AGENT CELNY informacje.doc

(40 KB) Pobierz

AGENT CELNY  informacje:

 

1. Kwestie związane z agentami celnymi obecnie reguluje:

 

§         Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz.We L 302 z 19.10.1992r. z późn.zm.),

§         ustawa z dnia 19 marca 2004r. Prawo celne (Dz.U. z 2004r. Nr 68, poz.622 z późn.zm.),

ustawa z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2004r. Nr 29, poz.257 z późn.zm.),

§         rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 maja 2004r. w sprawie egzaminu kwalifikacyjnego oraz wpisu na listę agentów celnych (Dz.U. z 2004r. Nr 117, poz.1223),

§         rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004r. w sprawie egzaminu uzupełniającego dla agentów celnych (Dz.U. z 2004r. Nr 82, poz.748),

§         rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego (Dz.U. z 2004r. Nr 84, poz.782),

§         rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie wyznaczenia Dyrektora Izby Celnej w Warszawie do prowadzenia niektórych spraw celnych (Dz.U. z 2004r. Nr 87, poz.830).


2. Egzamin kwalifikacyjny dla osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania czynności agenta celnego - egzamin "na agenta celnego"

 

Osoba ubiegająca się o uprawnienia do wykonywania czynności agenta celnego winna złożyć egzamin kwalifikacyjny.
Wniosek o przystąpienie do egzaminu "na agenta celnego" należy złożyć osobiście lub przesłać na adres:
Ośrodek Doskonalenia Zawodowego
Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku
ul. Kolorowa 13
Świder k/Warszawy

Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu można uzyskać na stronach Ministerstwa Finansów link http://mofnet.gov.pllub pod nr telefonu:
stacjonarny (0-22) 788-25-98, w dni powszednie w godz. 8:30 - 15:00

 

 

3. Wpis na listę agentów celnych

 

Na listę agentów celnych wpisuje się osobę, która spełnia określone warunki (art.80 ust.1 Prawa celnego), tj.:

§         posiada miejsce zamieszkania we Wspólnocie,

§         ma pełną zdolność do czynności prawnych,

§         korzysta z pełni praw publicznych,

§         posiada co najmniej średnie wykształcenie,

§         nie jest skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe,

§         swoim postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania czynności agenta celnego, złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na agenta celnego lub otrzymała decyzję o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego, wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę agentów celnych., nie później niż w okresie 2 lat od zdania egzaminu z wynikiem pozytywnym.

Wniosek o wpis na listę agentów celnych składa się do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie na adres:

ul. Modlińska 4
03-216 Warszawa

Wniosek o wpis na listę agentów celnych winien zawierać:

§         imię i nazwisko,

§         adres zamieszkania,

§         numer dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,

§         oznaczenie numeru ewidencyjnego złożenia egzaminu lub numeru decyzji o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego,

§         oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z pełni praw publicznych.

Ponadto wniosek winien być opatrzony datą i podpisem osoby, która występuje z wnioskiem o wpis na listę agentów celnych.

Do wniosku należy dołączyć uwierzytelnione kserokopie dokumentów:

§         potwierdzającego posiadanie co najmniej średniego wykształcenia,

§         zawierającego aktualną informację o niekaralności,

§         nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP.


Wpis na listę agentów celnych wydawany jest w formie decyzji, która przesyłana jest na adres zamieszkania osoby występującej z wnioskiem.

 

4. Przedstawicielstwo

Dokonanie wpisu na listę agentów celnych oznacza, że dana osoba ma prawo do występowania jako pełnomocnik w postępowaniach celnych oraz podatkowych (w zakresie akcyzy dotyczy osób, które zdały egzamin "na agenta celnego" po przystąpieniu Polski do Unii oraz agentów celnych, którzy zdali egzamin uzupełniający z zakresu akcyzy).

Obowiązujące przepisy przewidują dwa rodzaje przedstawicielstwa: bezpośrednie oraz pośrednie.

Przedstawicielstwo bezpośrednie polega na tym, że przedstawiciel działa w imieniu i na rzecz innej osoby (klasyczny rodzaj przedstawicielstwa wynikającego z oświadczenia woli).

Z przedstawicielstwem pośrednim mamy do czynienia wówczas gdy przedstawiciel działa we własnym imieniu, lecz na rzecz innej osoby - przedstawicielstwo charakterystyczne wyłącznie dla prawa celnego.

Przedstawicielem, zgodnie z art.5 ust.3 w związku z art..4 pkt 2 WKC, może być osoba fizyczna, która na stałe zamieszkuje we Wspólnocie oraz osoba prawna lub stowarzyszenie osób uznane za zdolne do podejmowania czynności prawnych, a nie posiadające osobowości prawnej, których siedziba statutowa, siedziba główna lub inna stała siedziba znajduje się we Wspólnocie. Warunek posiadania siedziby we Wspólnocie nie dotyczy osób, które dokonują zgłoszenia do procedury tranzytu, odprawy czasowej lub też zgłaszają towary sporadycznie, pod warunkiem, że organy celne uznają te czynności za uzasadnione (art.64 ust.2 lit. b WKC).

Art.75 Prawa celnego wskazuje przykładowych przedstawicieli: agencje celne, spedytorów, przewoźników.

Agentem celnym jest osoba wpisana na listę agentów celnych (art.79 ustawy Prawo celne).

 

5. Kiedy można stracić nabyte uprawnienia

Uprawnienie przyznane osobom wpisanym na listę agentów celnych jest bezterminowo, jednak należy pamiętać, że w określonych sytuacjach agent celny może zostać zawieszony w czynnościach agenta celnego a nawet pozbawiony uprawnień.

Zgodnie z postanowieniami art.80 ust.3 w związku z art.80 ust.1 pkt 5 ustawy Prawo celne oraz § 1 pkt 4 lit. c ), w/pow. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie wyznaczenia Dyrektora Izby Celnej w Warszawie do prowadzenia niektórych spraw celnych, Dyrektor Izby Celnej w Warszawie może zawiesić działalność agenta celnego na czas toczącego się przeciwko osobie agenta celnego postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe.

Agenta można również pozbawić uprawnień ostatecznie (skreślając go z listy agentów celnych), przepisy regulujące tę kwestię nie mają charakteru fakultatywnego co oznacza, że w sytuacji gdy:

§         agent zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe,

§         agent nie wykonuje czynności agenta celnego przez okres co najmniej pięciu lat,

§         agent umrze,

organy celne zobowiązane są do wszczęcia postępowania, a następnie wydania decyzji o skreśleniu z listy agentów celnych, postępowania te również prowadzone są przez Dyrektora Izby Celnej w Warszawie.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin