Zwierzeta_z_zoo_062007.doc

(34 KB) Pobierz
ZWIERZĘTA Z ZOO NA SPACERZE

ZWIERZĘTA Z ZOO NA SPACERZE

 

 

Wiek dziecka: od 3 r.ż.

 

Cele:

·          Dostrzeganie regularności (co prowadzi do lepszego rozumienia świata i wstęp do nauki matematyki)

·          Wprowadzenie do porządku i harmonii

·          Rozwijanie wyobraźni twórczej

·          Utrwalenie nazw zwierząt z zoo

 

Rekwizyty:

patyczki (krótkie i długie) i kamyki znalezione podczas spaceru

 

Miejsce zabawy:

Las, podwórko itp. Ewentualnie w deszczowy dzień można pobawić się w domu używając różnych klocków. Proponuje przed zabawą odwiedzić zoo, wtedy będzie ona kontynuacją wycieczki i utrwaleniem wiedzy o zwierzętach tam spotkanych.

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

Dziecko dzięki zabawom w rytmy przyswaja sobie, że życie człowieka z nich się składa: rytm dni i nocy następujących po sobie, pór roku, dni tygodnia. W ten sposób dostrzega pewną regularność w życiu i uczy się uczestniczenia w niej. Jest pora na jedzenie, zabawę, sen.

 

Przebieg:

Rodzic zachęca dziecko do wyszukania podczas spaceru patyczków i kamyków, które posłużą do zabawy. Kiedy już mamy ok. 10 – 15 szt. możemy zacząć zabawę.

Układamy patyczki i kamyki w jakiś rytm. Zaczynamy od prostych – dwuczłonowych. Z wykorzystanie zwierząt z zoo może to wyglądać tak: Prosimy dziecko, aby przypomniało sobie jak wyglądały zwierzęta i powiedziało, którym zwierzątkiem może być patyczek, a którym kamyk? To teraz np. żyrafy i małpki idą na spacer gęsiego, ale na przemian, czyli jedna żyrafa, jedna małpka, jedna żyrafa, jedna małpka, jedna żyrafa, jedna małpka, co będzie dalej? Prosimy dziecko o ułożenie dalszego rytmu. Możemy wymyślać jeszcze inne wzory rytmów. Dla dzieci starszych mogą być dłuższe:

·          mały patyczek, kamyk, kamyk, duży patyczek – krokodyl, słonik, słonik, wielbłąd, ...

·          mały kamyk, duży kamyk, dwa patyczki – papuga, niedźwiedź, zebra, zebra,...

 

Wskazówki:

Trzeba wykonać więcej niż jeden rytm zanim przekażemy kontynuowanie dziecku, ponieważ musi ono wyraźnie dostrzec prawidłowość schematu. Sami powinniśmy zauważyć, obserwując dziecko, moment kiedy zrozumie co ma robić.

Temat zabawy może być różny. Zamiast zwierzątek może to być dowolna inna rzecz zależna od inwencji Państwa i dzieci. Dla trzylatków wystarczające będą rytmy składające się z dwóch elementów. Po każdym zadaniu chwalimy dziecko za to że właściwie ustawiło zwierzęta na spacer.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin