witaminy we fryzjerstwie.doc

(55 KB) Pobierz

              Chcesz wyglądać pięknie, zadbaj o właściwą dietę. To, co jesz ma wpływ na Twój organizm. Stan skóry, włosów, paznokci zależy od odpowiedniej podaży witamin i składników mineralnych. Żaden krem, czy zabieg kosmetyczny nie da długotrwałego rezultatu, jeżeli nie zmienisz swoich nawyków żywieniowych. Poszczególne składniki odżywcze mają różne znaczenie dla naszego ustroju, warto, więc zadbać by nasze pożywienie było urozmaicone i zapewniało nam pokrycie zapotrzebowania na każdy z nich.

              Witaminy są związkami organicznymi, których organizm ludzki nie potrafi wytworzyć (lub w niewielkiej ilości, w przewodzie pokarmowym, dzięki specyficznej florze bakteryjnej), muszą one być dostarczane wraz z pożywieniem w gotowej postaci lub w formie prowitamin, które w trakcie przemian metabolicznych uzyskują pełną aktywność biologiczną.

Witaminy to związki, nie będące źródłem energii ani strukturalnymi składnikami tkanek, niezbędne jednak dla wzrostu i rozwoju organizmu oraz prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych.

              Od dawna wiadomo, że witaminy mają nieoceniony wpływ na ludzkie zdrowie. Odpowiednia ich ilość w pożywieniu ma również znaczenie dla naszej urody. Przyjrzyjmy się, więc jak oddziaływują na naszą skórę i włosy.

              Ze względu na rozpuszczalność witaminy można podzielić na:

·        Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K, F),

·        Witaminy rozpuszczalne w wodzie (C, witaminy z grupy B).

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane, przez co organizm może w większym stopniu tolerować ich niedobory okresowe w organizmie.

Do tej grupy witamin zaliczamy:

·        Witaminę A – ( retinol ), jest bardzo ważną witaminą dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ponieważ ma wpływ na prawie wszystkie podstawowe funkcje organizmu. Stosuje się ją w celu zachowania albo polepszania wyglądu cery czy skóry. Ma również wpływ na wzrok. Witamina A wpływa na syntezę białek, lipidów i hormonów tarczycy. Wspomaga ona wzrost włosów oraz ogranicza łupież. Retinol stosowany jest głównie w produktach kierunkowych (produktach, które mają określone przeznaczenie). Niedobór tej witaminy może spowodować, że włosy stają się przesuszone, matowe, często się rozdwajają. Witamina A jest doskonałym antyutleniaczem, chroni komórki przed negatywnym działaniem wolnych rodników.

Retinol możemy znaleźć w takich produktach jak: wątroba, tran rybiej wątroby, żółtko jaj, mleko, masło, margaryny (jako witamina A), w czerwonych i żółtych owocach oraz warzywach (jako β-karoten – prowitamina A).

·        Witaminę D – znana jest również jako witamina przeciwkrzywiczna. Znane są witaminy D3 ( cholekalcyferol ) i D2 ( ergokalcyferol ). Działanie witaminy D wiąże się ściśle z gospodarką fosforanowo-wapniową. Witamina ta zwiększając poziom wapnia we krwi działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Stwierdzono również, że opóźnia procesy starzenia się skóry i włosów. Reguluje ona prawidłowy wzrost włosów oraz pracę gruczołów łojowych.

Witaminę D odnajdziemy w wątrobie, żółtkach jaj, rybach, mleku, dodatkowo organizm człowieka syntezuje ją pod wpływem promieni słonecznych.

·        Witaminę E – zwaną inaczej „witaminą młodości”. Witamina ta charakteryzuje się wolnym tempem działania, w niektórych przypadkach w początkowym czasie jej stosowania. Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Opóźnia procesy starzenia, zapobiega łysieniu, wspomaga gojenie ran. Ma zastosowanie przy leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Niedobór tokoferolu powoduje zaburzenia w wydzielaniu wielu hormonów, może być jedną z przyczyn powstawania trądziku i wypadania włosów. Witamina E nadaje włosom połysk, a stosowana z ceramidami wygładza i nawilża włosy.

Witaminę tą, znajdziemy w tłuszczach roślinnych, ziarnach zbóż, kiełkach zbożowych i jajach. Współdziała ona z witaminą C, B12, manganem i selenem.

Tokoferol działa korzystnie na włosy, kumuluje się w nich, poprawiając ich kondycję (zwłaszcza włosów rozjaśnionych). Neutralizuje wolne rodniki, pochodzące z zanieczyszczonego otoczenia i powstające w nadmiarze pod wpływem promieniowania UV.

·        Witaminę K – filochinon, pochodna naftochnonu. Witamina ta, zapewnia prawidłową krzepliwość krwi, zapobiega krwotokom wewnętrznym.

Witamina K nie ma bezpośredniego związku z włosami, jednak jej rola pośrednia jest znacząca. Każdy fryzjer i dermatolog nam powie, że jest ona bardzo ważna szczególnie dla naszej głowy i cebulek włosów (poprawia ich stan i wzmacnia je). Witamina ta, może być wytwarzana przez organizm oraz dostarczany wraz z pożywieniem. Najwięcej jej zawierają zielone warzywa, takie jak kapusta czy sałata, a także brokuły, szpinak, rzepa. Spore jej ilości są również w owocach: awokado, brzoskwinie. Występuje również w jajkach, ziemniakach, jogurtach, serze.

·        Witaminę F – mianem tej witaminy określa się zespół nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwas linolowy, linolenowy, arachidonowy. Wyższe nienasycone kwasy tłuszczowe nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka, lecz muszą być dostarczane z pożywieniem.

Witamina F natłuszcza włosy i zabezpiecza je przed utratą wilgotności i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jest ona idealna do pielęgnacji włosów bardzo suchych. Niedobór tej witaminy może spowodować spowolniony wzrost włosów, łamliwość i rozdwajanie końcówek włosów, łupież oraz przedwczesne siwienie włosów.

Witamina F naturalnie występuje w olejach: ogórecznikowym, dyniowym, z pestek czarnej porzeczki, oleju wiesiołkowym, tranie, oleju migdałowym, oleju makowym, sojowym (50% witaminy F), lnianym, arachidowym, słonecznikowym (45% witaminy F). Występuje także w ziarnach zbóż i słoneczniku.

Witamina F jest ostatnią witaminą z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach.

Kolejną grupą są witaminy rozpuszczalne w wodzie, które są słabiej magazynowane przez organizm.

Należą do nich między innymi:

·        Witamina C – inaczej kwas askorbinowy, to pochodna glukozy. To związek organiczny, który w warunkach standardowych, jest białym, krystalicznym ciałem stałym. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma odczyn kwasowy.

Witamina C ma duże znaczenie w życiu każdego człowieka. Wiadomo, że włosy nie mogą same produkować i magazynować substancji odżywczych i trzeba je do nich dostarczać, dlatego właśnie witamina C, bardzo wspiera rozwój włosów. Dzięki niej, bowiem, mikroelementy są lepiej dostarczane do włosów, a to z kolei, sprzyja ich rozwojowi.

Niedobór kwasu askorbinowego nie powoduje bezpośrednio wypadania włosów, lecz pogarsza funkcjonowanie skóry, a przez to tworzenie łodygi włosa: w niedoborach witaminy C, komórki kanału mieszka włosowego są nadmiernie aktywne i wytwarzając keratynę, blokują ujście kanału mieszka włosowego. Włosy wyrastające z takich mieszków są skręcone jak korkociąg. Niedobór witaminy C prowadzi, więc pośrednio do łysienia telogenowego; może także przyczyniać się do braku żelaza w organizmie, który również powoduję wypadanie włosów.

Witaminę C możemy znaleźć w bananach, mandarynkach, pomarańczach, czarnych i czerwonych porzeczkach, malinach, truskawkach, jabłkach, ziarnach soi, ziemniakach, pomidorach i karczochach.

·        Witamina B1 – tiamina, ma istotne znaczenie w procesach oddychania tkankowego, głównie w przemianie węglowodanów. Przyspiesza gojenie się ran i wykazuje właściwości przeciwbólowe. Wszystkie witaminy z grupy B są bardzo ważne dla naszych włosów. Biorą one udział w procesie dostarczania składników odżywczych, do nich. Poza tym, decydują one również o tym, jak pracują nasze gruczoły łojowe. Jeżeli w zbyt dużej ilości wydzielają sebum, to włosy stają się przetłuszczone i tracą swój estetyczny oraz elegancki wygląd.

Witamina B1 występuje między innymi w produktach zbożowych, wędlinach, mięsie (zwłaszcza wieprzowym) oraz roślinach strączkowych – groch i fasola. Współdziała z witaminą B12 i C.

·        Witamina B2 – ryboflawina, w organizmie człowieka wchodzi w skład koenzymów, które z kolei wchodzą w skład enzymów, biorących udział w przemianie glukozy i aminokwasów w procesie utleniania komórkowego. Witamina B2 ma bardzo duży wpływ na nasze włosy. Jej niedobór sprawia nie tylko to, że nasza fryzura traci blask, a włosy stają się łamliwe i kruche, ale wpływa również na pracę gruczołów łojowych. Niedobór tej witaminy może sprawić, że będą one wydzielały zbyt dużo sebum, a tym samym, nasze włosy mogą się bardzo szybko przetłuszczać. Braki jej powodują również szybsze wypadanie włosów.

Witamina B2 znajduje się przede wszystkim w mleku i jego przetworach, mięsie, podrobach, rybach, grochu i fasoli. Współdziała z witaminami B1, B6 i C.

·        Witamina B5 – kwas pantotenowy, jako składnik koenzymu A bierze udział w syntezie i rozkładzie kwasów tłuszczowych. Bierze udział w regeneracji komórek skóry i błon śluzowych, uczestniczy w wytwarzaniu przeciwciał. Wspomaga proces pigmentacji włosów. Witamina B5 odgrywa podstawową rolę podczas podziałów komórek w mieszku włosowym, dlatego jej obecność jest niezbędna do prawidłowego wzrostu włosów. Witamina ta, jest ponadto jednym z naturalnych składników, elementów budulcowych włosa, odpowiedzialnych za jego właściwości mechaniczne ( np. siłę i sprężystość ). Jest też ważnym składnikiem spoiwa wypełniającego przestrzenie międzykomórkowe i utrzymującym odpowiednią wilgotność włosów. Pantenol tworzy na powierzchni włosa równomierną, przenikalną błonę, chroniącą włosy przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Zapobiega kruszeniu się włosów, dzięki czemu zachowują one naturalny wygląd, połysk i elastyczność – łatwo się układają. Witaminę B5 znajdziemy między innymi w wątrobie, mleku, żółtku jaj, drożdżach, otrębach ryżowych, preparatach pszczelich.

·        Witamina B6 – inna nazwa to pirydoksyna. Jest ona substancją niezbędną w organizmie do przeprowadzenia prawidłowo przemian metabolicznych. Witamina ta wspomaga odżywianie komórek macierzy włosa i jest jednym z kilku czynników pobudzających wzrost i warunkujących poprawną budowę włosów. Zapobiega łojotokowi i związanym z tym, zmianom zapalnym skóry, osłabiającym włosy. Niedobór witaminy B6 powoduje przetłuszczanie się włosów. Witamina B6 występuje w drożdżach, otrębach, kiełkach, wątrobie, jajach i orzechach.

·        Witamina B12 – kobalamina, jest też nazywana czerwoną witaminą. Witamina ta, przede wszystkim wspomaga w prawidłowym rozwoju nasze włosy. Jest ona bardzo ważna nie tylko dla ich odpowiedniej struktury, ale również odpowiedniego wyglądu. W naszym organizmie witamina ta może być magazynowana, lecz we włosach już nie. Dlatego bardzo ważne jest, aby ją dostarczać i to najlepiej z zewnątrz ( stosując szampony i odżywki ją zawierające ). Dzięki niej nasze włosy będą lśniące i będą się lepiej układały. Niedobór witaminy B12 powoduje, że włosy stają się cienkie, matowe, siwieją. Możemy ją znaleźć w podrobach, śledziach, mleku, jajach. Współdziała z witaminami A, B1, B6, H i kwasem foliowym.

·        Witamina H – biotyna, zapewnia prawidłowy stan skóry i włosów. Łagodzi objawy niedoboru cynku i kwasu pantotenowego. Witamina H zapobiega wypadaniu i siwieniu włosów, leczy stany zapalne skóry. Wpływa na polepszenie jakości włosów, powoduje, że stają się grubsze, bardziej elastyczne i błyszczące. Jednocześnie chroni je przed przedwczesnym wypadaniem i opóźnia procesy starzenia. Skutkiem niedoboru biotyny może być łupież i przetłuszczanie się włosów. Bierze udział w tworzeniu keratyny. Występuje w drożdżach, jajach, drobiu, maśle i mleku.

Składniki mineralne podobnie jak witaminy, mają ogromny wpływ na poprawny stan naszej skóry i włosów. Wchodzą one w skład komórek, tkanek, regulują procesy metaboliczne. Warto, więc poznać ich działanie i zadbać o to, by nie zabrakło ich w codziennej diecie. Spróbuje, więc przedstawić kilka składników mineralnych, które są bardzo ważne dla włosów. Należą do nich między innymi:

·        Żelazo – jest niezbędnym mikroelementem dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania człowieka. Żelazo, a dokładnie jego jony, związane są z oddychaniem komórkowym, dostarczającym energii komórkom macierzy, dzięki których podziałom i różnicowaniu powstaje włos. Jest też niezbędne dla działania pewnego enzymu wpływającego pośrednio na prawidłowość i częstość podziałów komórek macierzy, co decyduje o prawidłowej budowie i tempie wzrostu włosa. Niedobór żelaza jest ważna przyczyną łysienia telogenowego u kobiet. Znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego ( szpinak, dynia, soja, awokado, jaja, sezam, natka pietruszki, słonecznik, grzyby, fasola ).

·        Cynk – nazywany jest także pierwiastkiem piękna. Zaliczany jest do najważniejszych obok żelaza i miedzi, mikroelementów niezbędnych włosom, a  jego niedobór ma ogromny wpływ na ich wzrost i wygląd. Wypadanie i matowienie włosów może zostać powstrzymany przez regularne zażywanie suplementów cynku oraz bogatą w cynk dietę. Uczestniczy w tworzeniu keratyny. Reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy. Występuje on w nasionach dyni, kiełkach pszenicy, kaszach i jajach.

·        Miedź – wzmacnia włosy, ponieważ to od niej zależy liczba „mostków dwu siarczkowych”, nadających siłę i sprężystość. Pobudza wzrost włosów, pomaga w utrzymaniu właściwego pH skóry, opóźnia procesy starzenia. Wpływa na koloryt włosów. Niedobory miedzi powodują niedostateczną regenerację kolagenu. Brak jej może spowodować także zaburzenie w gospodarce żelazem, co dodatkowo osłabi włosy. Miedź znajdziemy w roślinach strączkowych, ziarnach zbóż, podrobach, orzechach, kakao i jabłkach.

·        Siarka – wpływa rewitalizująco na cały organizm. Podobnie jak proteiny, siarka organiczna jest również ważną częścią włosa jest ona konieczna dla uzyskania grubych, mocnych i zdrowych włosów. Zapobiega ich chorobom. Niedobór siarki może powodować łamliwość i wypadanie włosów. Źródłem siarki jest mleko, jaja, ryby, cebula i czosnek.

·        Jod – odpowiada on za elastyczność, sprężystość i ogólny wygląd włosów. To jemu zawdzięczamy zachowanie błyszczących i grubych włosów. Niedobory jodu powodują niewłaściwą odbudowę komórek, nasila się wypadanie i przetłuszczanie włosów, nadmierne złuszczanie się naskórka i łupież. Doskonałym źródłem jodu są ryby morskie, glony, sól jodowana.

·        Fosfor – wzmacnia włosy oraz odpowiada za ich porost i wzrost. Dzięki niemu włosy są sprężyste i elastyczne. Nie cierpią też na łupież czy łojotok. Fosfor sprawia, ze włosy zachowują swoją naturalną witalność. Wpływa na proces odnowy komórek włosów. Występuje w drobiu, podrobach, rybach, produktach mlecznych, orzechach.

·        Selen – jest doskonałym przeciwutleniaczem, opóźnia procesy starzenia, ma wpływ na elastyczność i sprężystość włosów, pomaga w leczeniu łupieżu, ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Źródłami selenu są podroby, ryby, mleko, cebula, brokuły i kiełki pszenicy.

·        Molibden, – jeśli dostarczymy jego odpowiednia ilość do organizmu, to możemy liczyć na to, że nasze włosy nie będą osłabione żadnymi zmianami skórnymi ( np. zapaleniem mieszków włosowych lub wypryskami ). Włosy odwdzięczą się nam za to, zdrowym wyglądem, blaskiem, i podatnością na układanie.

Podsumowując, każda witamina i składnik mineralny ma wpływ na włosy i skórę głowy. Działają na stan i wygląd włosa. Każda witamina i składnik mineralny ma wpływ na działanie kolejnej, uzupełniają się.

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów utrzymania równowagi witaminowej w organizmie, a co za tym idzie, zdrowych i pięknych włosów, jest pełnowartościowa dieta, czyli urozmaicona dieta. Mogą one też być dostarczone włosom z, zewnątrz, czyli za pomocą szamponów, odżywek, masek czy toników.

Nieważny jest sposób dostarczenia witamin i biopierwiastków, ważne jest by je dostarczać do naszych włosów, a będą zawsze zdrowe i piękne.

 

 

 

 

9

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin