KONSPEKT ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH.doc

(41 KB) Pobierz

KONSPEKT ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH

 

Wiek dziecka: 12 lat

Wiodący problem rozwojowy: autyzm wczesnodziecięcy, agresja i autoagresja, niedowrażliwość w zakresie zmysłu dotyku, słuchu i węchu, pojawiają się manieryzmy o charakterze autostymulacyjnym tj. uderzanie ręką w głowę, ręką w uda, wąchanie różnych przedmiotów

Temat: Pieczemy cynamonowe stworki.

Cele:

ü      stymulacja zmysłów dotyku, węchu i słuchu,

ü      integracja doznań zmysłowych i wielozmysłowe poznawanie produktów spożywczych używanych do wypieku ciasteczek,

ü      rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej,

ü      kształtowanie świadomości własnego ciała,

ü      rozwijanie kontaktu społecznego,

ü      ćwiczenie umiejętności samoobsługowych,

ü      zapoznanie ze smakiem i zapachem cynamonu.

Czas trwania: 30 45 min (w zależności od tego, jak długo dziecko będzie chciało pracować)

Forma: indywidualna

Metody: Metoda F. Affolter, Programy Aktywności Knillów (Program Wprowadzający)

Środki dydaktyczne:

ü      materac,

ü      odtwarzacz CD,

ü      płyta CD, linia melodyczna do Programu Wprowadzającego M.Ch. Knillów, 8 min,

ü      masażer, materiały o wyraźnej fakturze,

ü      miska,

ü      wałek,

ü      stolnica,

ü      foremki do ciastek,

ü      produkty spożywcze: 1 ¼ szklanki mąki, 1 gotowane żółtko, 1 całe jajko, trochę mniej niż ½ margaryny, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, ¼ szklanki cukru, ¼  paczki cynamonu

Uwagi: pierwsza część zajęć (część wstępna) powinna odbywać się w sali, natomiast druga część zajęć w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu (Sala Gospodarstwa Domowego), ewentualnie przygotowanie ciasteczek może odbywać się w klasie, a pieczenie w kuchni szkolnej.

Przebieg:

1.      Część wstępna. (ponieważ zajęcia odbywają się po śniadaniu, a więc po powitaniu z nauczycielem, ten element został pominięty)

a.      Poinformowanie dziecka co teraz będziemy robić np. w następującej formie: „Karol. (musimy zwrócić uwagę dziecka, tak by nawiązało kontakt wzrokowy) teraz rozłożymy materac i będziemy bawić się przy muzyce”

b.      Przygotowanie miejsca do wykonywania ćwiczeń – rozłożenie materaca (dziecko powinno brać czynny udział w przygotowaniach, prosimy więc by rozłożyło materac: „Karol, połóż materac na ziemi” i pomagamy mu, a potem „Zdejmij buty i usiądź na materacu” – polecenia powtarzamy do skutku )

c.       Wykonywanie ćwiczeń Programu Wstępnego M.Ch. Knillów według instrukcji nagranych na płytę i przy akompaniamencie muzyki ( program trwa 8 minut, ale nie musi być zrealizowany w całości. To jak długo będzie realizowany zależy od reakcji chłopca – kiedy zauważymy, że zaczyna się niecierpliwić przerywamy ćwiczenie. Z reguły jednak Karol chętnie uczestniczy w zajęciach metoda M.Ch. Knillów ponieważ dostarcza mu ona bodźców w zakresie niedostymulowanych zmysłów). Podczas sesji siadamy naprzeciwko chłopca:

- Najpierw będziemy się kołysać. Kołysać razem.

- Powoli wymachujemy rękoma.

- Pocieramy dłonie (tu możemy wykorzystać dodatkowo masażery, lub przedmioty o wyraźnej fakturze by dodatkowo stymulować zmysł dotyku)

- Klaszczemy.

- Poklepujemy się po głowie.

- Klepiemy się po brzuchu.

- A teraz odpoczywamy.

d.      Uprzątnięcie miejsca ćwiczeń – prosimy chłopca by pomógł odstawić materac na miejsce, założył buty i usiadł przy stole. Przejście do kolejnego etapu zajęć.

2.      Część właściwa.

a.      Przygotowanie do pieczenia ciasteczek – wytłumaczenie dziecku, co będziemy teraz robić (np. „Karol, teraz będziemy piec cynamonowe ciasteczka”), umycie rąk, założenie fartuszka i objaśnienie co znajduje się na stole. (Ważne jest wcześniejsze przygotowanie stanowiska – poporcjowanych artykułów spożywczych, wyciągnięcie miski, wałka, stolnicy, foremek do ciastek)

b.      Zapoznanie z artykułami potrzebnymi do wypieku ciasteczek – mąka, jajka, cukier, margaryna, proszek do pieczenia i cynamon. Dziecko powinno mieć okazje powąchania i posmakowania każdego produktu.

c.       Wspólne przygotowywanie i zagniatanie ciasta – dziecko na polecenie nauczyciela wrzuca przygotowane produkty do miski. Nauczyciel zagniata ciasto tak, by wymieszały się mniej więcej wszystkie składniki a następnie kładąc dłonie na wierzchniej części dłoni dziecka pomaga jemu zagniatać ciasto. Zagniatanie ciasta przez nauczyciela powinno być poprzedzone odpowiednim komentarzem tj. np. „Patrz uważnie jak ja zagniatam ciasto. Zaraz będziesz robić to samo.”, aby dziecko nie poczuło się wykluczone z tej czynności.

d.      Wspólne rozwałkowywanie ciasta i wykrawanie ciasteczek– znów nauczyciel delikatnie kieruje dłońmi dziecka. Dziecko ma prawo wyboru jaki kształt powinny mieć ciasteczka.

e.       Wstawienie ciasteczek do piekarnika przez nauczyciela. Poinformowanie dziecka, że kiedy się upieką i wystygną będzie mogło ich spróbować, a także poczęstować inne panie i kolegów. W czasie kiedy ciasteczka są w piekarniku dziecko może pomóc posprzątać nauczycielowi (ale tylko, jeśli ma na to ochotę żeby nie zniechęcać dziecka zbyt długim trwaniem zajęć), a następnie może odpocząć.

3.      Zakończenie.

a.      Degustacja upieczonych przez dziecko ciasteczek.

b.      Pochwalenie za aktywny udział w zajęciach i za pracę. Przypomnienie, że piekliśmy ciasteczka które pachną i smakują cynamonem.

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin