EPkonsp 2.doc

(30 KB) Pobierz
Endemia – występowanie zachorowań na daną chorobę wśród ludności na danym terenie w liczbie utrzymującej się przez wiele lat n

Epidemia

·         wystąpienie, na danym obszarze, zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż w poprzedzającym okresie,

·         lub nagłe wystąpienie choroby zakaźnej wcześniej nie występującej. 

(w skrócie: nadmierna zapadalność)

 

Przebieg epidemii (fazy):

-          narastanie,

-          szczyt,

-          rzuty,

-          zanikanie (ogon epidemii).

 

Zasięg czasowy epidemii:                                              

-          epidemia sezonowa;

-          epidemia okresowa

(wyrównawcza);

                                        ­-   epidemia punktowa;

 

Zasięg terytorialny epidemii:

-          epidemia lokalna (jednostka administracyjna, miasto, dzielnica, wieś, osiedle, zakład, instytucja, przedsiębiorstwo, posesja);

-          epidemia (ogólno)krajowa (na większym obszarze danego kraju);

-          pandemia (występowanie w określonym czasie epidemii, wywołanej przez ten sam zarazek, na terenie wielu krajów, a nawet kontynentów).

 

 

 

Endemia

·         występowanie zachorowań na daną chorobę wśród ludności na danym terenie w liczbie utrzymującej się przez wiele lat na podobnym poziomie (niewielkimi wahaniami rocznymi).

 

Okresowość endemii: naprzemienny wzrost i spadek zapadalności w poszczególnych latach.

 

Sezonowość zachorowań: wzrost zapadalności w określonej porze roku.

 

Przypadek zawleczony (importowany) choroby zakaźnej:

zachorowanie do którego doszło w wyniku zakażenia poza danym obszarem (kraju, regionu, itp.)

Przypadek rodzimy choroby zakaźnej: zachorowanie które nastąpiło w wyniku zakażenia na danym obszarze ( np. wewnątrz kraju ).

Nosiciel: osoba bez objawów chorobowych, w której organizmie bytują i rozmnażają się drobnoustroje chorobotwórcze, stanowiąca potencjalne źródło zakażenia innych osób.

Podejrzany o chorobę zakaźną: osoba, u której występują objawy kliniczne wskazujące na chorobę zakaźną lub która pozostawała w bezpośredniej lub pośredniej styczności ze źródłem zakażenia.

Podejrzany o zakażenie: osoba bez objawów choroby zakaźnej, która pozostawała w bezpośredniej lub pośredniej styczności ze źródłem zakażenia, jeżeli rodzaj styczności zagrażał przeniesieniem drobnoustrojów.

 

 

Zagrożenie epidemiczne: prawdopodobieństwo narastania liczby zachorowań występujących dotąd sporadycznie lub nie występujących wcześniej na danym terenie.

Stan zagrożenia epidemicznego: stan wysokiego prawdopodobieństwa powstania epidemii lub zawleczenia choroby zakaźnej wymagający podjęcia określonych działań w celu zapobieżenia epidemii lub zminimalizowania jej skutków.

 

Dezynfekcja: niszczenie form wegetatywnych drobnoustrojów za pomocą metod fizycznych, chemicznych, lub biologicznych.

Sterylizacja: zniszczenie wszystkich drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych przez zastosowanie czynników fizycznych lub chemicznych.

 

Skażenie (kontaminacja): zanieczyszczenie drobnoustrojami lub ich toksynami powierzchni, przedmiotów, żywności, gleby, wody i powietrza.

 

Epidemiologiczne opracowanie ogniska: zespół czynności zmierzających do powstrzymania procesu epidemicznego; obejmuje najczęściej dochodzenie epidemiologiczne oraz unieszkodliwienie źródła zakażenia, przecięcie dróg szerzenia się zakażenia, wzmocnienie odporności osób wrażliwych na zakażenie. 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin