paciane II.doc

(59 KB) Pobierz
CIASTO DROŻDŻOWE (autor: hazo)

CIASTO DROŻDŻOWE (autor: hazo)

 

Wieczorem
1 szkl. cukru
5 dkg drożdży
3 rozbełtane jajka
1/2 szkl.oleju
1 szkl. mleka

Rano następnego dnia
1/2 kg mąki pszennej
szczypta soli

Wieczorem wszystkie składniki włożyć do miski i pozostawić na noc (nie wolno mieszać). Zachować kolejność: na dno cukier, na to pokruszone drożdże. rozbełtane jajka, olej i mleko.
Przykryć folią i zostawić do rana.
Na drugi dzień dosypać 1/2 kg przesianej mąki i szczyptę soli. Można dodać np. rodzynki lub jakiś zapach, jeśli ktoś lubi. Wymieszać dokładnie łyżką do połączenia się wszystkich składników, wlać do formy, a gdy trochę podrośnie włożyć do zimnego piekarnika i piec około 1 godziny w 170°C.


UDKA W ZIOŁOWYM SOSIE (autor: Anusiaczek)

 

4 udka z kurczaka
1/2 szklanki bulionu
2 łyżki musztardy francuskiej
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka estragonu
sól, pieprz
olej do smażenia

1. Udka kurczaka myjemy, osuszamy, nacieramy solą i pieprzem, wkładamy do miski i obficie skrapiamy sosem sojowym. Odstawiamy pod przykryciem na co najmniej pół godziny do lodówki.
2. Na dużej patelni rozgrzewamy olej, wkładamy mięso i mocno podsmażamy z każdej strony.
3. Bulion mieszamy dokładnie z musztardą i ziołami. Tak przygotowanym sosem zalewamy udka, przykrywamy patelnię i dusimy na małym ogniu przez 30 minut. W połowie duszenia przewracamy udka na drugą stronę.


Ziemniaczki pieczone z musztarda (autor: Bajaderka)

Mieciutkie w srodku, z chrupiaca musztardowo-czosnkowa skorka.

1/3 szklanki musztardy Dijon lub kazdej innej
2 lyzki oliwki
1 posiekany zabek czosnku
po okolo 1/2 lyzeczki oregano, bazylii, majeranku lub do smaku
sol i pieprz
6 srednich ziemniakow (okolo 1 kg), pokrojonych na czastki - ja wole ze skorka, ale mozna tez obrac

3-4 zabki czosnku pokrojone na cieniutkie plasterki

Wymieszac wszystkie skladniki oprocz ziemniakow w sporej misce, dodac ziemniaki, dobrze wymieszac. Zostawic na 10 - 20 minut. Wylozyc na lekko posmarowana oliwka, dosc duza forme (moze byc szklana), takiej, aby ziemniaki byly w jednej warstwie i piec w temperaturze 225 st.C przez 35-40 minut, az ziemniaki beda miekkie. W polowie pieczenia posypac plasterkami czosnku.


pierś indyka gotowana z sosem jabłkowo-chrzanowym (autor: zyglis)

 

Składniki:

1/2 kg marchwi,

2 średnie pietruszki,

mały seler,

średni por ( biała część ),

2 średnie cebule,

po 1 łyżeczce lubczyku, majeranku i bazylii, sól,

2 liście laurowe,

vegeta i biały pieprz do smaku,

około 1,5 kg piersi indyka, ziemniaki,

 

Na sos:

2 łyżki masła.

1 kwaśne jabłko,

1 płaska łyzka mąki ziemniaczanej,

3 łyżki śmietany,

3 łyżki chrzanu ( ja daję ze słoiczka, mocno odciśnięty ),

pieprz, sok z cytryny i szczypta cukru do smaku, natka pietruszki lub koperku.


Wykonanie:

włoszczyznę umyć, obrać i pokroić na niewielkie słupki lub plasterki, cebule obrać i pokroić w plasterki. Jarzyny z cebulą zagotować w 1,5 ltr wody, dodać do smaku sól, żioła, liście laurowe, biały pieprz. Kiedy jarzyny zmiękną ( nie za bardzo ), wyjąć je łyżką cedzakową do innego naczynia i przechować cieple. Do wywaru dodać umyte mięso ( pożądane jest zasznurowanie go w kształt wrzeciona, będzie ładnie wyglądać pokrojone ), gotować na bardzo wolnym ogniu około 70 minut. Mięso powinno być lekko twardawe, żeby nie kruszylo się przy krojeniu. W tym czasie obrać i ugotować ziemniaki, ewent. zagnieść na puree.
Na sos

roztopić w małym garnku masło, dodać umyte i drobno pokrojone nieobrane jabłko, po usunięciu gniazd nasiennych, zalać 1/2 ltr bulionu z kostki, mąkę ziemniaczaną wymieszać ze śmietaną i dodać do gotującego się sosu, krótko zagotować i zdjąć z ognia. Dodać chrzan, doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny.
Mięso wyjąć z wywaru i pokroić w plastry. Warzywa doprawić do smaku ( ja dodaję odrobinę jasnego sosu sojowego ). Podawać z ziemniakami posypanymi natką pietruszki lub kopru, osobno w sosierce sos.


Placek z truskawkami (i nie tylko) –autor: zyglis

 

 

Składniki:
50 dag mąki,
kostka 20 dag margaryny,
30 dag cukru
10 dag cukru pudru,
2 dag drożdży,
4 jaja
1 kg truskawek,
aromat waniliowy,

Wykonanie:
Mąkę przesiać i posiekać z margaryną, cukrem pudrem, szczyptą soli, dodać żółtka i rozstarte z mąka drożdże. Szybko zagnieść ciasto, rozwałkować i wyłożyć na natłuszczoną blachę. Nakłuć widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 st.C). Gdy się lekko zrumieni, wyjąć, posypać tartą bułką, ułożyć opłukane i dobrze osączone truskawki równą warstwą (większe przekroić na połowę), następnie owoce przykryć białkami ubitymi z cukrem.
Wstawić ponownie do nagrzanego piekarnika, a gdy piana nabierze lekko złotawego koloru, wyjąć blachę z piekarnika. Gorące ciasto pokroić.

Takie ciasto przygotowuję także z jagodami, wiśniami i śliwkami. Robi się je szybko, smakuje nieźle.


Racuchy jak pączki (autor: zyglis)

Składniki:

50 dag mąki,

niecałe pól ltr. letniego mleka,

10 dag cukru,

10 dag masła,

4 jajka, sól,

kieliszek spirytusu, około

1,5 kg smalcu do smażenia. cukier waniliowy.


Wykonanie:

drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, dodać około szklanki letniego mleka i 3-4 łyżki mąki. Wymieszać dokładnie, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Oddzielić żółtka od białek (niepotrzebne), i te żółtka utrzeć z cukrem. Masło rozstopić i wystudzić, żeby było letnie. Do przesianej mąki dodać szczyptę soli, wymieszać. Kiedy zaczyn drożdżowy podwoi swoją objętość, dodać go do mąki wraz z utartymi żółtkami i cukrem waniliowym. Ciasto wyrabiać ręką dokładnie aż będzie od ręki odchodzić. Dodać spirytuś i dalej krótko wyrabiać. Teraz dadać tłuszcz i znów wyrabiać aż do jego wchłonięcia, Ciasto powinno być dość lużne ( jego gęstość regulować mlekiem ). Naczynie z ciastem przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W duzym garnku rozgrzać smalec, kiedy osiągnie wysoką temperaturę, łyżką maczaną w tym tłuszczu nabierać porcję dobrze wyrośniętego ciasta i smazyć na rumiano. Zrumienione i dosmażone ( sprawdzić na próbę czy ciasto jest dopieczone ) racuchy wbierać łyżką cedzakową na ociekacz lub papierowy ręcznik, po czym przełożyć je na pólmisek i po przestudzeniu obsypać cukrem pudrem.


Wątróbka (autor: lidqa)

 

Jednakowe ilości:

wątróbka drobiowa

pieczarki pokrojone,

cebula w kostke pokrojona

papryka (opcjonalnie bo jest droga teraz to ja nie daję)

 

Warzywa wrzuca się razem na patelnie i smazy najpierw ze 3 minuty potem dodaje watrobke i jeszcze sie smazy a potem ewentualnie dusi. Na koncu przyprawia się solą i pieprzem i jak ktos lubi to sosem sojowym.

 

Wątróbka z jabłkami (autor: eposka)

 

delikatnie podsmażyć ósemki jabłek na odrobinie masła,

kiedy już są miękkie, ale nie rozlatujące się posypać je delikatnie majerankiem i zdjąć z patelni.

 

Na patelnię dać tłuszcz i wrzucić cebulkę, chwilę smażyć i dodać wątróbkę. Na koniec doprawić solą, pieprzem i na 5 minut przed końcem smażenia dodać wcześniej usmażone jabłka.


Ciasto drożdżowe bez zagniatania (autor: Joasia)

Na dno większego garnka kładziemy po kolei:

kostkę drożdży (10dkg),
na to 1 szkl. cukru,
torebkę cukru waniliowego,
niepełną szklankę mleka,
1 szklankę oleju,
4 jajka (lekko rozbełtać),
na to wszystko przesiać przez sito 1 kg mąki.

Garnek przykrywamy pokrywką. Nie mieszamy ze sobą składników. Drożdże zrobią to za nas. Zostawiamy na kilka godzin. Można przygotować wieczorem, a rano wystarczy tylko dokładnie wszystko wymieszać drewnianą łyżką, żeby składniki się połączyły. Ciasto zacznie błyskawicznie rosnąć. Gdy podwoi objętość można z niego robić co tylko się chce, np. makowce, serniki, z owocami, rogaliki, bułeczki itp. Nie klei się do rąk, łatwo daje się wałkować.

Rada: -przed położeniem nadzienia ciasto posmarować białkiem, tak samo smarujemy wierzch przed włożeniem do piekarnika. Piec w temp. ok. 160 st. Gdy za bardzo sie rumieni, możemy pod koniec pieczenia nakryć papierem.


Drożdżówka (autor: Paulinka)

Przepis pochodzi z jednej z Łasucha literackiego" Małgorzaty Musierowicz.
SKŁADNIKI
80 g drożdży
1 szkl mleka
1 łyżeczka cukru
1 łyżka mąki

750 g mąki (5 1/3 szkl)
1/2 kostki masła lub margaryny (125 g)
1 szkl cukru
2 jaja + 5 żółtek
3 łyżki oliwy
100 g rodzynek
50 g skórki pomarańczowej
1-2 op. cukru wanilinowego
szczypta soli

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Z czterech pierwszych składników przygotować rozczyn i odstawić do wyrośnięcia. Mąkę przesiać przez sito, masło rozpuścić i schłodzić, rodzynki namoczyć w gorącej wodzie. Do rozczynu dodać jajka, zmiksować, całość wlać do mąki i dodać resztę składników oprócz bakalii. Wyrobić mikserem (hakami, 15-20 min) lub wybić drewnianą kopystką, aż ciasto będzie odstawało od miski. Blaszkę 25x40 lub większą wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Ciasto przełożyć do foremki, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia (30-40 min). Gdy podwoi objętość, posypać kruszonką, wstawić do piekarnika i piec ok. 1h. Temperaturę dostosować do swojego piekarnika- myślę, że ok 180 st C jest ok.
Drożdżówki z serem (autor: BeataSz)

 

0,5 kg mąki
2,5-3 dag drożdży
szklanka mleka
1/4 szkl. oleju
ok. 0,5 szkl. cukru (ilość można samemu sobie regulować)
szczypta soli
zapach lub cukier waniliowy
1 jajko ( albo samo żółtko, a białko odłożyć do posmarowania)

Drożdże rozrobić z łyżeczką cukru, łyżką mąki i niewielką ilością ciepłego mleka, zostawić, aż urośnie. Wszystkie składniki wraz z rozczynem wyrobić dokładnie na gładkie ciasto ( dobrze jest mikserem) zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, aż podwoi objętość. Wyłożyć na stolnicę podsypaną mąką, zagnieść krótko i formować drożdżówki. Nadziać masą serową jaką kto lubi . Ja biorę kostkę sera, jajko, cukier i cukier waniliowy oraz rodzynki, wszystko mieszam i już. Można też użyć do nadziania jakiegoś dżemu.
Z tej porcji wychodzi ok. 16 drożdżowek ale można podzielić ciasto na pół, z jednej części upiec placek w keksówce a z reszty zrobić 8 drożdżowek.


SURÓWKA DWUDNIOWA (autor: BeataSz)

Bardzo smaczna surówka, którą można a nawet trzeba przygotować dzień wcześniej. Można ją przechowywać w lodówce kilka dni i jest coraz smaczniejsza.
Składniki:
Kapusta biala
marchew
cebula
papryka czerwona

I zalewa

0,25 szkl wody, 0,5 szkl octu
0,75 szkl oleju, 2 lyzki cukru
1 lyzka musztardy, sol
skladniki zalewy zagotowac [mozna zmienic ilosci wody i octu]

II zalewa
0,25 szkl wody, 0,25 szkl octu
0,5 szkl oleju, 0,75 szkl cukru
2 lyzki musztardy, 1 lyzka soli

Kapustę cienko poszatkować, cebulkę pokroić drobno w kostkę, paprykę pokroić w cienkie paseczki, marchew zetrzeć na grubej tarce jarzynowej.
Warzywa wymieszać z gorącą zalewą i zostawić na noc w chłodnym miejscu.

Przed podaniem dodać do surówki 1 kwaśne jabłko oraz 2-3 ogórki konserwowe starte na grubej tarce.
Uwaga: robiłam tę surówkę również bez papryki ( bo za droga była icon_sad.gif) i też była bardzo smaczna. Polecam.


Pączki (autor: BeataSz)

 

50-60 dag mąki
7 żółtek dałam
ok 7 dag drożdży
1 1,2 szkl. mleka
1/2 szkl cukru ( nawet może było trochę więcej)
ok. 10 dag stopionego masła ( pół na pół z margaryną)
szczypta soli
1 łyżka spirytusu.
Robiłam w maszynie. Drożdże rozrobiłam z częścią mleka, łyżką cukru i kilkoma łyżkami mąki, zostawiłam do wyrośnięcia. Wlałam mleko do maszyny, rozczyn, stopione chłodne masło, żółtka utarte z cukrem, mąkę, sól, spirytus. Wyrabiałam maszyną przez jakieś 10 min, potem rosło z pół godziny, znów trochę wyrabiałam, odstawiłam w misce natłuszczonej i po jakichś 50 minutach mogłam formować pączki. Ciasto dość rzadkie było, takie jak bajaderkowej mamy, albo nawet rzadsze. Nabierałam łyżką i formowałam omączonymi dłońmi nadziewając marmoladą.


OGON PAWIA (autor: BeataSz)

Ciasto:
4 szklanki mąki
2/3 szkl. cukru pudru
1 jajko
2 żółtka
1 miękka margaryna
1/2 szkl. kwaśnej śmietany
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szkl. mielonych orzechów
1 słoik powideł śliwkowych

Mąkę przesiać na stolnicę, wsypać cukier i proszek, wymieszać. Dać miękką margarynę. Posiekać wbić jajko i żółtka, zagnieść ciasto. Schłodzić w lodówce. Podzielić na 4 części. Jedną część rozwałkować i wyłożyć dużą blachę. Piec ok. 20 minut w 200 stopniach. Każdą z pozostałych części rozwałkować, posmarować powidłami, posypa orzechami, zwinąć w rolady o długości formy,w której pieczony był spód i też upiec.

Krem:
3 jajka
1 kostka masła
1 l mleka
1 szkl. cukru
2 opakowania cukru waniliowego
4 łyżki mąki pszennej
4 łyżki mąki ziemniaczanej
w 1 szklance mleka rozrobić mąkę i jajka. Resztę mleka zagotować z cukrem, wlać mleko z jajkami i mąką, ugotować budyń, wystudzić. Utrzeć masło dodając po łyżce budyniu ( ważne żeby masło i budyń miały mniej więcej tę samą temp.

Na upieczony spód wyłożyć połowę masy, ułożyć rolady. Między rolady ułożyć winogrona i zalać tężejącą galaretką ( użyć 2 jednakowego smaku), gdy zastygnie, wyłożyć resztę masy. Na wierzchu ułożyć biszkopciki albo biszkopt upieczony z 3-4 jajek. Całość polać polewą czekoladową.
Ciasto na strucle lub rogaliki, krucho-drożdżowe (autor: BeataSz)

 

1 kg mąki
2 kostki margaryny
10 dag drożdży
2 jajka( może być więcej)
10 dag cukru
5-6 łyżek mleka

Wszystkie składniki zagnieść razem. Zawinąć w ściereczkę i włożyć do zimnej wody. Gdy ciasto wypłynie jest gotowe. Wyłożyć wtedy na stolnicę posypaną mąką, zagnieść jeszcze raz krótko, podzielić na ok.6 kawałków i formować strucle nadziewając je dowolnym farszem, ale mnie najlepiej smakują z masą makową. Gotowe strucle, gdy lekko podrosną, zawinąć ciasno w papier do pieczenia zostawiając na końcach zapas papieru. Ciasto będzie rosło wzdłuż.
Można formować dowolnej wielkości strucle, jeśli będą większe wyjdzie ich mniej niż 6, oczywiście. Ale ja lubię wąskie i długie wtedy ślicznie wyglądają. Kawałek ciasta na jedną struclę po rozwałkowaniu ma u mnie wymiary ok. 20x30 cm i jest gruby na ok.0,5-1 cm.
Po upieczeniu dobrze jest ciasto polukrować.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin