Klatki i woliery
Redaktor: Administrator
03.01.2008.
DIa początkujących hodowców najlepiej nadaje sie gotowa kupna klatka z siatki drucianej zaopatrzoną w blaszaną podłogę, którą można łatwo czyścić. Należy pamiętać, aby pozostawić ptakom możliwie dużo miejsca, zapewniającego swobodę ruchu. Karmidełka i poidełka są wysuwane, umieszczone zazwyczaj przy bocznej ścianie na dole. KIatke należy tak ustawić, aby w ciągu dnia była dobrze oświetlona. Najlepiej, gdy promienie słoneczne padają na nią z boku.Inny typ stanowi tzw. klatka skrzynkowa, mająca ściany boczne, tylnią oraz wierzchnią całkowicie zamknięte np. wykonane ze sklejki. W takich klatkach ptaki mają więcej spokoju niż w siatkowych.
Można je ustawiać lub zawieszać bezpośrednio jedna przy drugiej. Klatki od wewnątrz trzeba pomalować białą farbą w celu rozjaśnienia wnętrza, z zewnątrz można dostosować kolor klatki do koloru mebli.Klatki można sporządzić samemu według własnego pomysłu. Mogą być zbudowane z metalu lub składać sie z drewnianego szkieletu i drucianej siatki. Zamiast siatki można użyć drutu, który przewleka sie przez otwory wywiercone w listwach drewnianych lub przylutowuje do Iistw metalowych. Ja zamiast drutu użyłem szprych rowerowych.Wymiary klatki należy oczywiście dostosować do wielkości ptaka.W większych obszerniejszych klatkach można wstawić, najlepiej w tylnym ich kącie, suche pęki trzciny. Nadają sie one szczególnie dla ptaków gnieżdżących sie w zarostach. Gęściej rozwidlone gałązki lub zielone rośliny doniczkowe nadają sie dla ptaków przebywających chętnie w gęstwinie, nie nadają jednak sie w klatkach dla tych gatunków, które niszczą roślinność np. papugi.Najważniejsza częścią składową klatek są żerdki. Na żerdkach zatrzymują sie nie tyko odchody ptaków i ewentualnie jaja pasożytów, ale także resztki pokarmu, gdyż ptaki obcierają sobie o nie dzioby. Najlepiej jest umocowywać je między dwoma przeciwległymi prętami drucianymi. Żerdki musza być przynajmniej raz w tygodniu dokładnie oczyszczone, ewentualnie poddane działaniu gorącej pary wodnej w celu zabicia zarazków. Niektórzy hodowcy używają naturalnych żerdek, czyli przyciętych odpowiednio grubych gałązek Leszczynowych, topolowych.Hodowcy mających do dyspozycji większą powierzchnie mieszkaniowa mogą sobie w domu urządzić wolierę pokojowa. Najlepiej jest wybrać do tego celu miejsce z częściowym oświetleniem słonecznym.
Woliera nie jest trudna do zbudowania. Jest to własciwie drewniany lub metalowy szkielet obciągnięty siatka druciana, przyczym wielkość oczek i grubość drutu dostosowuje sie do gatunku hodowlanych ptaków. W wolierze umieszcza sie sztucznie wykonane drzewo lub można tez umocować gałęzie, na których ptaki mogą siedzieć.Podłoga w wolierze pokojowej musi być wodoszczelna można ja sporządzić ze sztucznego tworzywa lub pokryć linoleum. Na dno wysypujemy piasek.Karmidełka powinny stać na ziemi, w pewnej odległości od gałęzi, na których siedzą ptaki, a najlepiej niedaleko drzwiczek. To samo dotyczy wanienki do kąpieli. Głębokość wody powinna być dostosowana do wielkości ptaka; dla małych nie może przekraczać 2, 5 cm. Powinna ona sięgać stojącemu w niej ptakowi do wysokości nóg. Jeszcze Iepiej nadaje sie do tego celu mały basenik ze stopniowo obniżającym sie dnem, pozwalający ptakom na wybór odpowiedniej dla nich głębokości.Niektórzy hodowcy zawieszają na zewnątrz okna małą woliere połączoną z pokojowa. W ten sposób w lecie ptak może w każdej chwili wylecieć na powietrze.Ważne jest, aby w wolierach, nie było zbyt wiele ptaków. Większość ptaków, bowiem w okresie lęgów broni swoich rewirów gniazdowych. Niektóre gatunki nie znoszą sie wzajemnie. Wprowadzenie do woliery nowych lokatorów należy obserwować ich przez cały dzien. Najlepiej jest wpuścić do woliery wszystkie ptaki jednocześnie, aby mogły one w tym samym cza zapoznać sie z nowym środowiskiem.
Innym typem pomieszczenia dla ptaków jest specjalnie dla nich przeznaczony pokój, Urządzenie wnętrza zależy gustu hodowcy i może przypominać wyposażenie mniejszej woliery. Sztuczne drzewo powinno znajdować w pewnej odległości od ściany, aby nie była narażona zabrudzenie.
W pokoju dla ptaków należy również przestrzegać zasad umieszczania gatunków wzajemnie sie znoszącychMając własny domek z ogrodem można urządzić woIiere na powietrzu. Niektóre gatunki ptaków mogą przebywać w niej przez cały rok.Woliera zewnętrzna powinna mieć wydłużony kształt, przy czym część jej jest zazwyczaj przykryta dachem, aby ptaki miały wystarczającą przestrzeń do schronienia się w czasie deszczu i na noc.Tylna część woliery może być zbudowana na kształt domku, z którego otworów okiennych ptaki wylatują do części wybiegowej. W wolierach zewnętrznych można bez obawy pozostawiać niektóre gatunki ptaków na okres zimowy.Woliery zewnętrzne można obsiewać trawą, sadzić krzewy i drzewka. Można także sądzić trzcinę czy turzyce lub umieszczać sztucznie sporządzone drzewa, zależnie od gustu hodowcy i gatunku ptaków.W wolierze zewnętrznej powinien znajdować sie basenik z dnem stopniowo obniżającym sie, aby ptaki miały płytsze i głębsze miejsca do kąpieli.W wolierach zewnętrznych ptaki narażone są na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników, do których należą: łasice, kuny, tchórze, a także szczury, koty. Niektóre z nich potrafią przecisnąć sie przez wąskie otwory, są tez w stanie przekopać sie pod ziemia. Dlatego wazne jest ustawienie woliery na podmurówce betonowej, zagłębionej w ziemi, Co najmniej na 80 cm. Wzdłuż wszystkich ścian siatkowych woliery powyżej podmurówki umocowuje sie szczelne ogrodzenie o wysokości 30-50 cm, zbudowane np. desek lub plyt laminatowych.
irek412