Wprowadzenie.doc

(22 KB) Pobierz

Wprowadzenie

Przedmiotem niniejszego podręcznika jest administracja publiczna poj­mowana jako funkcja państwa i samorządu terytorialnego, polegająca na wy­konywaniu zadań publicznych określonych w konstytucji i innych źródłach prawa powszechnie obowiązującego. Autorzy nie eliminują innych, spotyka­nych współcześnie w literaturze światowej, interpretacji administracji publicz­nej. Odnoszą się jednak do tych interpretacji z konieczną rezerwą i uzasadnio­nym dystansem. Wychodzą, bowiem z założenia, że koncepcje administracji publicznej, które negują lub eliminują konstytucyjny charakter administracji publicznej są oderwane od zasad i rzeczywistości demokratycznego państwa prawa.

Administracja publiczna pojmowana jako część działalności państwa i całość działania samorządu terytorialnego, podobnie jak pozostałe władze państwa, to znaczy ustawodawcza i sądownicza, nie poddaje się łatwo kryte­riom ekonomicznie rozumianej wydajności czy też efektywności pojmowanej prakseologicznie.

W ujęciu prostym administracja jako funkcja ustrojowo-prawna wykony­wana przez państwo i samorządy terytorialne, nie może być kształtowana przez pryzmat postulatów ekonomicznych czy socjologicznych. Administracja pub­liczna w państwie prawa nie ma, bowiem pochodzenia innego niż prawo powszechnie obowiązujące. Administracja publiczna nie jest funkcją zbudo­waną w oparciu o kategorie ekonomiczne, socjologiczne czy polityczne. Nie służy osiąganiu celów ekonomicznych, socjologicznych czy politycznych, służy wykonywaniu zadań publicznych określonych w pierwszym rzędzie w konstytucji. Impulsy dla administracji publicznej nie płyną z rachunku eko­nomicznego ani z sondaży opinii publicznej, lecz z prawa powszechnie obo­wiązującego.

Administracja publiczna znajduje się w demokratycznym państwie prawa pod kontrolą niezawisłych sądów. Także trybunałów. Sądy i trybunały spra­wują kontrolę działań administracji publicznej z punktu widzenia zgodności tych działań z prawem, nie zaś z punktu widzenia koncepcji ekonomicznych, politycznych czy prakseologicznych.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin