Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie 3 – 4 latków metodą „Dobrego Startu” M. Bogdanowicz
TEMAT: Opracowanie piosenki "Tak się zachmurzyło" Metodą Dobrego Startu - połączone z samodzielnym tworzeniem wzoru graficznego.
CELE OPERACYJNE: Dzieci powinny:
· umieć zaśpiewać w/w piosenkę
· wymienić cechy pory roku jaką jest zima.
· wystukać rytm śpiewanej piosenki: klaszcząc, uderzając pięścią o podłogę na przemian ręką prawą i lewą, palcami o dywan, palcami o woreczki.
· kreślić wzór wraz ze śpiewaniem piosenki w powietrzu
· demonstrować wzór, np. palcem na plecach kolegi, farbą na dużych arkuszach papieru,
· narysować wzór po śladzie na karcie pracy i dokończyć malowanie obrazka
METODA: Metoda dobrego startu ( ćwiczenia ruchowe, ruchowo-słuchowe, ruchowo-słuchowo-wzrokowe)
FORMA ZAJĘCIA – z całą grupą
POMOCE:
· ilustracje przedstawiające zabawy zimowe
· dla każdego dziecka: woreczki gimnastyczne, duży arkusz szarego papieru, karta pracy
· miseczka z farbą, kredki ołówkowe
· magnetofon z nagraną piosenką, wzór graficzny do piosenki
PRZEBIEG ZAJĘCIA
I. Zajęcia wprowadzające
1. Marsz przy akompaniamencie tamburyna.
2. Przywitanie słowne różnymi częściami ciała (machanie ręką do sąsiada, dotykanie nogi prawej sąsiada, witanie się łokci, kolan, nosów). Dzieci poruszają się po kole w rytmie akompaniamentu. Na przerwę w muzyce - dzieci odwracają się i witają ze sobą przez podanie ręki
3. Rozmowa z dziećmi na temat zabaw zimowych z wykorzystaniem ilustracji
4. Słuchanie piosenki "Tak się zachmurzyło" śpiewanej przez nauczycielkę. -rozmowa na temat treści piosenki
5. - uzupełnianie słów: chodźmy na ........., chłopcy i ......................, pojedziemy z wysokiej ......................, aż tu nagle................, i wszyscy...................
II. Zajęcia właściwe
1. Śpiewanie piosenki z dziećmi w sposób zaproponowany przez nauczyciela np. : bardzo wolno, bardzo szybko, szeptem, głośno, cicho itp.
2. Opowieść ruchowa do piosenki:
- dzieci ilustrują ruchem wirujące płatki śniegu, pędzące saneczki z górki, upadek z sanek, czyli treść piosenki.
- dzieci poruszając się swobodnie w rytmie melodii wygrywanej na tamburinie. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i zbierają porozrzucane płatki śniegu.
- dzieci biegają pojedynczo i parami trzymając się za ręce, chodzą z wysokim unoszeniem nóg – omijając wysokie zaspy śnieżne
3. Wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki w pozycji siedzącej
I zwrotka i refren - klaszczącII zwrotka i refren – uderzając pięścią o podłogę na przemian ręką prawą i lewąIII zwrotka i refren – klepiąc całą dłonią o plecy kolegi
I zwrotka i refren - wystukiwanie rytmu wszystkimi palcami dłoni o dywanII zwrotka i refren - wystukiwanie rytmu ręką dominującą uderzając o woreczekIII zwrotka i refren - Wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki na stojąco w dowolny sposób
4. Pokazanie wzoru graficznego do piosenki i sposobu jego wykonania
- rozdanie dzieciom czystych kartek z bloku rysunkowego i w dowolnie przyjętej pozycji na dywanie projektowanie - rysowanie palcem swojego własnego wzoru
- odtworzenie wzoru graficznego w powietrzu i na dywanie z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
- odtwarzanie wzoru farbą na dużym arkuszu szarego papieru z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
- malowanie wzoru ( płatków śniegu ) na karcie pracy, uderzając o papier palcem umaczanym w farbie. Dokończenie rysowania obrazka.
III. Zajęcia końcowe - relaksacja
aleksandrawaw