LD.docx

(24 KB) Pobierz

LD


1.Wprowadzenie

 

LD to skrót od angielskiego Luneral Dream - czyli sen na jawie. Świadome śnienie jest to budzenie świadomości we śnie, czyli inaczej kierowanie snem wg swoich "widzimisie". Ten stan świadomości jest bardzo przyjemny, w momencie przełomowym dla snu, kiedy śniący orientuje się, że śni, sen nabiera bardzo na realności, zapachy staja się intensywniejsze, dźwięki wyrazistsze, wszystko jest tak realne, jak w rzeczywistości, tylko w przeciwieństwie do niej wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Wyobraź sobie, że lecisz nad miastami, lasami, górami, na swojej twarzy czujesz wiatr, na dole widzisz ludzi, którzy wykonują swoje rutynowe obowiązki. Wyobraź sobie, ze oddychasz pod woda, siłą woli tworzysz przedmioty, ludzi, zdarzenia. Możesz porozmawiać w trakcie takiego snu z kimkolwiek chcesz, znajomym, jakąś popularną postacią, może kimś zmarłym. Twoja podświadomość rejestruje wiele, rzeczy o ludziach, których znasz, których świadomość nie zauważa, więc jeżeli czeka cię poważna rozmowa z daną osobą, to w trakcie takiego snu dowiesz się, jak osoba ta będzie się zachowywać, jak zareaguje na twoje słowa, to ci pozwoli lepiej do takich rozmów się przegotować. A wszystko jest prawie tak realne, jak rzeczywistość, a z praktyką nawet realniejsze. LD można również wykorzystywać do nauki, przemówienia przed tysiącami osób, bardzo pomoże w zabieraniu głosu w rzeczywistości. Świadome sny stosuje się też do wywoływania OBE. Oczywiście to były tylko przykłady, w rzeczywistości możliwości świadomego śnienia są o wiele większe i tylko od ciebie zależy, jak je wykorzystasz. Jest parę technik służących do wywoływania LD. Omówię te najskuteczniejsze.

 

 

2. Techniki LD

 

MILD

1. Wcześnie rano osoba budzi się spontanicznie ze snu,

2. Po przypomnieniu sobie snu osoba przez 5 do 10 minut zajmuje się aktywnością wymagającą pełnej świadomości (czujności, skupienia) np. czytaniem,


3. Następnie leżąc w łóżku i próbując znowu zasnąć osoba powtarza: "Następnym razem gdy będę śnił chcę pamiętać, że śnię",


4. Osoba wizualizuje siebie samą leżącą w łóżku, szybki ruch oczu wskazuje, że jest się w stanie snu. W tym samym czasie osoba widzi samą siebie jak we śnie właśnie przypomina sobie i rozpoznaje, że śni;


5. Osoba powtarza 3 i 4 punkt opisywanej procedury dopóki nie poczuje, że jej zamierzenie/intencja jest wyraźnie zafiksowane/utrwalone w pamięci . 

Technika Adama Bytofa 


A. W czasie dnia: 

1. Przyjrzyj się dokładnie temu, co widzisz i odpowiedz sobie na pytanie “czy to sen, czy nie”. Na chwilę zatrzymaj oddech, zwróć uwagę na swoją percepcję i charakter rzeczywistości, której doświadczasz. Przyjrzyj się, czy wszystko jest OK, czy nie ma w pobliżu jakiegoś znaku snu (najlepiej z twojej głównej kategorii znaków snu), albo czy możesz zmienić jakiś szczegół samą siłą woli. 

2. Gdy stwierdzisz jasno, że nie śnisz, wyobraź sobie, że to jednak sen i powiedz do siebie: “Wszystko jest snem, ja jestem snem”. Pomyśl, że świat dookoła, twoje ciało i ty sam(a), twoja świadomość, również jest snem. Twoja myśl, że “wszystko jest snem” jest snem! Zrób z tego zabawę, wprowadź swój umysł w zabawne pomieszanie. Wyobraź sobie, że przekształcasz rzeczywistość, na przykład zmieniasz kolor jakiegoś przedmiotu lub sprawiasz, że zaczyna on lewitować. Wyobraź sobie, że dokonujesz tego samą siłą woli. Oddychaj głęboko i pobudź swoje emocje. Poczuj niezwykłą, niesamowitą atmosferę stanu podwyższonej świadomości. 

3. Gdy to robisz, powiedz do siebie: “następnym razem, gdy będę śnił(a), będę pamiętać, by rozpoznać sen.” W czasie gdy to mówisz, na chwilę wstrzymaj oddech. Powtórz to kilkakrotnie, póki nie poczujesz, że to zapamiętałeś(aś). 

4. Zaplanuj chwilę powtórzenia ćwiczenia przy jakiejś okazji, która zdarzy się za kilkadziesiąt minut. Użyj do tego wyobraźni. 


B. Przed snem: 

1. Przeczytaj kilka snów z dziennika snów. 

2. Przypomnij sobie wydarzenia dnia od chwili przebudzenia do teraz ale udawaj, że wszystko było snem, tzn. wyobraź sobie, że przypominasz sobie sen. 

3. Zasypiaj z postanowieniem zapamiętania snów, powiedz do siebie: “Mogę zapamiętać swoje sny, mogę również ich nie zapamiętać, ale jutro, gdy się obudzę BĘDĘ je pamiętać”. 


C. Obudź się ze snu po 4,5 lub 6 godzinach i: 

1. Nie poruszaj się, przypomnij sobie sen. 

2. Otwórz oczy i zapisz sen. 

3. Wstań. Zrób test rzeczywistości. 

4. Rób cokolwiek przez 10 – 20 minut, np. czytaj opisy świadomych snów innych oneironautów lub swoje. Pomoże ci to rozbudzić w sobie emocje pragnienia (tęsknoty) osiągnięcia świadomego snu. Możesz zaplanować najbliższy świadomy sen. Uwzględnij przy tym emocje pozytywne: radość, fascynację, dumę, satysfakcję, przyjemność, rozkosz, poczucie wolności i mocy itp. Zrób test rzeczywistości kilka razy (pkt. A 1,2,3). 

(5). W ciągu 3 – 4 minut wykonaj własnoręcznie “mandalę snu”. Uwzględnij w niej temat snu, zwróć uwagę na rodzaj emocji. 


D. Połóż się do snu i: 

1. Głęboko oddychaj i przypomnij sobie sen. 

2. Wyobraź sobie, że w pewnym momencie snu, na skutek zauważenia znaku snu lub pojawienia się określonej emocji we śnie, zatrzymujesz oddech, zwracasz swoją uwagę na percepcję i świat dookoła i rozpoznajesz, że śnisz. Czujesz w tym momencie ogromną satysfakcję i podekscytowanie. (Ci, którzy zauważą, że często w tym momencie towarzyszy im “senny lot” powinni wyobrazić sobie, że i tym razem zaczynają lecieć we śnie.) Następnie przystępujesz do działania, które jest celem twojego snu. 

3. Powtarzaj: “w moich snach mogę pamiętać, by rozpoznać, że śnię i mogę tego nie pamiętać, ale w najbliższym moim śnie BĘDĘ PAMIĘTAĆ, by rozpoznać, że śnię.” (Przypomnij sobie od czasu do czasu o spoczywającej pod poduszką “mandali”.) 

4. Powtarzaj pkt. 2 i 3 przez co najmniej 15 minut, aż do zaśnięcia. 


E. Jeżeli jeszcze nie śpisz lub przebudziłeś(aś) się ze snu: 

1. Nie poruszaj się i nie otwieraj oczu. 

2. Patrz przed siebie i obserwuj ciemność oraz wszystko co widzisz za zamkniętymi powiekami, wyobraź sobie, że patrzysz w głąb, ok. dwa metry przed siebie. 

3. Poczuj swoje ciało, jego rozluźnienie (może paraliż) i wrażenia kinestetyczne. 

4. Oczekuj pojawienia się dziwnych zjawisk, czyli hipnagogii wzrokowych i kinestetycznych, ale pozostań bierny(a). Powtarzaj: WSZYSTKO JEST SNEM w sposób mechaniczny, bez specjalnej koncentracji na znaczeniu słów, słuchaj ich jak gdyby brzmiały w tle twojego umysłu, gdzieś z oddali, bardzo delikatnie. 


Część A służy doskonaleniu pamięci o przeprowadzaniu testów rzeczywistości. “Jasność” świadomości, krytyczne przyglądanie się rzeczywistości jest takie samo na jawie i we śnie. Jego następstwem jest “rozpoznanie” stanu jawy, bądź snu. Pojawienie się “jasności świadomości” na jawie, na skutek zaistnienia “przyczyny”, którą wcześniej ustaliliśmy i zgodnie z naszym postanowieniem, jest jedyną możliwością “treningu” tej zdolności. Jeżeli działa to na jawie, zadziała również we śnie. 

Punkt C5. Jest to punkt dodatkowy, który nie musi być uwzględniany w codziennej praktyce. “Mandala snu” to schematyczny rysunek ujmujący w prosty sposób wolę osiągnięcia świadomości we śnie. Może zawierać również temat snu (główne emocje), lub nawet krótkie pytanie, na które chcielibyśmy otrzymać odpowiedź. Podświadomość lubi odwoływać się do materialnych, zmysłowych konkretów, szczególnie odpowiada jej “rytuał” sporządzania “mandali” i umieszczania jej pod poduszką lub w pobliżu śniącego. 

Punkt D3. Sformułowanie swojego postanowienia rozpoznania snu w ten sposób, pozwala ominąć problem zbyt silnego pragnienia, które bywa przeszkodą. Ponadto wprowadza ono element wiary – pewności, że świadomy sen zdarzy się, choć nie musi. 

 

Metoda transowa i WILD


WILD jest specyficznym rodzajem LD, który wywołujemy poprzez bezpośrednie przejście z jawy w sen, nie tracąc przy tym świadomości. Zazwyczaj robimy to w środku nocy, po zamierzonym przebudzeniu. Wskazane jest wtedy usiąść
i przez co najmniej kilkanaście minut poczytać na jakikolwiek temat (najlepiej o LD:). Następnie, bez przerwy w świadomości (bez zasypiania, albo inaczej zachowujemy świadomość w trakcie zasypiania) zagłębiamy się w sen. Metoda ta charakteryzuje się dużą intensywnością, wysokim poziomem świadomości i łatwością wpływania na bieg snu. Jest to najintensywniejszy i najprzyjemniejszy rodzaj świadomego snu. Mimo że faza REM (ta w której mają miejsce sny) pojawia się ok. 45 min. po zaśnięciu jeśli przyglądniesz się grafowi, który zamieściliśmy wcześniej, każdy sen rozpoczyna się od bardzo krótkiej (wręcz kilkudziesięciosekundowej) fazy REM i mimo trudności jakich wymaga wejście w taki sen, to warte są one każdych włożonych w to kosztów. Choćbyś przeżył(a) tylko jeden taki sen już nigdy go nie zapomnisz!

Jak sama nazwa wskazuje aby posłużyć się tą metodą potrzebujesz transu. Możesz wprowadzić się w niego metodą opisaną wcześniej lub inną Tobie znaną, byleby był on wystarczająco głęboki.

Jeśli już jesteś w transie wykorzystasz zjawisko które nazywa się hipnagogami (hipnagogi są to obrazy, czasem dźwięki lub inne doznania pojawiające się w naturalnie trakcie zasypiania oraz zaraz po przebudzeniu). Jesteś już w transie więc hipnagogi powinny pojawić się samoistnie. Podczas wykorzystywania transu do innych celów przeszkadzają one tylko w skupieniu i wyciszeniu ale teraz gdy chcesz dostać się do snu posłużą za przewodnika...

Jeśli jesteś w transie i nie pojawiają się żadne "przeszkadzające" obrazy to musisz je wywołać. Wyobraź sobie jakąkolwiek scenerię np. jak idziesz żwirową alejką, albo jak Twój mikser rozmawia z lodówką... Pozwól tym sceneriom się rozwinąć, niech toczą się własnym torem, niech żyją własnym życiem i rozwijają się bez Twojej ingerencji.

Teraz wybierz najżywszą z nich, złap się jej i podążaj za nią....

Innymi słowy. Wybierz scenerię która jest najsilniejsza/najżywsza/najrealniejsza i wczuj się w nią. Jeśli np. idziesz polną drogą to poczuj zapach lasu, poczuj jak się poruszasz, jak idziesz, jak porusza się Twoje ciało. Oderwij się od wrażeń płynących z fizycznej powłoki i oddaj się tym płynącym ze snu.

Jeśli uda Ci się choć w części przenieść do tego doznania to zakotwicz się we śnie. Złap się czegoś ze snu albo upadnij na ziemię, uruchom wszystkie swoje senne zmysły, POCZUJ na czym leżysz, POCZUJ chropowatość podłoża, jego zapach, temperaturę...

Jeśli sen się ustabilizuje to gratulujemy, właśnie przeżywasz wysoce świadomy sen.

 

Technika Don Juana

Technika don Juana polega na umiejętności spojrzenia we śnie na własne dłonie. Gdy zobaczymy własne dłonie we śnie skojarzymy to ze świadomością. Aby tak się stało należy 4-5 razy dziennie powtarzać krótkie ćwiczenie. Polega ono na tym by:

1. Usiąść wygodnie i uspokoić swoje myśli, obserwując swój oddech. Nie zamykamy oczu, lecz pozwalamy rozluźnić się im. Powoduje to efekt nieostrego widzenia, jakby za mgłą. Oczy bardzo delikatnie "zezują" do środka, są totalnie rozluźnione, ale otwarte.

2. Podnosimy swoje dłonie tak, by znalazły się w polu widzenia, przed oczami. Oczy cały czas są rozluźnione, a obraz dłoni nieostry.

3. Teraz powoli wyostrzamy swój wzrok i dokładnie przyglądamy się swoim dłoniom. Cały proces podobny jest do zmiany ostrości kamery telewizyjnej. Wyobrażanie sobie, że nasze oczy są obiektywem kamery bardzo pomaga w tym ćwiczeniu. Wyostrzanie wzroku trwa 2-3 sekundy. Przyglądając się swoim dłoniom, należy zwrócić swoją uwagę na wrażenia wizualne, przenieść uwagę na proces percepcji. W czasie przyglądania się własnym dłoniom należy powtórzyć dwa, trzy razy zdanie: "Widzę swoje dłonie we śnie, wiem, że teraz śnię".

4. Następnie pozwalamy sobie na rozluźnienie wzroku i uwagi. Obraz dłoni znowu staje się nieostry, a uwaga nie jest skupiona na niczym.

5. Teraz znowu powtarzamy punkt 3, a potem 4. Zmiana ostrości widzenia i uwagi następuje 4-5 razy, a ostatnim razem odbywa się w wyobraźni po zamknięciu oczu. Wtedy możemy sobie wyobrazić, że w jakiejś scenie ze snu podnosimy dłonie do góry, przyglądamy im się i uświadamiamy sobie: "Widzę swoje dłonie we śnie, wiem, że teraz śnię".

6. Na koniec należy posiedzieć w spokoju przez parę minut, nie myśląc o niczym i wstać, przechodząc do codziennych zajęć.

Całe ćwiczenie należy powtórzyć przed położeniem się spać, oczekując, że obraz naszych dłoni pojawi się we śnie, a my rozpoznamy dzięki temu, że śnimy.

Kenneth Keltzer, autor książki "Słońce i Cień", stosując tą technikę uzyskał efekt w postaci pojawienia się świadomego snu po dwóch tygodniach praktyki, niektórzy jednak z pewnością nie będą potrzebować aż tyle czasu.

 

Test Rzeczywistości

Jest to technika, którą się powinno stosować aby dojść do sukcesu w wywoływania LD, polega on na tym, że co pół godziny - godzinę, trzeba pytać się siebie w myśli "Czy ja teraz śnie?" po czym dokładnie rozejrzeć się w około siebie, dokładnie upewnić się czy się śni, siłą woli spróbować zmienić kolor jakiegoś przedmiotu, przesunąć go, zmienić kształt. Odpowiedź będzie oczywiście taka, ze się nie śni jednak jeżeli wejdzie ci to w krew to taki test zrobisz podświadomie w trakcie snu, który obudzi twoją świadomość.

 

Uwagi: Musisz być koniecznie obowiązkowy w wykonywaniu testów rzeczywistości oraz techniki, którą wybrałeś, staraj się nie zmieniać ich od razu wg. swoich upodobań, zrobisz to potem kiedy będziesz już pewny co musisz, a czego nie musisz wykonywać aby osiągnąć sukces. Nie załamuj się niepowodzeniem, często na pierwszy świadomy sen trzeba czekać tydzień-dwa, a nawet dłużej (ja czekałem miesiąc), ale umiejętność, którą otrzymasz będzie bezcenna i na pewno zmieni twoje życie. Osobiście polecam technikę MILD, znam wielu ludzi, którym też się powiodło z tą techniką, ale oczywiście wybór należy do ciebie. 

 

Technika "otaczania", wymyślona przez Cordiana

Jest to prosta technika, oparta na WILDdzie. Jej działanie, jest prawie, pewne, jeżeli tylko macie dobrze opanowaną technikę relaksacji, wizualizacji i koncentracji. Polega, ona na "istnieniu" w wymyślonym, świecie, dokupi, nie osiągniemy stanu snu. Ale od początku:

            Po wejściu w głęboki stan alfa, musicie, wyobrazić sobie miejsce, w którym, długo przesiadujecie (np. dom, szkoła, praca). Chodzi w tym o to, abyście, stworzyli je z fotorealistyczną dokładnością, (to bardzo ważne!). Następnie, umieśćcie, tam siebie i swojego znajomka. Zacznijcie, z nim gadać, ale co równie ważne, nie wymyślajcie słów waszemu towarzyszowi, niech sam je wypowiada, bez waszej pomocy.

Po pewnym czasie, poczujecie, jakbyście, spadali, to będzie to! Wasze, wymarzone LD.

            Technika, ta jest o tyle dobra, że możecie, od razu wykreować sobie miejsce do którego chcecie dotrzeć, a ponadto jesteście, już z ludźmi, których chcieliście np. odwiedzić, nie tracąc, przy tym świadomości.

            Jednak wejście, na taki poziom świadomości, trawa nawet do 45 min. Mimo wszystko myślę, że warto. Mimo wszystko możliwe, jest osiągnięcie LD przy użyciu tej techniki w ciągu 10s! Jest to możliwe, dzięki uczuciu, którego pewnie nienawidzicie.  Znacie, to uczucie, kiedy dzwoni budzik, a wy macie siłę tylko zamknąć z powrotem oczy? To jest to co tygryski lubią najbardziej! Zastosujcie, wtedy moją technikę, a wejdziecie w stan LD, z prędkością światła!

 

Brama snów

Jest to również kolejna odmiana WILDa, bardzo ciekawa. Wyobrażamy sobie, że stoimy, przed wielkim murem, rozciągającym się, w nieskończoność. W tym murze jest brama, która prowadzi na Drugą Stronę - do snu. Następnie zaczynamy, iść w głąb tej bramy, schodami w dół. Zaczynamy liczyć, stopnie, od 100 do 0.  Skupiamy się na obserwowaniu ścian korytarza i myślimy tylko o tym. Na samym, końcu znajdujemy, przejście, z którego bije piękne białe światło, ale co ważne, jest ono przysłonięte zasłoną. W momencie, w którym, odsłaniamy zasłonę, i wchodzimy do przejścia, jeżeli wszystko zrobiliśmy dokładnie wchodzimy w sen.

 

Udoskonalony RT

Metoda ta polega, na robieniu RT (test rzeczywistości), zawsze, gdy widzimy, np. określony kolor, literę.

Więc, jeżeli podczas snu też zobaczymy ten np. kolor, to powinniśmy zrobić RT.

Technikę można wspomagać afirmacjami.

 

PILD (z ang. Punishment Induction of Lucid Dreams)

Powinna być stosowana razem z MILD. Przed zaśnięciem powtarzamy w myślach: Muszę mieć świadomość we śnie, bo inaczej rano będę ukarany. Jeśli nie mieliśmy LD robimy coś czego nie lubimy, np: zimny prysznic, brak śniadania, wyjście z psem. Można zmienić tę technikę i zamiast kary otrzymywać nagrodę za każdy LD.

 

UILD (z ang. Urinate Induction of Lucid Dreams)

Polega na wypiciu dużej ilości wody przed snem i pamiętaniu o zrobieniu testów rzeczywistości, za każdym razem gdy jesteśmy w ubikacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie o tym będziemy śnić J

 

SILD (z ang. Sexual Induction of Lucid Dreams)

Polega ona na przeprowadzeniu testu rzeczywistości każdorazowo kiedy myślimy o seksie, partnerze, miłości itp. Można też stosować środki, które zwiększą ilość snów erotycznych, np: witamina B3, melatonina, serotyna;)

 

 

3. Jak nauczyć się LD?

 

Jeśli Chcesz śnić świadomie należy: Chcieć ale i:
1.Pobudzać świadomość w ciagu dnia
2.Wyciszyć wewnętrzny dialog
3.Wzmocnić pamieć 
4.Podnieśc poziom dostępnej many i przeprowadzic rekonfigurację pola energetycznego - chodzi o punkt zborny i podział many (energii)
5.Wzbudzić pragnienie i mocne postanowienie praktyki a także przekonanie iż sny to narzędzie służące do rozwoju duchowego
6.Uwolnić się od monotonności dnia codziennego
7.nauczyć się programować temat snu , obserwować siebie i swoje zachowanie, myśli a także sny.

 

 

4. Środki wspomagające LD

 

Dostępne środki wspomagające pamięć i koncentrację : nie polecam narkotyków ani alkoholu, leki owszem np: z nootropów - Nootropil, Lucidril, Piracetam te sa na receptę trudno zdobyć maja starsi ludzie itp inne to: Multi M , vit B12, magnez, vit c, cherbata!, Bilobil lub Ginkofar, korzeń żeń szeń, , kofeina w tabletkach ( w małej dawce) i Kava- Kava, ważne jest spożywanie lecytyny najlepiej sojowej , jak najmniej przetworzonej i dużoo ( ja zjadałem puszkę w ciągu 2 dni  efekt był natychmiastowy -- gdyż spożyłem lecytynę którą uprzednio naładowałem maną - bodziec fizyczny z autosugestią) tanio jest w sieci sklepów Rossman-a (metalowa puszka z zieloną naklejka ok 9zł w postaci granulek ssać aż do rozpuszczenia także przed zaśnięciem, specyficzny smak ułatwia zachowanie przytomności i przypomina )

Techniczne środki to np: Walkman + zasilacz + włącznik czasowy ( dostępny w każdym większym supermarkecie)+ wygodne słuchawki lub głośnik jeśli nikomu nie przeszkadza , i kaseta z nagraną sugestią : "to jest sen" nie za głośno i nie za cicho  ani tez nie za szybko ale i nie za wolno nie może to być monotonne powtarzanie w kółko  -  należy  sobie dopasować i przyzwyczaić się.  Musi się podobać Twojej  podświadomości. U mnie zadziałało za pierwszym razem. Należy  również  poprzez obserwacje ustalić czas występowania faz REM czyli po prostu snów - u przeciętnej osoby jest to ok po 4-5 godzinach ale można
spróbować bezpośrednio przy zasypianiu  w połączeniu z kofeiną.  Można przerobić dyktafon z VAS-em zrobić gogle - i mamy odpowiednik drogiego zachodniego urządzenia ale taniej... Można tez użyć  zwykłej rękawiczki przy metodzie Don Juana. Nie polecam natomiast metod np...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin