N.A.2.doc

(27 KB) Pobierz
N

N.A ĆWICZENIA 2

 

Kształtowanie się podstawowych pojęć nauki administracji.

Prekursorem nauki administracji jest Seckendorf (1 poł. XVII w.), niemiec, wyodrębnił on grupę pisarzy niemieckich zwanych kameralistami. Łączyli oni politykę, filozofię społeczną, ekonomię i statystykę. Przyczyniło się to do wyodrębnienia nauki administracji. Mieli oni wpływ na kształt nauki administracji do lat 30-tych XIX w. Seckendorf wprowadził pojęcie policji jako administracji państwowej, szkolnictwa, wojskowości. Policja miała stać na straży pomyślności finansowej i gospodarczej państwa.

Okresy wpływu na kameralistykę (dziedzina nauki zajmująca się administracją):

-          merkantylizm – Joachim Becker, von Schröder, von Horniqk, według nich policja gospodarcza miała na celu ochronę rynku wewnętrznego, chcieli ograniczać import organizując własny przemysł, próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie jak zorganizować policję skarbową i gospodarczą.

-          wpływ praw natury na rozważania kameralistów, zgodnie z oświeceniową myślą Sammuel von Bufendorf, Christian Wolf, John von Justi, zajmowali się teorią państwa pomyślności przy założeniu monarchii absolutnej i przy uwzględnieniu próśb narodu, sprawne działanie wszechstronnej policji. Zaczynają odróżniać politykę, naukę o policji, naukę finansową, a także pojęcie majątku społecznego, jednakże pod wpływem rewolucji francuskiej w opozycji do nich stanął von Humbolt (państwo liberalne jako zaspokajanie ładu zewnętrznego).

-          powiązanie z doktryną konstytucyjną XIX w. Oznaczało to, że poglądy kameralistów zaczęły być konfrontowane z pojęciem państwa konstytucyjnego (ustrój państwa ma wpływ na kształt administracji).

ROLA kameralistów:

Wskazali oni jak urządzać państwo (opierać je na stanie urzędniczym, wojskowym z dążeniem do utrzymania różnic klasowych z jednoczesnym dążeniem oświeconego mieszczaństwa), uprawiali politykę administracyjną wraz z polityką społeczną, gospodarczą i filozofią , zajęli się administracją państwową,  funkcją organizacyjną, nie zajmowali się prawnymi aspektami tej funkcji. Administracja w ich mniemaniu ograniczała do funkcji państwowych (różnych u różnych autorów, do spraw zagranicznych, bezpieczeństwa państwa, szkolnictwa, skarbowości i reglamentacji gospodarczej.

 

IDEALIZM HEGLOWSKI

W swojej filozofii prowadził do zmniejszenia napięcia między powinnością, a rzeczywistością, chciał widzieć państwo o najmniejszym napięciu, według Hegla państwo powinno być imperialistyczne i konserwatywne. Aby takie było musi być traktowane jako bóstwo.

Ideę tą wyznawał von Stein, ocenił on, że administracja jest całą działalnością państwa, poza prawodawstwem. Administracja jest tam gdzie tam gdzie jest wykonywanie ustaw, a nie ich tworzenie. Poprzez ubóstwienie państwa wyznawał zasadę państwa ważniejszego od jednostki, poprzez wartościowanie z góry (a priori) przedmiotu przesądzał o związkach w poszczególnych dziedzinach administracji. Uznawał, że coś powinno działać w taki a nie inny sposób niezależnie od badań.

W opozycji do niego stanął Jastrow według którego najpierw powinny być badania działania poszczególnych segmentów państwa, a później zastanowić się jak łączyć poszczególne dziedziny. W jego rozważaniach administracja jest ogółem zadań. Jego zasługą było wyodrębnienie nauki administracji i polityki administracyjnej, wyodrębniając naukę administracji jako samodzielną naukę. Stwierdził, że wyniki badań potrzebne są do sprawnego działania polityki administracyjnej.

 

Otto Mayer – administracja jest całością funkcji państwowej z wyłączeniem prawodawstwa i sądownictwa, jednakże uznał, że administracja jest to to co jest pod porządkiem prawnym. Spod administracji wyłączył  takie działania jak ratyfikowanie umów, dysponowanie siłami zbrojnymi. Stworzył tzw. negatywną definicję administracji, określoną jako działalność państwa zmierzającą do urzeczywistnienia jego celu pod rządami własnego porządku prawnego, nie wliczając w to sądownictwa.

Fleiner – chce włożyć pożyteczne treści poprzez wyliczanie typowych działań administracji , określa administracje państwową, publiczną i stwierdza, że administracja publiczna jest pojęciem szerszym niż państwowa.

R.H. Hernritt – uważa, że istnieje jeszcze administracja prywatna, administracja sprowadza się do wykonywania ustaw.

W. Jellinek – administracja jest całością funkcji władczych nie tylko państwa, w jego tearii rządzenie nie jest administracją.

Kötgen – nazista, zaprzecza funkcji administracji pod rządami prawa, wódz narodu wyznacza prawo.

Władysław Jaworski – wyodrębnia  naukę administracji od nauki prawa administracyjnego, nauka administracji przyjmuje stanowisko badawcze, określił aspekty działania administracji publicznej: gospodarczy, prawny, etyczny i psychologiczny. Utożsamia pojęcie nauki administracyjnej z pojęciem polityki administracyjnej.     .     

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin