Konstrukcje subwooferów.docx

(19 KB) Pobierz

Konstrukcje subwooferów

 

1.       Obudowa typu zamkniętego.



Głośnik zamontowany jest w bardzo szczelnej skrzyni. Zaletą tej konstrukcji jest jej prostota, oraz szybki i charakteryzujący się dużą dynamiką bas. W przypadku kolumn w obudowie zamkniętej wymagane jest dobranie do konkretnego rodzaju głośnika odpowiednio dużej obudowy, która pozwoli na uzyskanie głębokiego basu. Charakteryzuje się niską skutecznością, obecnie nie jest to problemem, ponieważ dysponujemy głośnikami i wzmacniaczami o dużych mocach. Obudowy przy zastosowaniu odpowiednich głośników zajmują mało miejsca w bagażniku. Miłośnicy słuchania muzyki w samochodzie preferują te właśnie obudowy ze względu na brzmienie. Inną zaletą jest fakt, że początkujący konstruktorzy stosujący głośniki „no name” prawie zawsze uzyskują poprawne brzmienie.

 

 

2.       Obudowa bass-reflex



Specyficzną cechą tego typu obudowy jest to, że obok membrany głośnika znajduje się otwór, w który wmontowana jest rura prowadząca do wnętrza obudowy. Stanowi ona drogę ujścia dla pompowanego przez membranę głośnika powietrza. Obudowy tego typu charakteryzują się szerszym zakresem odtwarzanych częstotliwości od obudowy typu zamkniętego, mają także większą skuteczność ponieważ w obudowie bass-reflex wykorzystujemy energię promieniowaną przez tylną stronę membrany. Powinniśmy zastosować głośnik odpowiednich parametrach by system zagrał poprawnie. Wadą tego typu obudów jest wolniejszy i mniej dynamiczny bas - fachowcy określają to jako dużo gorszą odpowiedź impulsową niż w obudowie zamkniętej. Obudowy te są najczęściej większe od obudów zamkniętych - zajmują więcej miejsca w bagażniku. Kolejną ich wadą jest skomplikowana konstrukcja. Bez przygotowania teoretycznego obliczenie i poprawne zestrojenie tej obudowy jest praktycznie niemożliwe. Przy samodzielnej budowie najlepiej zastosować rozwiązane zalecane przez producenta głośnika (dobre firmy do zakupionego głośnika załączają projekt obudowy).

 

3.       Obudowa pasmowo-przepustowa 4-go rzędu (band-pass).



Cechą charakterystyczną na pierwszy rzut oka jest niewidoczna membrana głośnika, subwoofer gra przez „rurę” portu bass-reflex. Obudowa składa się z dwóch komór, w jednej jest zamknięty głośnik. Druga komora posiada otwór bas refleksu. Obudowa taka łączy część zalet obudowy zamkniętej i otwartej. Charakteryzuje się dobrą skutecznością. Wadą tych obudów jest ich wielkość i bardzo skomplikowana konstrukcja. Zaprojektowanie tej obudowy jest bardzo trudne, obliczenia wykonane w oparciu o komputerowy program symulacyjny nie zawsze sprawdzają się w rzeczywistości często konieczne są pomiary akustyczne i przeprowadzenie korekty obliczeń. Przy samodzielnej budowie najlepiej zastosować rozwiązanie zalecane przez producenta głośnika.

 

 

 

4.       Obudowa pasmowo-przepustowa 6-go rzędu (band-pass).



Tego typu obudowa składa się z dwóch komór z otworami bass-reflex, każda z tych komór dostrojona jest do innej częstotliwości (posiada inną pojemność i różnej długości porty bass-reflex). Zaletą tego typu obudowy jest bardzo duża skuteczność. Wady to duża wielkość, obudowa ta jest większa od obudowy band-pass 4-go rzędu, dużo gorsza odpowiedź impulsowa i bardzo skomplikowana konstrukcja. Obudowa ta jest najtrudniejszą do zaprojektowania i wyliczenia, nawet producenci głośników stosunkowo rzadko załączają jej projekt.

 

5.       Konstrukcja izobaryczna.



Jeżeli dwa głośniki poruszają się w ściśle zamkniętej przestrzeni powietrznej, w przeciwfazie to taką konstrukcję nazywa się izobaryczną. Takie połączenie głośników stosowane jest najczęściej w obudowach pasmowo - przepustowych. Zaletą tego układu jest to, że działa jak jeden wysokosprawny głośnik, ma dużo mniejsze zniekształcenia oraz pozwala na zmniejszenie obudowy do 50%. Układ posiada mniejszą skuteczność, ale przy zastosowaniu wzmacniacza o dużej mocy wyjściowej nie jest to problemem.

 

 

6.       Przegroda nieograna



Najprościej mówiąc jest to głośnik basowy zmontowany w tylnej półce. Charakteryzuje się bardzo małą sprawnością, ponieważ niemożliwe jest uzyskanie akustycznej izolacji przedniej i tylnej strony membrany, tak by fale dźwiękowe nie znosiły się wzajemnie. Niemożliwe jest uzyskanie odtwarzania najniższych częstotliwości. Obudowa coraz rzadziej stosowana.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin