wprowadzanie opowiadania - konspekt.doc

(985 KB) Pobierz
Klasa II

Klasa II -  drugi semestr

 

Krąg tematyczny: Nasze zdrowie zależy od nas.

 

Cel główny: Uczeń wie jaki sposób sam może dbać o zdrowie.

 

Temat pracy dnia: 1

Ubieramy się stosownie do pogody i okoliczności.

Cel główny: Uczeń potrafi ubrać się stosownie do pogody i okoliczności oraz dba o czystość i estetykę garderoby.

 

Temat pracy dnia: 2

Odżywiamy się zdrowo i kolorowo.

Cel główny: Uczeń zna zasady zdrowego odżywiania, potrafi zdrowo i właściwie się odżywiać.

 

Temat pracy dnia:  3

Dbamy o higienę ciała.

Cel główny: Uczeń potrafi posługiwać się pojęciami "higiena", "higiena osobista" oraz wie jak dbać o higienę ciała i rozumie potrzebę jej przestrzegania.

 

Temat pracy dnia: 4

Zdrowy ząbek - dbamy o higienę jamy ustnej. Wycieczka do gabinety stomatologicznego.

Cel główny: Uczeń wie co należy robić, aby mieć ładne i zdrowe zęby.

 

Temat pracy dnia: 5

Dbamy o nasze zęby – wrażenia, spostrzeżenia z wycieczki, redagowanie opowiadania.

Cel główny: Uczeń potrafi wspólnie z nauczycielem zredagować opowiadanie na podstawie wrażeń z wycieczki.

 

 

 

 

 

Krąg tematyczny: Nasze zdrowie zależy od nas.

 

Scenariusz zajęć

 

Temat pracy dnia: 5

Dbamy o nasze zęby

– wrażenia, spostrzeżenia z wycieczki, redagowanie opowiadania.

 

Cel główny: Uczeń potrafi wspólnie z nauczycielem zredagować opowiadanie na podstawie wrażeń z wycieczki.

 

Cele operacyjne:

q       Uczeń powinien znać:

-          przedmioty wykorzystywane do higieny jamy ustnej i ich zastosowanie

-          nazwy miesięcy, pór roku, podstawowe działania arytmetyczne w zakresie dodawania i odejmowania

q       Uczeń powinien rozumieć:

-          treść poleceń wydawanych przez nauczyciela

-          treść zadań matematycznych, na czym polega dodawanie i odejmowanie

-          treść czytanych zagadek

-          potrzebę dbania o higienę jamy ustnej

q       Uczeń powinien umieć:

-          nazwać dzień tygodnia, miesiąc, porę roku

-          określić czas i miejsce

-          wyróżnić w podanym tekście wstęp, rozwinięcie i zakończenie

-          ułożyć ilustracje w odpowiedniej kolejności

-          ułożyć odpowiednie zdania pod odpowiednimi obrazkami

-          przeprowadzić symulację na materiale obrazkowym

-          poprawnie przeczytać treść opowiadania

-          zastosować niektóre środki stylistyczne czyniące wypowiedź bardziej barwną i dynamiczną

-          dodawać i odejmować

-          rozwiązywać zadania

-          współpracować w grupie

-          wykorzystać pastę do zębów w ekspresji plastycznej

-          uporządkować warsztat pracy

 

Formy pracy: praca w grupach, praca indywidualna.

Metody pracy: Słowne – pogadanka, oglądowe – pokaz, ćwiczenia praktyczne.

Pomoce dydaktyczne: zagadki, ilustracje obrazkowe, rozsypanka zdaniowa, tekst z lukami, wiersz pt. „Pan Jarząbek”, karty pracy, pasta do zębów tempera, obrazki drzew zimą.

 

Przebieg zajęć:

I.Zajęcia wstępne:

2)     Powitanie: „przesłanie iskierki”

Dzieci wychodzą wraz z nauczycielem na środek klasy, tworząc koło, trzymając się za ręce. Zadaniem każdego dziecka jest uściśnięcie ręki osoby obok i powiedzenie swojego imienia. Nauczyciel zaczyna, w ten sposób „przesłanie iskierki” – powinno wrócić do nauczyciela.

3)     Sprawdzenie obecności – umieszczenie etykiet na „Tablicy obecności”.

4)     Ustalenie nazwy dnia tygodnia oraz daty na bieżący dzień – zapis na tablicy, w zeszycie.

5)     Zaznaczenie pogody na bieżący dzień w kalendarzu pogody.

II.Ukazanie celu pracy dnia:

Þ          Zagadki (Załącznik 1):

1)            Odgadywanie zagadek.

2)            Nauczyciel czyta kolejno zagadki a zadaniem uczniów jest ich odgadnięcie.

III.Praca poznawcza:

Þ          Rozmowa kierowana - nauczyciel zadaje uczniom pytania:

1)     Co wczoraj robiliśmy?

2)     Jak spędziliśmy dzień?

3)     Gdzie byliśmy?

4)     Z kim rozmawialiśmy?

5)     Co oglądaliśmy?

6)     Co zapamiętaliście z wycieczki?

7)     Dzieci mówią jak należy dbać o zęby?

Þ          Wspólne opracowanie słownika (Załącznik 2)

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela przystępują do gromadzenia materiału słownikowego wokół tematu: „Dbamy o nasze zęby”.

Nauczyciel wywiesza na tablicy rysunki związane z higieną jamą ustnej uczniowie podają propozycję zwrotów, które mogą być pomocne przy redagowaniu opowiadania.

Nauczyciel pomaga uczniom proponując pewne zwroty, wyrażenia które zdynamizują i ubarwią opowiadanie.

Þ          Ustalenie planu według którego uczniowie będą pisać opowiadanie (Załącznik 3)

Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela układają plan opowiadania i ustnie opowiadają o tym co dowiedzieli się w czasie wycieczki.

Þ          Uczniowie  otrzymują ilustracje, które pomogą ustalić kolejność wydarzeń.

1)     Uczniowie oglądają ilustracje i wypowiadają się o tym co widzą (Załącznik 4).

2)     Ustalają kolejność wydarzeń.

3)     Porządkują zdania z rozsypanki zdaniowej. (Załącznik 5)

4)     Układają zdania pod  odpowiednimi obrazkami.

Þ          Próba układania i redagowania wspólnie z nauczycielem zdań na temat „Dbamy o nasze zęby” na podstawie wycieczki, historyjki obrazkowej i zebranego materiału słownikowego.

Þ          Nauczyciel przypomina poszczególne części opowiadania (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). Czas i miejsce, przebieg. (Załącznik 6)

Þ          Wspólne redagowanie i zapis kolejnych zdań opowiadania na tablicy.

Þ          Wspólne czytanie opowiadania z tablicy po jednym zdaniu.

Þ          Wyznaczone przez nauczyciela dziecko lepiej czytające  odczytuje samodzielnie tekst opowiadania.

Þ          Przepisywanie tekstu

1)     Nauczyciel zapoznaje uczniów z całym tekstem.

2)     Omawia trudności ortograficzne.

3)     Nauczyciel rozdaje uczniom słabszym tekst z lukami, gdzie mają wpisać brakujące słowa ze słownika podanego niżej. (Załącznik 7)

4)     Pozostali uczniowie przepisują tekst z tablicy.

5)     Po przepisaniu całego tekstu, uczniowie sprawdzają całość.

6)     Następnie nauczyciel sam sprawdza każdemu uczniowi napisany przez niego tekst.

Þ          Zadanie pracy domowej

Zadaniem uczniów jest podkreślenie w napisanym na lekcji opowiadaniu czerwoną kredką wstępu, niebieską rozwinięcia i zieloną zakończenia.

Nauczyciel zapisuje polecenie na tablicy, uczniowie mają je przepisać do zeszytów.

Nauczyciel sprawdza w zeszytach czy praca domowa została zapisana.

Þ          Inscenizacja ruchowa do wiersza pt. „Pan Jarząbek”. (Załącznik 8)

Nauczyciel powoli czyta wiersz, a uczniowie wykonują inscenizację ruchową do przeczytanego wersu.

Þ          Ćwiczenia matematyczne:

1)      Dodawanie. (Załącznik 9)

Zadaniem ucznia jest pokolorować tyle zębów ile wskazuje liczba.

2)      Ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu -  rozszyfrowanie ukrytego hasła. (Załącznik 10)

Dzieci siedzą w kręgu, a kartki z działaniami leżą na podłodze. Uczeń odkrywając kartkę głośno odczytuje działanie i podaje wynik. Następnie umieszcza ją w odpowiednim miejscu na tablicy literą na wierzch (każdej cyfrze odpowiada określona litera hasła, które zostanie odczytane po ułożeniu wszystkich liter).

3)     Zabawa w sklep. (Załącznik 11)

Uczniowie mają do dyspozycji 9 zł, ich zadaniem jest kupić przybory do mycia zębów. Wybierają, płacą. Sprzedawcą jest uczeń. Nauczyciel kontroluje. Można kupić kilka rzeczy do 9 zł.

4)     Rozwiązanie zadania polegającego na dodawaniu liczb (Załącznik 12)

IV.Ekspresja:

q              Malowanie pastę do zębów i temperą „Zimowego drzewa”

Obserwacja drzew zimowych na kolorowych fotografiach, przypięcie do tablicy. (Załącznik 13)

Rozdanie materiałów i przyborów do malowania.

Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy.

Indywidualna praca uczniów.

V.Zajęcia końcowe:

q       Nauczyciel proponuje zrobienie wystawy z wykonanych prac.

q       Ocenianie aktywności uczniów.

q       Praca domowa:

Narysuj pracę na temat „Moje przybory do mycia zębów.”

q       Pożegnanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 1

Zagadki:

 

Jest biała

siedzi w tubie

zęby nią czyścić lubię. (pasta do zębów)

 

Na dużym fotelu pacjentów przyjmuje,

rzadziej wyrywa, częściej plombuje.  (stomatolog)

 

Co to jest-na pewno wiesz,

najeżona jest jak jeż.

Lecz nikogo nie ukłuje, tylko zęby wyszoruje. ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin