Grupa Roluos1.doc

(1157 KB) Pobierz
Grupa Roluos

Grupa Roluos

Okolice miasteczka Roluos w północno-wschodniej Kambodży słyną ze wspaniałych ruin khmerskiej architektury. Do kompleksu najstarszych świątyń Imperium Khmerskiego, zwanychGrupą Roluos”, należą m. in.: Bakong, Lolei, Preah Ko, Prei Monti, Prasat OKaek, Prasat Prei Prasat i Prasat OLock.

Kambodża | Świątynie grupy Roluos zachwycają bogactwem zdobień
Kambodża | Świątynie grupy Roluos zachwycają bogactwem zdobień (by migikata)

Kompleks zabytków znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem Reap. Świątynie należące do tej grupy znajdują się blisko siebie, na obszarze ok 3 km.

Świątynie Grupy Roluos datuje się na wiek IX, są one zatem starsze o ok. 300 lat od Angkor Wat. Trzy główne świątynie grupy Roluos charakteryzują się zbliżonymi cechami rozwiązań architektonicznych i zdobień oraz wzniesione zostały przy użyciu podobnych materiałów.

Okolice miejscowości Roluos to teren dawnego centrum cywilizacji Khmerów, znanego jako Hariharalaya (siedziba Hari-hara).

Około 70 lat po tym jak król Jayavarman II założył stolicę swego państwa na górze Kulen w 802, inaugurując tym samym okres zwany później w historii jako „Angkor Period”, przeniesiono centrum państwa właśnie do Hariharalaya – być może ze względu na lepsze uwarunkowania obronne i ekonomiczne tego miejsca. Król zmarł w 850 r. już na terenie nowej stolicy. Powszechnie uważa się, że jego następcy pozostali tam aż do 905 r., kiedy to stolicę imperium przeniesiono do Bakheng.

Kambodża | Rolous Group znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem Reap
Kambodża | Rolous Group znajduje się w odległości ok. 12 km na wschód od miasta Siem Reap (by azwegers )

 

 

 

 

 

 

Świątynie Angkoru - Bakong

Wielu turystów ogranicza zwiedzanie kompleksu starożytnych budowli Angkoru do świątyń największych i najbardziej znanych, takich jak Angkor Wat i Angkor Thom. Jeśli jednak dysponujemy większą ilością czasu, możemy pozwolić sobie na zwiedzenie także innych zakątków dawnego Imperium.

Kambodża | Bakong
Kambodża | Bakong (by C. Karras)

Warto np. zainteresować się kompleksem świątyń należących do pierwszej stolicy Imperium -  Hariharalaya. Są to świątynie tzw. „Grupy Roluos”.

Do tej grupy (zobacz mapkę),  znajdującej się w odległości ok. 12 km na wschód od Siem Reap, należy m. in. świątynia Bakong.

Świątynia Bakong była oficjalną świątynią miasta Hariharalaya. Zbudował ją król Indravarman I i w roku 881 poświęcił bogu Śiwie.

Góra świątynna była otoczona murem z laterytu oraz dwoma rowami z wodą. Zewnętrzna fosa miała wymiary 700 x 900 metrów.

Kambodża | Wyszukana elementy zdobnicze świątyni Bakong
Kambodża | Wyszukana elementy zdobnicze świątyni Bakong (by C. Karras)

Przy budowie świątyni Bakong po raz pierwszy zastosowano w tak dużym zakresie piaskowiec. Wieże z cegły posiadają precyzyjnie wykonane elementy konstrukcyjne oraz resztki sztukaterii.

Centralna część świątyni w stylu Angkor Wat została zbudowana prawdopodobnie ok. 200 lat po głównej budowie.

Kambodża | Bakong leży na obszarze starożytnego miasta Hariharalaya
Kambodża | Bakong leży na obszarze starożytnego miasta Hariharalaya (by C. Karras)

 

 

 

 

 

Świątynie Angkoru - Lolei

W skład Grupy Roluos - najstarszych świątyń Angkoru, wzniesionych na obszarze pierwszej stolicy Imperium Khmerów, wchodzą trzy budowle główne: Preah Kô, Bakong i Lolei (mapka) oraz kilka pomniejszych kompleksów ruin świątynnych m. in.: Prei Monti, Prasat OKaek, Prasat Prei Prasat i Prasat OLock.

Kambodża | Odpoczynek przy świątyni Lolei
Kambodża | Odpoczynek przy świątyni Lolei (by C. Karras )

Świątynia Lolei została zbudowana przez króla Yashovarmana I (panował w latach 877-889) ku pamięci jego ojca Indravarmana I i królewskich przodków, a w roku 893 poświęcona bogu Śiwie.

Cztery ceglane wieże (niegdyś prawdopodobnie sześć) świątyni ustawione są na dwupiętrowym fundamencie pośrodku wyschniętego dzisiaj Lolei Baray (Indratataka). W starożytności był to potężny sztuczny zbiornik wody o wymiarach 3,8 na 0,8 km. Zbudowano go dla zaopatrzenia stolicy w wodę. Świątynia została wzniesiona na sztucznej wyspie.

Szczególnie godne uwagi są ogromne ramy drzwi świątynnych wykonane z jednego bloku piaskowca oraz inskrypcje na słupach drzwiowych.

Świątynia Lolei jest najbardziej wysunięta na północ z całej Grupy Roluos.

Kambodża | Świątyni Lolei z grupy Roluos
Kambodża | Świątynia Lolei z Grupy Roluos (by C. Karras)

 

 

 

 

Świątynie Angkoru - Prasat Prei Monti

Świątynia Prei Monti jest niewielkim i dość niepozornym obiektem w Grupie Roluos, wyróżnia ją jednak to, że jest starsza niż trzy najważniejsze świątynie tego kompleksu: Preah Kô, Bakong i Lolei.

Kambodża | Prasat Prei Monti
Kambodża | Prasat Prei Monti (by Prof. Mortel)

Prasat Prei Monti wzniesiono w połowie IX wieku z inicjatywy króla Jayavarmana III (panował w latach 835-877 n.e.), drugiego władcy od założenia Angkoru w 802 r.

Chociaż Prei Monti ma stosunkowo niewielkie rozmiary, jeśli weźmie się pod uwagę inne zabytki Roluos, musiała być to budowla o szczególnym znaczeniu, ze względu na znajdujące się tu ruiny królewskiego pałacu.

Odnalezienie polnej drogi prowadzącej do świątyni jest dla turystów pragnących odwiedzić Prasat Prei Monti pewnym wyzwaniem.

Opis dojazdu:

Drogowskaz przy głównej drodze z Siem Reap wskazuje turystom drogę do Preah Kô i Bakong. Ok. 400 m za rozwidleniem z prawej strony drogi dostrzec można ruiny Preah Kô, a jadąc dalej dotrze się do północnej strony fosy (rzecz jasna – byłej fosy) okalającej Bakong. Należy teraz skręcić w lewo i objechać rów dookoła. Po prawej stronie dostrzeżemy wejściową groblę Bakong (świątynie Roluos miały wejścia lokowane od strony wschodniej). Po zachodniej stronie murów Bakong należy skręcić w lewo w polną drogę, potem jeszcze raz w lewo i już znajdziemy się na drodze prowadzącej prosto do zachodniej ściany Prei Monti.

 

 

Świątynie Angkoru - Preah Kô

Świątynia Preah Kô (Świątynia Świętego Byka) została zbudowana przez króla Indravarmana I w roku 879, jako grobowiec króla Jayavarmana II i innych przodków. Indravarman I był następcą i siostrzeńcem Jayavarman II (założyciela Imperium Khmerów w 802 r.).

Kambodża | Figury byków z Preah Kô
Kambodża | Figury byków z Preah Kô (by genelin1211)

Budowla ta była otoczona fosą o wymiarach 400 x 500 metrów. Świątynia Preah Kô, wraz regionem mieszkalnym, zajmowała powierzchnię ok 330 ha. Była to jedna z pierwszych budowli świątynnych w starożytnym, nieistniejącym już dziś mieście Hariharalaya (stolicy ówczesnego Imperium Khmerskiego).

Świątynia zlokalizowana jest w Grupie Roluos, około 15 km na południowy-wschód od głównych kompleksów świątynnych Angkoru i ok. 12 km na wschód od Siem Reap (zobacz mapkę).

Nazwa świątyni -  Preah Kô (Świątynia Świętego Byka) - wywodzi się od trzech posągów byków wykonanych z piaskowca, znajdujących się na terenie kompleksu. Posągi te przedstwiają najprawdopodobniej mitycznego białego byka Nandi, wierzchowca boga Śiwy - patrona świątyni.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin