Zobowiazania.doc

(17 KB) Pobierz
Zobowiązania

Zobowiązania

Jest to stosunek prawny, w którym jedna ze stron - wierzyciel - może domagać się od drugiej strony - dłużnika - określonego zachowania czyli świadczenia.

Świadczenie - obowiązujący dłużnika sposób zachowania polegający na pewnym działaniu (zapłacenie pieniędzy, wykonanie usługi, wydanie rzeczy) , lub powstrzymaniu się od działania, do których dłużnik w innych warunkach byłby uprawniony.

Prawo podmiotowe względne.

Prawo podmiotowe - wierzytelność.

Ciążący na dłużniku obowiązek - dług.

Wielość dłużników lub wierzycieli.

Solidarność dłużników - wybór dłużnika zależy od woli wierzyciela.

Art. 441. § 1. Jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna.

§ 2. Jeżeli szkoda była wynikiem działania lub zaniechania kilku osób, ten, kto szkodę naprawił, może żądać od pozostałych zwrotu odpowiedniej części zależnie od okoliczności, a zwłaszcza od winy danej osoby oraz od stopnia, w jakim przyczyniła się do powstania szkody.

§ 3. Ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy.

 

Przepisy prawa zobowiązaniowego mają charakter przeważnie dyspozytywny (normy prawne względnie obowiązujące - ius dispositivum)

Źródła zobowiązań

Czynności prawne (przede wszystkim czynności prawne - dwustronne umowy)

Czyny niedozwolone - w wyniku których powstaje szkoda i naruszenie czyjegoś prawa podmiotowego. Powodują powstanie stosunku zobowiązaniowego między sprawcą lub inną osoba odpowiedzialną, a tym, komu wyrządzono szkodę. Treścią zobowiązania jest obowiązek naprawienia szkody.

Akty administracyjne

Inne zdarzenia:

prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia (odebranie przesyłki pocztowej, zapłacenie za kokoś rachunku pod jego nieobecność) - zwrot nakładów,

bezpodstawne wzbogacenie - uzyskanie korzyści majątkowej bez podstawy prawnej - nienależne świadczenie.

 

Odpowiedzialność cywilna

Obowiązek ponoszenia przewidzianych przez prawo niekorzystnych skutków zachowania własnego lub innych osób

Odpowiedzialność karna, odpowiedzialność dyscyplinarna, odpowiedzialność cywilna.

Odpowiedzialność cywilna ma postać wyłącznie majątkową i owe konsekwencje mogą dotknąć tylko mienia osoby odpowiedzialnej.

Odpowiedzialność cywilna przybiera postać obowiązku naprawienia szkody.

Odpowiedzialność deliktowa i kontraktowa.

Odpowiedzialność cywilna:

Zasada winy,

Zasada ryzyka

Zasada słuszności

Zasada współżycia społecznego

Szkoda

Uszczerbek w obecnym i przyszłym majątku, jakiego poszkodowany doznaje wbrew swojej woli. Jest to różnica pomiędzy dwoma stanami majątkowymi: po wyrządzeniu szkody i gdyby szkody nie wyrządzono.

Szkoda w znaczeniu ekonomicznym - każdy uszczerbek majątkowy;

Szkoda w znaczeniu prawnym - taki uszczerbek, za który ktoś ponosi odpowiedzialność.

2

Zgłoś jeśli naruszono regulamin