1. Wymień znane metody pomiaru impedancji linii.
Impedancja falowa linii jest definiowana jako stosunek napięcia przemiennego na wejściu linii, do natężenia prądu jakie to napięcie wywołuje w linii, przy założeniu, że w linii nie występują odbicia fali. Impedancję definiuje się dla każdego ośrodka/urządzenia, w którym przenoszone są fale elektromagnetyczne.
Jednostką impedancji falowej, podobnie jak impedancji w obwodach elektrycznych, jest om.
Na podstawie modelu linii transmisyjnej i zastosowanych do niej równań telegrafistów, wynika że impedancja linii transmisyjnej wynosi:
Praktycznie wartość impedancji wyznacza się przez pomiar pośredni, mierząc impedancję wejściową i impedancję wyjściową. Pierwiastek iloczynu tych wartości jest równy impedancji falowej linii
2. Reflektometryczna metoda lokalizacji uszkodzeń linii (wynosi 0,8)
Reflektometr jest przyrządem pomiarowym stosowanym w telekomunikacji do przeprowadzania kontroli parametrów traktów światłowodowych, także diagnozowania i lokalizacji uszkodzeń w już zainstalowanych kablach światłowodowych.
Reflektometry umożliwiają:
- pomiar tłumienności spojeń, współczynnika odbicia i rozkład tłumienia wzdłuż kabla;
-korektę współczynników załamania swiatła dla poszczególnych segmentów światłowodu;
- zobrazowanie skumulowanych i wypadkowych strat toru światłowodowego na ekranie reflektometru;
- pomiar dwukierunkowy dla uśredniania wyników
Działanie przyrządu polega na wysyłaniu we włókno światłowodowe krótkich impulsów o wysokiej częstotliwości, a następnie na pomiarze czasu, amplitudy i fazy odbitego sygnału powrotnego. Pomiary i interpretacja są wykonywane automatycznie.
Metoda reflektometryczna z zeszytu Irka
3. Zastosowanie metod wobulacyjnych.
Pomiary z zastosowaniem wobulatorów.
Wobulator Jest to specjalizowany generator, który wytwarza przebieg o częstotliwości zmieniającej się cyklicznie w zadanym zakresie (powoduje tzw. "przemiatanie" częstotliwości). służy do badania charakterystyk częstotliwościowych filtrów lub innych układów elektronicznych (np. toru p.cz. radioodbiornika) Odczytu charakterystyki dokonuje się za pomocą oscyloskopu. Wobulator wytwarza dodatkowo przebieg pozwalający synchronizować oscyloskop.
Wobulacja (wobulowanie) - szerokopasmowe przestrajanie (zmienianie częstotliwości) sygnału pomiarowego umożliwiające wizualizację, pomiar i rejestrację charakterystyk częstotliwościowych. Rozróżnia się wobulację analogową (klasyczną) i wobulację cyfrową z zastosowaniem syntetyzera częstotliwości.
Przykład pomiaru dewiacji.
f=f0±Δf
Δf - dewiacja
4. Objaśnij zjawisko przesłuchów w liniach wieloparowych oraz EL FEXT.
Powstają one w wyniku wzajemnego oddziaływania między dwiema aktywnymi liniami komunikacyjnymi, zwykle położonymi obok siebie w wiązce na dłuższym odcinku trasy przesyłowej. Jako istotne rozróżnia się dwa rodzaje przeników: zbliżny NEXT i zdalny (inaczej odległy) FEXT.
Szczególnie niebezpieczny jest przenik zbliżny NEXT (Near End Crosstalk), powstający w sytuacji, gdy we wspólnej wiązce nieekranowanych przewodów UTP (Unshielded Twisted Pair) znajdą się skręcone pary wykorzystywane w danym momencie do transmisji w przeciwnych kierunkach. Takie oddziaływanie zawsze występuje w trakcie transmisji dupleksowej, gdy pokrywają się pasma nadawanych i odbieranych sygnałów. W wyniku sprzężenia elektromagnetycznego między parami tych przewodów część energii sygnału generowanego po stronie lokalnej jednej pary transmisyjnej przenika do innej i w stłumionej postaci oraz z niejednorodnym opóźnieniem powraca torem odbiorczym do urządzenia po tej samej stronie linii komunikacyjnej. Poziom przeniku zbliżnego zależy w dużej mierze od ułożenia par, długości linii, częstotliwości pracy i szerokości przenoszonego pasma, przyjmując najczęściej postać kolorowego szumu gaussowskiego. Drugim elementem zakłóceń w kablach miedzianych jest przenik zdalny FEXT (Far End Crosstalk). Ten rodzaj przeniku pojawia się wówczas, kiedy dwa sygnały lub więcej (o pokrywającym się widmie) przesyła się w tym samym kierunku, lecz za pomocą różnych par przewodów miedzianych. Na skutek zjawiska indukcji elektromagnetycznej do odbiornika odległego od źródła sygnałów (po drugiej stronie toru transmisyjnego) mogą docierać w tych przypadkach, oprócz sygnału podstawowego, sygnały mające swe źródło w liniach sąsiednich. W obu przypadkach zarówno przenik zbliżny, jak i zdalny zależą od rodzaju kabla i jego tłumienności, jednak ich wpływ na przeniki nie jest jednakowy. Poprawienie parametrów kabla ze względu na przenik zbliżny nie powoduje automatycznie zmniejszenia przeniku zdalnego i odwrotnie.
5. Jaka funkcją matematyczną opisana jest zmiana sygnału przy przejściu przez kanał telekomunikacyjny.
6. W pomiarze częstotliwości sygnału elektrycznego uzyskano wynik f= 92456,8 Hz. Błąd przyrządu wynosi 0,001% Podać wartość błędu bezwzględnego pomiaru częstotliwości f. Obliczyć okres mierzonego sygnału i niepewności obliczanej wartości okresu T.
Irek i Piotrek Kruk zrobili to tak…
Wartość błędu bezwzględnego = 92456,8 * 0,001% = 92,4568 Hz
Okres mierzonego sygnału T = 1 / 92456,8 = 0,0000108 S = 10,8 uS
Niepewność obliczanej wartości okresu T: x = 10,8uS * 0,001% = 0,0108 uS (tego nie byli pewni)
cebool