Tusze pigmentowe.doc

(318 KB) Pobierz
Tusze pigmentowe (pigment inks):

 

Tusze pigmentowe (pigment inks):

Np. Color Box Pigment Inks, Latarnia Morska, Stamperia:

undefined

 

- tusze „tłuste”, dobrze przylegające, o nasyconych barwach, wolnoschnące. Nadają się do tuszowania, barwienia (np. kartonowych elementów), stemplowania i embossingu. Poduszka to najczęściej nasycona kolorem gąbeczka.

Po odbiciu motywu stemple wystarczy przetrzeć  wilgotną chusteczką dla niemowląt bądź wilgotnym papierowym ręcznikiem, można też umyć stemple wodą z delikatnym mydłem (nie pozostawiającym nalotu). Niezbyt  nadają się do stemplowania na gładkich, błyszczących powierzchniach typu zdjęcia czy akryl, bo łatwo się rozmazują, ale można próbować utrwalić odbitkę embossingiem na gorąco przy pomocy przezroczystego pudru.

 

Tusze kredowe (chalk inks):

Np. Color Box Chalk Inks:

- również tusze pigmentowe, dają efekt podobny do kredy barwionej, odbity motyw jest delikatny i matowy. Tusze szybko wysychają (praktycznie natychmiast na chłonnych papierach), więc nie nadają się do embossingu. Po wyschnięciu nie rozmazują się i nie blakną. Poza tym mają cechy tuszy pigmentowych, chociaż mogą słabiej odbijać drobne, skomplikowane motywy.

Tusze wodne (dye inks):

Np. Archival Inks, Memories, Whispers:

undefined

- szybkoschnące tusze, nie rozmazują się, mogą lekko blaknąć wystawione na ostre światło (np. zawieszka powieszona w oknie).  

Nie nadają się do embossingu, ale można nimi stemplować na błyszczących papierach (na bardzo gładkich powierzchniach, np. zdjęciach, schną 15-20 minut, jeśli to możliwe, można przyśpieszyć schnięcie nagrzewnicą – ostrożnie!). Są wodoodporne, dlatego świetnie nadają się do odbijania motywów przeznaczonych do kolorowania na mokro, także dlatego, że odbijają idealnie nawet bardzo skomplikowane motywy. Poduszka zwykle filcowa, lub filcowa pokryta materiałem. Nadają się do wszystkich rodzajów stempli, ale mogą barwić niektóre polimery - żeby zminimalizować barwienie (wada czysto estetyczna, nie wpływa negatywnie na stemple) czyścić najlepiej specjalnym płynem.

Porada praktyczna:

Pudełka z tuszem przechowywać do góry nogami, by barwnik nie spływał na spód poduszki.

Tusze alkoholowe (alkohol inks):

Np. Adirondack Alcohol Inks:

- szybkoschnące tusze w płynie do zadań specjalnych J Nie nadają się do stemplowania, ale ponieważ można nimi barwić metal, akryl, plastik, folię, szkło, błyszczący karton (glossy cardstock), a przy tym są półprzezroczyste, łatwo mieszają się  ze sobą  - dają wiele możliwości kreatywnych. Do czyszczenia i rozpuszczania wymagają specjalnego rozpuszczalnika (np. blending solution Rangera). Trwale barwią (a więc i brudzą!) powierzchnię, mogą być usunięte tylko rozpuszczalnikiem, trzeba więc uważać, by przypadkiem nie ochlapać ulubionej bluzki ;-) Najlepiej nakładać na powierzchnię filcowym aplikatorem lub specjalnym pisakiem do tuszy alkoholowych (pojemnik, do którego wlewamy kilka kropli tuszu i piszemy lub rysujemy drobne elementy dzięki końcówce).

Porada praktyczna:

Przy nakładaniu aplikatorem filcowym efekt końcowy jest właściwie nieprzewidywalny – jest to jeden z atutów zabawy z tymi tuszami. Na szczęście wszelkie pomyłki można zlikwidować rozpuszczalnikiem (Blending solution). Na aplikator nakładamy po kropli tuszu w różnych kolorach, a następnie tapujemy (uderzamy lekko aplikatorem) powierzchnię do momentu, aż uzyskany efekt kolorystyczny będzie zadowalający. Kolory juz na aplikatorze może rozjaśnić kroplą rozpuszczalnika.

Przykład użycia tuszy alkoholowych na akrylu:

undefined

Tusze permanentne (permanent solvent inks):

Np. StazOn:

- szybkoschnące, nadają się do stemplowania na praktycznie każdej powierzchni (także materiale), ale mogą uszkodzić (rozpuścić) niektóre stemple silikonowe – jeśli zdecydujemy się nimi stemplować, natychmiast należy je wyczyścić stempel specjalnym płynem do czyszczenia, najlepiej StazOn Ink Cleaner. Tusze trwałe, nadają się do stemplowania motywów przeznaczonych do kolorowania na mokro. Poduszka filcowa pokryta materiałem (StazOn).

Tusze Distress Tim Holtz (postarzające):

- specjalne tusze dające efekt postarzenia. Motywy są odbite niedokładnie (zwłaszcza gładkimi silikonowymi stemplami), wyglądają więc jak bardzo stare. Rozpuszczalne wodą, można więc używać ich do kolorowania motywów (pędzelkiem) lub barwienia papieru. Można też nimi tuszować, najlepiej za pomocą gąbeczki kosmetycznej lub aplikatora. Tusze schną wystarczająco długo (na średniochłonnych papierach), by można je stosować do embossingu. Tusz znajduje się na poduszce filcowej pokrytej materiałem. Do czyszczenia wystarczy wilgotna chusteczka lub wilgotny ręcznik papierowy.

Porada praktyczna:

Do kolorowania można używać kropli uzupełniacza w płynie, lub odbijać tusz z poduszki na gładkiej powierzchni (np. bloczku akrylowym) i pobierać pędzelkiem z wodą - od ilości wody zależy intensywnośc koloru. Ponieważ tusze Distress są wodorozpuszczalne, należy uważać, by np. podczas kolorowania przypadkiem nie uszkodzić gotowych fragmentów – woda usunie tusz. Można tę właściwość wykorzystać w przypadku pomyłki przy kolorowaniu – wystarczy fragment zwilżyć wodą i odcisnąć chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym i powtarzać operację, dopóki cały tusz nie zostanie usunięty

Pudełka z tuszem przechowywać do góry nogami, by barwnik nie spływał na spód poduszki.

 

Tusze do embossingu - również w wersji Distress:

- tusze przeznaczone specjalnie do embossingu, o konsystencji tuszy pigmentowych, a więc lepkie i długo schnące, dające wystarczająco czasu na pokrycie odbitego motywu pudrem do embossingu. Najczęściej bezbarwne, czasem lekko barwione tak, by było widać odbity motyw.

 

Zanim kupimy tusze – bo na jednym się nie skończy, zapewniam! – trzeba się zastanowić , do czego nam będą najczęściej potrzebne i tym się kierować, wybór kolorów to drugi krok.

A jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze scrapbookingiem i nie wiemy jeszcze, co nam najbardziej przypadnie do gustu, proponuję uniwersalny zestaw startowy: czarny lub brązowy tusz wodny, do odbijania napisów, drobnych motywów i motywów do kolorowania, kilka kolorów tuszy pigmentowych i dowolny brązowy tusz Distress do tuszowania.  A potem rozbudowywać kolekcję w miarę potrzeb J

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin