Scenariusz zajęcia dla dzieci 3- letnich z zakresu wychowania komunikacyjnego.
TEMAT KOMPLEKSOWY : PRZEJŚCIE PRZEZ ULICĘ
TEMAT DNIA :ŚWIATŁA NA SKRZYŻOWANIU.
Grupa 3- latków
Czas trwania 15 minut:
Cele ogólne:
· Poznawanie w zabawach elementarnych przepisów ruchu drogowego, reagowanie na umowne znaki.
· Uważne słuchanie i rozumienie słownych poleceń nauczycielki, kierowanych do całej grupy.
· Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę.
· Ćwiczenia oddechowe, polegające na wprowadzeniu w ruch lekkich przedmiotów za pomocą dmuchania.
· Ćwiczenia słuchowe, porównywanie różnych głosów ( np. dźwięków wydawanych przez pojazdy).
Cele operacyjne
· Poznaje wygląd i znaczenie sygnalizatora świetlnego.
· Potrafi bezpiecznie zachować się na ulicy.
· Rozpoznaje kolor czerwony i zielony.
· Słucha poleceń nauczycielki.
· Rozwija pojemność płuc poprzez umiarkowane dmuchanie na bibułkowe kółka.
· Rozpoznaje głosy wydawane przez pojazdy.
Metoda: czynna - samodzielnych doświadczeń
-kierowanie własną działalnością dziecka
-ćwiczeń
oglądowa - pokaz
-obserwacji
słowna -rozmowa
-metoda żywego słowa
Forma: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: ilustracja ulicy, wiersz I. Salach pt. Światełko, płyta z nagraniem, bibułkowe kółka, kółka w trzech kolorach czerwony, zielony, żółty, sygnalizator świetlny.
Przebieg zajęcia
1. Powitanie dzieci poprzez wspólne powiedzenie dzień dobry.
2. Ilustracja przedstawiająca skrzyżowanie. Zwrócenie uwagi na przejście dla pieszych, sygnalizator świetny. Krótkie omówienie ilustracji.
3. Słuchanie wiersza I. Salach pt. „ Światełko”. Omówienie wiersza.
4. Zabawa rytmiczno- ruchowa „Sygnalizator świetlny”. Przy muzyce dzieci spacerują, gdy nauczycielka pokaże kółko czerwone zatrzymują się w miejscu, biegają ponownie pokaże się kółko zielone biegają.
5. Ćwiczenia słuchowe „ Jaki to pojazd”.
Rozpoznawanie głosów wydawanych przez pojazdy.
6.Ćwiczenie oddechowe „ Kolorowe kółka”. Rozwijanie pojemności płuc poprzez umiarkowane dmuchanie na bibułkowe kółka zawieszone na sznurku.
Światełko I. Salach
Przez ulicę idą dzieci,
gdy zielone światło świeci.
Kiedy żółte się zapali
uważają nawet mali.
Gdy zobaczysz zaś czerwone
czekaj grzecznie na (zielone).
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE,, JAK MIŚ DO <BAJKI> SZEDŁ „
Jak co roku, we wrześniu zaczął się duży dramat małych dzieci po raz pierwszy przychodzących do przedszkola, kłopoty z adaptacją w nowym środowisku, cuda czynione przez nauczycielki w celu ułatwienia maluchom rozstanie z mamą.
Cały ten okres przystosowania do nowych zwyczajów panujących w przedszkolu , do przebywania z innymi rówieśnikami może potrwać długo. Tak było w moim przypadku, kiedy prowadziłam grupę dzieci 3-i 4-letnich, gdzie jeszcze w listopadzie widać było w oczach maluchów tęsknotę za domem, a rozbieżność rozwoju społeczno-emocjonalnego w grupie przyczyniała się do izolacji nowych przedszkolaków. Z tego też powodu przez dwa miesiące realizowałam zagadnienia wychowawcze związane z akceptacją nowego środowiska, widząc jak ,, uciekają ” mi tematyki jesienne.
Książka Cornelii Nitsch „ Bajki pomagają dzieciom – opowieści, które uzdrawiają, pocieszają i dodają odwagi ” pomogła mi połączyć kilka celów w jedną całość, gdyż natchnęła mnie do napisania przedstawienia teatralnego specjalnie do potrzeb grupy. W rymowanej treści ułatwiającej odbiór i w przerywnikach podczas akcji, gdzie na bieżąco omawiałam z dziećmi sens wysłuchanego fragmentu , umieściłam małą reklamę naszego przedszkola
,,Bajka” jednocześnie robiąc wstęp do zagadnień przyrodniczych związanych z przygotowaniem zwierząt do zimy.
Uważam, że w tej krótkiej formie teatralnej skondensowałam to co wydawało się być ważne w pracy z moją grupą, tj.: uświadomienie konieczności i przyjemności wynikającej z pobytu w przedszkolu oraz rozwijanie zainteresowań teatralnych podczas zabaw pacynkami.
Zachęcam nauczycielki przedszkola, aby „chwyciły za pióro”, gdy poczują wenę twórczą , bo może być to całkiem owocna zabawa.
Temat : Przedstawienie teatralne ,, Jak Miś do Bajki szedł” w wykonaniu nauczycielki.
Zadania:
- ukazanie konieczności i przyjemności pobytu w przedszkolu
- nawiązywanie koleżeńskich stosunków w grupie
- wewnętrzne integrowanie grupy
- poznanie ze sposobami zabawy pacynkami
Cele- co osiągnie dziecko:
- uważnie obserwuje przedstawienie
- rozpoznaje i nazywa bohaterów- zwierzęta leśne
- rozumie znaczenie pobytu w przedszkolu
- uczy się manipulować pacynkami
- wypowiada się na zadany temat odpowiadając na pytania
- tworzy dialog wg własnej inwencji- cel rozszerzony
oglądowa- przedstawienie
czynna- manipulowanie pacynką
Formy:
zbiorowo- oglądanie teatrzyku
grupowo- tworzenie dialogów
indywidualnie- wypowiedzi
Środki: scenografia teatralna, pacynki zwierzęce
Literatura: Bajki pomagają dzieciom- K. Nitsch
1-Śpiewanie z chodzeniem w marszu piosenki ,,Idzie Jaś,, -zachęcenie do oglądania teatrzyku.
a) Idzie Jaś, idzie Staś, idzie też Marysia.
Wszyscy dziś grzeczni są i nie tylko dzisiaj.
Tup,tup,tup tup,tup,tup,-daleko wędrują,
Hop,hop,hop,hop,hop,hop-lekko podskakują.
N: -doszliśmy do teatru, zapraszam na przedstawienie .
b) oglądanie pacynek, nazywanie zwierząt / lis, borsuk, jeż, mały miś, duży miś /
N:-są to zwierzątka, które wystąpią przed wami w bajce,,Jak miś do Bajki szedł,,- jak myślicie, gdzie on pójdzie ?
-przypomnijcie sobie, jak nazywa się nasze przedszkole ? może ten miś idzie do nas?
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1-Oglądanie przedstawienia z jednoczesną analizą treści I nawiązaniem do własnych doświadczeń
2-Postacie : MAMA MISIOWA
SYNEK MISIU
LIS, JEŻ-IGIEŁAJEK, BORSUK,
CHÓREK- TYGRYSEK, LEW
3-Treść przedstawienia
Mama Misiowa
Był sobie misiu i mama Misiowa
Zapasy na zimę robić gotowa.
Musiała często wychodzić z domu,
Lecz synka nie miała zostawić komu.
N:-czy wasi rodzice też wychodzą z domu ? z kim wtedy zostajecie ?
Mama z synkiem Misiem
Mama wdrapuje się po miodzik,
Lecz bardzo ciężko jej się wchodzi,
Mając do pleców przyczepionego
Swojego synka-misia małego.
Zejdź synku, ja do pracy iść muszę,
By wszystkim w domu nakarmić brzuszek,
Nie możesz ze mną do pracy chodzić,
Malutkim dzieciom tak się nie godzi.
Przez ciebie pieniążków nie zarobię
I wtedy nic nie kupię tobie.
N:- czy wasi rodzice chodzą do pracy ? czy dzieci mogą iść z rodzicami ? po co jest praca? Co można zrobić w sytuacji, kiedy rodzice muszą iść do pracy a dziecko nie może z nimi pójść ? gdzie wtedy może pójść dziecko?
Mama i Jeż
Spotkała mama Jeżyka-Igiełajka:
Zapisz Misia do przedszkola,,Bajka,,
Bo tam są bardzo miłe dzieci
I czas Misiowi szybko zleci.
N:-co zaproponował jeżyk ? gdzie mama zapisze misia? Dlaczego ? jak myślicie, czy misiu będzie w przedszkolu szczęśliwy?
Wszystkie zwierzątka
A w ,,Bajce,, dzieci go bardzo polubiły,
Bo przecież Misiu był bardzo miły,
Więc dzieci nazwały go Misiek-Płaczlisiek
N:-czy na początku wy też płakaliście? Dlaczego? Kto był smutny? A czy teraz zdarzają się wam chwile tęsknoty?
-jak myślicie, co się stało, gdy dzieci nazwały go Płaczlisiem?
Lisek
Ja jestem lisek i wcale nie płaczę,
Bo wiem , że mamę szybko zobaczę,
Przyjdzie po mnie do przedszkola,
Gdy na deser zjem pomidora
Borsuk
A po mnie tata szybko przyjedzie,
Jak tylko wyśpię się po obiedzie.
Bo tutaj przecież mam swoje łóżko
I do poduszki przytulę swe uszko.
N:-a po was kto przychodzi ? kiedy idziecie do domu? Czy trzeba płakać w przedszkolu, skoro wiadomo , że rodzice po was przyjdą ?
Miś
Więc zostanę w przedszkolu z wami,
Będę się bawić nowymi zabawkami.
Wiem, że mama przyjdzie po mnie dzisiaj,
Bo mama kocha swojego Misia.
N:-czy dzieci ucieszyły się, że mają nowego ko...
pitcunia