu rejestracji publikacji. Stała współpraca z NPE procentuje – możesz bezpłatnie korzystać z własnego serwisu internetowego i komercyjnego konta pocztowego. Publikacje w NPE są bezpłatne. Wystawiamy zaświadczenia o publikacji.

**********

 

Opracowała:

mgr Małgorzata Gądek

Nauczycielka

Szkoły Podstawowej

w Wielmoży i Woli Kalinowskiej

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH

dla skolioz i postaw skoliotycznych z wykorzystaniem

przykładowego zestawu ćwiczeń śródlekcyjnych.

 

 

TEMAT :Nauka zabawy korekcyjnej - ” Piłka w tunelu”

 

CELE GŁÓWNE :

wzmocnienie mięśni brzucha.

rozciąganie mięśni prostownika grzbietu.

 

UMIEJĘTNOŚCI :

współdziałanie w trójkach w celu dokładnego wykonania zadania.

przyjmowanie pozycji skorygowanej.

 

WIADOMOŚCI :

Uświadomienie dziecku istoty wady.

 

CELE WYCHOWAWCZE :

Współpraca między ćwiczącymi.

 

Miejsce ćwiczeń : sala gimnastyczna

Czas trwania : 45 minut

Ilość ćwiczących : 12

Przybory i przyrządy : piłki

 

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA

CZYNNOSCI ORGANIZACYJNO – PORZĄDKOWE

 

Zbiórka, powitanie podanie celów i zadań lekcji, sprawdzenie gotowości do zajęć.

 

Zabawa ożywiająca – rozciąganie mięśni prostownika grzbietu odcinka lędźwiowego.

Zabawa „ Berek – most”.

Uczestnicy tej zabawy uciekają przed goniącym ich „ berkiem ”.Osoba złapana, np. dotknięcie, zamienia się w most, tzn. przyjmuje pozycje pozycję w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi). Osoby chcąc uratować mosty muszą przejść pod nimi.

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA

PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ ŚRÓDLEKCYJNYCH OCHARAKTERZE KOREKCYJNYM

 

Ćwiczenie 1.

Piłka skacze ” - Dzieci w postawie stojąc podskakują w miejscu.

 

Ćwiczenie 2.

Rozwieszanie bielizny” – uczniowie stojąc w rozkroku unoszą ramiona w górę.

 

Ćwiczenie 3.

Chodzenie po schodach” – podnoszenie i opuszczanie kolan w postawie stojąc.

 

Ćwiczenie 4.

Drzewa na wietrze ” – skłony tułowia z ramionami trzymanymi w górze w płaszczyźnie czołowej.

 

Ćwiczenie 5.

Wróbelki pijące wodę” – skłony tułowia w przód w pozycji siedząc.

 

Ćwiczenie 6.

Latające ptaszki ” – ruchy ramion naśladujące wzbijającego się ptaka.

 

Ćwiczenie 7.

Rozwijający się kwiatek ” – dzieci naśladują cykl wzrostu roślinki przechodząc od pozycji siedzącej do pozycji stojącej z wyciągniętymi ramionami w górze.

 

Ćwiczenie 8.

Ćwiczenie oddechowe z piórkiem lub watką uczniowie starają się jak najdłużej

utrzymać piórko w powietrzu dmuchając w nie od dołu.

 

Ćwiczenie 9.

Dziadek i żołnierz ” – w staniu przy stoliczkach na sygnał prowadzącego dziadek – dzieci naśladują zgarbionego, zmęczonego staruszka. Na hasło żołnierz –dzieci naśladują dziarskiego, wyprostowanego żołnierza. Zwracamy uwagę na przyjęcie prawidłowej postawy ciała.

 

WZMOCNIWNIE MIĘŚNI BRZUCHA I ROZCIĄGANIE MIĘŚNI PROSTOWNIKA GRZBIETU

 

Zabawa „ Nie daj się trafić ” – dwóch uczestników zabawy przyjmuje pozycję w leżeniu przodem twarzami do siebie 2-3m.. Trzeci siada między nimi bokiem w siadzie prostym. Leżący toczą do siebie piłkę próbują trafić w nogi siedzącego. Ten, broniąc się przed trafieniem, unosi w górę nogi. Po kilku podaniach następuje zmiana. Ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni brzucha.

 

Zabawa „ Piłka w tunelu ” – dwóch uczestników przyjmuje postawę w siadzie skrzyżnym, twarzą do siebie. Trzeci znajduje się między nimi w skłonie podpartym (na czworakach z nogami wyprostowanymi, tworząc tunel). Na sygnał prowadzącego siedzący toczą do siebie piłkę pod „tunelem” tak długo, aż wykonujący skłon podparty nie zmieni pozycji. Wygrywa osoba która najdłużej utrzyma „tunel” w bezruchu.

 

Zabawa „ Czołganie przez tunel ”- uczestnicy zabawy przyjmują pozycję w klęku podpartym, w ustawieniu jeden obok drugiego. Na sygnał prowadzącego zmieniają pozycję do skłonu podpartego(tworząc tunel).. W tym czasie pierwszy z szeregu wykonuje jak najszybsze czołganie przez tunel i zajmuje pozycję w klęku podpartym na końcu szeregu. Po przejściu czołgającego tworzący tunel wracają do pozycji wyjściowej (klęku podpartego).

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA

UTRWALENIE NAWYKU POPRAWNEJ POSTAWY

 

Ćwiczenia w parach. Jedna osoba z pary przyjmuje pozycję skorygowaną w staniu. Współćwiczący koryguje błędną postawę kolegi, dokonując oględzin z przodu tyłu i boku. Zmiana i sprawdzenie poprawności wykonania polecenia. Pw. – leżenie tyłem, NN wyprostowane i złączone, RR wyprostowane leżąna podłodze przy głowie. Ruch – wdech nosem, a następnie wydech ustami z przyciąganiem kolan do klatki piersiowej i chwytem dłońmi za kolana.

 

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO – PORZĄDKOWE.

Sprzątanie przyborów i przyrządów.

Omówienie realizacji lekcji. Zalecenie powtórzenia ćwiczeń w domu. Pożegnanie.

 

 

 

PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ

WYSTĘPUJĄCY W „SZKOLE PLECÓW” –PROPAGOWANEJ PRZEZ KEMPFA

 

Ćwiczenie 1. „ Oddychanie

Usiądźcie wygodnie, oprzyjcie się i zamknijcie oczy. Połóżcie obie ręce na brzuchu, tak aby końce palców obu dłoni stykały się. Oddychajcie głęboko, równomiernie i na 1 – 2 minuty świadomie wprowadźcie się w stan rozluźnienia. Spróbujcie zrobić wydech przez brzuch aż z dna miednicy.

 

Ćwiczenie2. „ Rozluźnienie ramion

Zwińcie dłonie w pięści i naciśnijcie nimi na uda. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, pamiętając o równomiernym oddechu. Potem rozluźnijcie się i spróbujcie poczuć co się dzieje z ramionami i rękami (około 30 sekund). Odczucie świadomej różnicy między stanem napięcia a rozluźnienia.

 

Ćwiczenie 3. „ Rozluźnienie twarzy

Napnijcie wszystkie mięśnie twarzyprzez naciśnięcie zębów, ściśnięcie policzków, zmrużenie oczu i zmarszczenie czoła. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, rozluźnijcie się i przez następne 40 sekund chłońcie rozluźnienie.

 

Ćwiczenie 4. „ Rozluźnienie karku

Przyciągnijcie trochę podbródek do piersi i naciśnijcie lekko głowę na oparcie krzesła. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, następnie rozluźnijcie się i poczujcie, co dzieje się z mięśniami karku.

 

Ćwiczenie 5. „ Rozluźnienie barków i tułowia

Ściągnijcie razem łopatki, napnijcie mięśnie brzucha i pośladki. Utrzymajcie napięcie przez około 6 sekund, a następnie rozluźnijcie się.

 

Ćwiczenie 6. „ Rozluźnienie nóg

Oprzyjcie się obydwiema stopami o podłoże i napnijcie wszystkie mięśnie nóg. Utrzymajcie napięcie przez 6 sekund, rozluźnijcie się i świadomie poczujcie różnicę między stanem napięcia i rozluźnienia.

 

Ćwiczenie 7. „ Podróż przez całe ciało

Prześledźcie w myśli drogę rozluźnienia kolejnych partii ciała, które pokonaliście i poczujcie, jakie są poszczególne części ciał lekkie czy ciężkie ? Czy czujecie różnicę w porównaniu ze stanem przed ćwiczeniami ?

 

 

PROFILAKTYKA WAD POSTAWY

PRZYKŁADOWY ZESTAW ĆWICZEŃ ŚRÓDLEKCYJNYCH

 

Ćwiczenie 1.

Piłka skacze ” - Dzieci w postawie stojąc podskakują w miejscu.

 

Ćwiczenie 2.

Rozwieszanie bielizny” – uczniowie stojąc w rozkroku unoszą ramiona w górę.

 

Ćwiczenie 3.

Chodzenie po schodach” – podnoszenie i opuszczanie kolan w postawie stojąc.

 

Ćwiczenie 4.

Drzewa na wietrze ” – skłony tułowia z ramionami trzymanymi w górze w płaszczyźnie czołowej.

 

Ćwiczenie 5.

Wróbelki pijące wodę” – skłony tułowia w przód w pozycji siedząc.

 

Ćwiczenie 6.

Latające ptaszki ” – ruchy ramion naśladujące wzbijającego się ptaka.

 

 

Ćwiczenie 7.

Rozwijający się kwiatek ” – dzieci naśladują cykl wzrostu roślinki przechodząc dopozycji siedzącej do pozycji stojącej z wyciągniętymi ramionami w górze.

 

Ćwiczenie 8.

Ćwiczenie oddechowe z piórkiem lub watką uczniowie starają się jak najdłużej utrzymać piórko w powietrzu dmuchając w nie od dołu.

 

Ćwiczenie 9.

Dziadek i żołnierz ” – w staniu przy stoliczkach na sygnał prowadzącego dziadek – dzieci naśladują zgarbionego, zmęczonego staruszka. Na hasło żołnierz – dzieci naśladują dziarskiego, wyprostowanego żołnierza. Zwracamy uwagę na przyjęcie prawidłowej postawy ciała.

 

_______________________________

mgr Małgorzata Gądek

Nauczycielka

Szkoły Podstawowej

w Wielmoży i Woli Kalinowskiej

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin