ćw.158.doc

(434 KB) Pobierz

Imię i Nazwisko

Wydział leśny: leśnictwo, niestacjonarne I stopnia, semestr I, grupa , numer ,                                                                      

Sprawozdanie

ćwiczenie 158 : Badanie zjawiska dyfrakcji na pojedynczej i podwójnej                                           szczelinie

                                                                       piątek -DD.MM.RRRR. , godz.XX-XX

I .Cel ćwiczenia

Celem ćwiczenia jest badanie natury światła poprzez analizę zjawiska dyfrakcji na pojedynczej  podwójnej szczelinie . Zjawisko dyfrakcji światła jest silnie związane z falową naturą światła .

 

II .Teoria

Zjawiska dyfrakcji i interferencji promieni świetlnych wskazują na falową naturę światła . Światło , przechodzące przez szczeliny o wymiarach porównywalnych z długością fali ulega ugięciu zgodnie z zasadą Huygensa , każda szczelina staje się źródłem nowej fali i wysyła promienie we wszystkich kierunkach . Zjawisko uginania się fali na otworach , bądź krawędziach przesłon nazywamy dyfrakcją , czyli uginaniem prostoliniowego biegu promieni. Ugięte wiązki padające w to samo miejsce ekranu ulegają interferencji . Interferencją jak nazywamy nakładanie się fal o tej samej częstotliwości i powodujące wzmocnienie lub osłabienie natężenia fali wypadkowej . W tych miejscach ekranu , w których ugięte promienie spotykają się w zgodnych pozach , następuje ich wzmocnienie i powstają jasne prążki interferencyjne .

 

III .Opis ćwiczenia

Wyznaczanie szerokości szczelin. Na początku włączamy źródło światła laserowego . Ustawiamy slajd z pojedyńczą szczeliną z symbolem B (szerokość szczeliny wynosi a=0,04mm) na drodze światła ; w odległości 10cm od lasera ustawiam źródła światła względem slajdu ze szczeliną tak , aby na kartce papieru wraz stanowi w naszym przypadku ekran tak ,aby widoczne były ostre prążki światła laserowego . Końcówkę światłowodu umieszczam tak , aby skierowane było na źródło światła w odległości nie mniejszej niż 1m od slajdu ze szczeliną na drodze światła . Rozpoczynam pomiar . Przesuwamy końcówkę światłowodu obracając pokrętłem czujnika ruchu , tak aby znajdowała się ona w świetle lasera . Odczytuje z wykresu , który pojawił się na monitorze komputera współrzędną maksimum dyfrakcji wynoszącą 57,16mm , oraz współrzędne obu minimum wynoszące :43,54mm oraz 68,62mm . Pomiar ten wykonuję również dla płytki o symbolu C (0,08mm).                      Wyznaczanie odległości między szczelinami . Czynności pomiarowe są identyczne jak dla pomiaru szerokości szczelin , zmieniam jedynie slajd z pojedyńczą szczeliną na slajd ze szczeliną podwójną dla symbolu A (odległość między szczelinami wynosi 0,25mm)  . Ponownie z wykresu odczytuję dane współrzędnej maksimum rzędu o wym.39,86mm , oraz współrzędne maksimum rzędu 1 – 42,96 i 37,18mm oraz rzędu 2 – 45,66mm oraz 33,93mm . Czynności te powtarzam dla slajdu C (=0,25mm)

 

IV .Obliczenia

Obliczenia niezbędne do obliczenia szerokości szczelin.

1)obliczam średnią szerokość x płytki C

Obliczam średnią szerokość x płytki A

2)Z obudowy lasera odczytuję długość fali lasera

Szerokość szczeliny C i B obliczam ze wzoru:

    ;   sinus kąta

Po podstawieniu do wzoru na szerokość szczeliny otrzymuję :

x- odległość średnia min. i maksimum dyfrakcyjnego

l- odległość szczeliny od płaszczyzny ruchu końcówki światłowodu

- dł.światla lasera 0,0006328mm

Obliczenia dla szczeliny C :

=

Obliczenia dla szczeliny B

=

3)Obliczam błąd procentowy

-dla szczeliny C

-dla szczeliny B

Obliczenia niezbędne przy pomiarze odległości między szczelinami

1)Obliczenia średniej odległości szczelin dla płytki A

-dla płytki C

2)Obliczenia odległości szczelin ze wzoru :

Po podstawieniu otrzymuję : ; n – oznacza rząd

-dla płytki A

-dla płytki C

3)Obliczenia średniej odległości szczelin d

-dla płytki A

-dla płytki C

4)Obliczenia błędu względnego procentowego

-dla płytki A

-dla płytki C

 

V .Wnioski i spostrzeżenia

Na podstawie wyników pomiarów i obliczeń przy wyznaczaniu szerokości szczelin , zauważalna jest przy pomiarze płytki B znaczna różnica pomiędzy obliczoną szerokością szczeliny , a podaną szerokością szczeliny . Obl.błąd względny proc. jest również bardzo wysoki i wynosi 25%. Podana sytuacja jest zauważalna przy wyznaczaniu odległości pomiędzy szczelinami . Różnica pomiędzy średnią obliczoną odległością szczelin d , a podaną odległością jest również znaczna , a błąd względny procentowy wynosi aż 34% . Błędy mogą wynikać z niedokładnego odczytu współrzędnych minimów oraz maksimów z wykresu , a także z mało czytelnych wykresów.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin