p084.txt

(1 KB) Pobierz
H i s t o r i a 
Sura mekkańska, liczy 25 wersetów, bierze swojš nazwę od rdzenia słowa występujšcego w 1 w. Sura ta mówi o zjawiskach na niebie i na ziemi, które zwiastować będš Sšd Ostateczny, a następnie wspomina o losie "wybranych" i "skazanych". Po sakramentalnych formułach przysięgi (w. 16-19) następuje aluzja do odrzucania wiary przez niewiernych i groby skierowane przeciw nim. Znacznie póniejszym dodatkiem wydaje się być werset ostatni, wyłšczajšcy wiernych od "kary bolesnej". 

3 kiedy ziemia będzie wyrównana - z ziemi zniknš góry. 
4 wyrzuci to, co jest w niej - tj. zmarłych, którzy zmartwychwstanš. 
10 kto otrzyma księgę spoza swoich pleców - lewa ręka będzie przywišzana do pleców potępionego, za prawa będzie przywišzana do szyi. 
11 będzie wzywał swego unicestwienia - człowiek, ze strachu przed cierpieniem, będzie domagał się unicestwienia. 
14 sšdził, że już nie powróci - niewierny sšdzi, iż nie powróci już do Boga, tzn. nie zmartwychwstanie i nie będzie zdawał rachunku ze swoich uczynków. 
l9 będziecie wstępować warstwa po warstwie - wyrażenie to jest rónie komentowane. Jedni komentatorzy stwierdzajš, iż chodzi tu o przechodzenie z jednego stanu do następnego, a więc, idšc dalej: przeniesienie z życia do mierci i z mierci do życia; inni znowu uważajš, iż chodzi tu o stopnie doskonałoci, przez które będzie przechodził człowiek po zmartwychwstaniu; albo jeszcze inni komentatorzy, powołujšc się na dawne tradycje, stwierdzajš, że chodz tu o ludzi, którzy spędzili na tym wiecie nędzny żywot, a w "życiu ostatecznym" zostali wyniesieni do szczęliwoci, a więc, "po okresie biedy i cierpienia osišgnęli pomylnoć i szczęcie"(Ibn Katir, III, 620). Może to być take aluzja do różnych generacji lub społecznoci, które kolejno wznoszš się (pojawiajš się) na ruinach poprzednich generacji czy społecznoci ludzkich, osišgajšc coraz wyższy stopień rozwoju. 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin