Jak zapewnić sobie dłuższe życie.doc

(700 KB) Pobierz
http://www

7

 

http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Jak-zapewnic-sobie-dluzsze-zycie,13002.html

 

http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Jak-zapewnic-sobie-dluzsze-zycie-cz-II,13031.html

 

Jak zapewnić sobie dłuższe życie

Zajadaj czekoladę, tańcz "nie żałując podłogi", racz się czerwonym winem - oto kilka elementów nie tylko wesoło spędzonej soboty, a kilka z wielu sposobów na to, by cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem.

Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...

·         Tańcz, „nie żałuj podłogi"


© Marina Kovalskaya - Fotolia.com
Bez względu czy to tango, jive, czy też tańca brzucha, pląsy są doskonałe, by spalić kalorie i zapewnić sobie niższe stężenie cholesterolu we krwi. Duńskie badania z udziałem mężczyzn i kobiet w wieku 60-82 lat wykazały, że u osób, które nie ćwiczyły, ale regularnie tańczyły, już po pięciu miesiącach zanotowano obniżenie poziomu niezdrowych tłuszczów, które przyczyniają się do blokowania tętnic.

·         Ostrożnie ze słońcem


© Benicce - Fotolia.com
Choć opalona skóra wygląda szczuplej, młodziej i zdrowiej, wizerunek ten może być mylny. Promieniowanie słoneczne powoduje poważne uszkodzenia skóry i przyspiesza jej starzenie się. Warto się upewnić, że stosowany krem nawilżający zawiera filtry ochronne. Takie „wyposażenie" powinny mieć także kosmetyki nakładane w pochmurne zimowe dni, siła promieniowania zimą nie staje się nieszkodliwa. Eksperci rekomendują preparaty z filtrem słonecznym o wartości co najmniej SPF 15.

·         Leczona cukrzyca pozwala normalnie żyć


© Radu Razvan - Fotolia.com
Osoby, które częściej zaczęły odczuwać pragnienie, łatwiej się męczą i/lub doświadczyły nieuzasadnionego spadku wagi, powinny się przebadać. Należy sprawdzić poziom glukozy we krwi, tzw. glikemię. Wynik prawidłowy to <110 mg/dl. Stężenie powyżej 126 mg/dl dowodzi cukrzycy. Im dłużej choroba pozostaje niezdiagnozowana, tym bardziej prawdopodobny jest rozwój powikłań, takich jak stwardnienie tętnic, uszkodzenie nerek, wzroku i nerwów, jak również impotencja u mężczyzn.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W coraz większym stopniu dotyka rozwinięte społeczeństwa. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 2 milionów osób. Diagnoza nie jest jednak wyrokiem, odpowiednie „zarządzanie" chorobą", tj. regularne zażywanie leków i stosowanie polecanej przez lekarzy diety i odpowiednia dawka ruchu pozwoli powstrzymać rozwój choroby i cieszyć się aktywnym, nie odbiegającym od dotychczasowego życiem.

·        
© Marco Mayer - Fotolia.com
Sól pod specjalnym nadzorem

Nadmiar soli to główna przyczyna nadciśnienia u osób starszych, które prowadzi do udarów mózgu, zawałów serca i niewydolności serca. Problem w tym, że trudno kontrolować ilość dostarczanej organizmowi soli, ponieważ jest zawarta w przetworzonej żywności, m. in. pieczywie, produktach mięsnych i daniach gotowych, które utrudniają przestrzeganie zalecanej dawki soli do 6 gramów dziennie. Warto więc uważnie czytać etykiety zakupionych produktów i oczywiście umiarkowanie używać soli przy przygotowywaniu własnych kulinarnych specjałów.

·         Niezbywalny urlop...


© Murat Subatli - Fotolia.com
...od pracy, tego samego otoczenia, niektórych członków rodziny. Jest polecany każdemu Warto się wybrać choćby na krótkie wakacje - wyjazd pozwoli odetchnąć, zmienić perspektywę, wypocząć i lepiej się poczuć. Według badań, w których wzięło udział 1500 kobiet, panie częściej wyjeżdżające na wakacje rzadziej odczuwają napięcie, zmęczenie, rzadziej doświadczają objawów depresji, a jednocześnie są bardziej zadowolone ze swoich związków.

·         Co innego słyszeć, a co innego słuchać...


© JPagetRFphotos - Fotolia.com
Żeby jednak możliwe było to drugie, konieczne jest pierwsze. Tymczasem wraz z wiekiem często pogarsza się słuch. Warto poddać się testom, jeśli często prosi się o powtórzenie wypowiedzianych przez rozmówcę słów, ustawia się głośność telewizora lub radia na poziomie, który inni odczuwają jako nazbyt wysoki, czy też doświadcza się problemów z prowadzeniem rozmowy, jeśli w tle słychać muzykę. Osoby, które nie leczą pogorszenia słuchu, nierzadko izolują się niechętnie uczestnicząc w spotkaniach towarzyskich. Zaradzenie problemom ze słuchem podnosi jakość życia, pozwala normalnie funkcjonować i nie czuć się wyobcowanym w towarzystwie.

·         Doceń moc winogron


© inacio pires - Fotolia.com
Czerwone wino to wyśmienity trunek nie tylko ze względu smak, wykazuje bowiem silne działanie prozdrowotne. Abstynenci jednak nie mają czego żałować, bo podobny prozdrowotny efekt mogą uzyskać pijąc sok winogronowy Z brytyjskich badań wynika, że jedna szklanka tego soku zawiera przeciwutleniacze o takiej mocy, jaką może zapewnić 17 pomidorów, 82 laski selera lub 19 bananów. Winogrona pomagają też zachować zdrowe tętnice zwiększając ich elastyczność, co umożliwia większy przepływ krwi do serca i mięśni. Poza tym sok z czerwonych winogron wykazuje właściwości antyskrzepowe zmniejszając ryzyko zbytniego nagromadzenia płytek krwi oraz powoduje wzrost poziomu HDL, czyli "dobrego" cholesterolu.

·         Czekoladowy eliksir zdrowia


© matka_Wariatka - Fotolia.com
Czekolada jest szczególnie bogata w większe cząsteczki flawonoidów, oligomery złożone i zawiera więcej przeciwutleniaczy niż czerwone wino, zielona herbata i jagody. Z badań przeprowadzonych przez uczonych z University of California wynika, że półsłodkie czekolady spowolniają krzepnięcie krwi, podczas gdy inne badania przeprowadzone w Brigham oraz Women Hospital w Bostonie wykazały, że po spożyciu 100 g dobrej jakości zwykłej czekolady zanotowano u badanych mniejszą sztywność tętnic. Rekomendowana jest czekolada z co najmniej 70 procentową zawartością masy kakaowej.

·         Zmierz ciśnienie krwi


© Nevermore - Fotolia.com
Nadciśnienie dotyczy jednej na cztery dorosłe osoby na całym świecie i prowadzi do zawałów serca, udarów mózgu oraz uszkodzenia nerek. Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Minnesocie w Minneapolis, wykazały, że produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy i mleko pomogły zapobiec nadciśnieniu, a czerwone i przetworzone mięso odgrywa pewną rolę w zwiększaniu ryzyka dolegliwości. Ponadto badania wykazały, że osoby najmniej narażone na nadciśnienie paliły mniej, piły mniej alkoholu, częściej zażywały witaminy, były bardziej aktywne fizycznie oraz miały niższe stężenia we krwi insuliny, glukozy oraz trójglicerydów.

·         Zakaz palenia papierosów...


© Anyka - Fotolia.com
...ciągle obowiązuje. Płytki tłuszczu gromadzą się w tętnicach uszkodzonych przez dym papierosowy. Złogi tłuszczu sprawiają, że tętnice są węższe, co ogranicza przepływ krwi i zwiększa poziom fibrynogenu zwiększającego ryzyko skrzepu i zablokowania zwężonych tętnic. Palenie przyczynia się do niszczenia tzw. „dobrego cholesterolu", tj. HDL (lipoprotein o wysokiej gęstości), który pomaga usuwać „zły cholesterol" z krwi i bierze udział w wymianie tlenu i dwutlenku węgla.

·         Śmiej się do rozpuku


© Nejron Photo - Fotolia.com
Oglądaj swoje ulubione komedie na DVD tak często, jak to możliwe. Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu w Maryland wykazały, że przepływ krwi wzrósł o 22 procent podczas oglądania komedii i spadł o 35 procent w czasie oglądania trudnego filmu. Poprawa przepływu krwi ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania funkcji układu krążenia w celu zapobieżenia atakom serca i udarom mózgu. Jako działanie profilaktyczne lekarze z Uniwersytetu w Maryland rekomendują trzydzieści minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu i 15 minut śmiechu na co dzień.

·         In aqua sanitas


© Jacek Chabraszewski - Fotolia.com
Wraz z wiekiem mechanizm pragnienia może ulegać osłabieniu: nie odczuwa się pragnienia tak silnie, więc nie pije się tyle, ile rekomendują eksperci. W jednym z badań z udziałem osób starszych wykazano, że u 10 procent uczestników zanotowano łagodne odwodnienie. Główne objawy odwodnienia, na które należy zwrócić uwagę, to ciemny mocz o silnym zapachu, suchość w ustach, bóle głowy i brak energii. Odwodnienie może mieć wpływ na czynność nerek i ciśnienie krwi, co prowadzi do zawrotów głowy. Może także powodować zakrzepy, zaparcia i mętlik w głowie, warto więc upewnić się, że wypija się odpowiednie ilości wody.

·         Umysł potrzebuje wytchnienia


© Kati Molin - Fotolia.com
Medytacja naprawdę działa, zaledwie 15 minut dziennie oddziałuje na funkcjonowanie umysłu. Nikt nie jest pewien dlaczego, ale wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin skany mózgów osób, które medytowały, sugerują, że taka aktywność może pobudzać „spokojniejsze" obszary mózgu w korze czołowej przy jednoczesnym zmniejszeniu aktywności ciała migdałowatego, które ma wpływ na odczuwanie strachu.

·         Przygarnij psa


© masashi09 - Fotolia.com
lub kota, bądź też jakieś inne zwierze. Z kilku badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat wynika, że posiadacze zwierząt mają niższe ciśnienie krwi, doświadczają mniej stresu, rzadziej składają wizytę lekarzom. Zwierzęta zmniejszają też lęk u osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Niedawna analiza opublikowana w British Medical Journal potwierdza, że zwierzę może „zaoferować" realne korzyści szczególnie osobom starszym pomagając im wyjść z poważnych chorób. Okazało się, że właściciele zwierząt domowych są szczęśliwsi, zdrowsi i lepiej przystosowani. Posiadacze pupilów mają większe poczucie własnej wartości, są sprawniejsi fizycznie, rzadziej czują się samotni, rzadziej też odczuwają strach.

·         Gorącego czaju łyk


© Talya - Fotolia.com
Picie trzech do czterech filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, a także może mieć korzystny wpływ na nastrój, zdolności poznawcze, zdrowie kości. Poza tym wpływa na zapobieganie rozwojowi płytki nazębnej. Herbata może również wzmocnić organizm w walce z niektórymi nowotworami, w tym rakiem jelita grubego i rakiem prostaty. Za prozdrowotne właściwości herbaty odpowiadają antyoksydacyjne składniki, takie jak polifenole i katechiny, które neutralizują wolne rodniki powodujące uszkodzenia komórek.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin