Gęś pieczona staropolska.doc

(21 KB) Pobierz
Gęś pieczona staropolska

Gęś pieczona staropolska

 

 

Staropolski sposób na pieczenie z bylicą pospolitą.(Nie pomylić z piołunem)

 

gęś 5-6 g

sól

jabłko 1 sztuka-duża

bułka 1 sztuka

pieprz świeżo zmielony

bylica pospolita lub majeranek 1 łyżka

 

 

Gęś dokładnie umyć w środku i na zewnątrz, wytrzeć, natrzeć solidnie solą. Serce i wątrobę oczyścić. Jabłko obrać i usunąć gniazdko nasienne. Bułkę namoczyć.

 

Serce, wątrobę i jabłko zmiksować w malakserze, wymieszać z wyciśniętą bułką, doprawić solą, pieprzem, majerankiem lub bylicą. Farsz włożyć do wnętrza gęsi, zaszyć bawełnianą nitką.

 

Przygotowaną gęś włożyć do uprzednio namoczonego w wodzie rzymskiego garnka piersią do dołu. Musi być maksymalnie duży gar. Przykryć.

 

Ważne! Podczas pierwszej godziny pieczenia gęś nie może nabrać koloru (w innym wypadku będzie za sucha) Po 2 godz pieczenia zdjąć przykrywkę, piec nadal i co 10 minut polewać własnym sosem i wodą z solą. Raz obrócić tak, aby gęś z dwóch stron się zarumieniła.

 

Ostrożnie zdjąć nitki. Przełożyć gęś na podgrzaną paterę i kroić (transzować) RADA – Jeśli nie chcemy, aby gęś była za tłusta musimy od czasu do czasu nakłuwać udka gęsi igłą, tak, aby nadmiar tłuszczu mógł wypłynąć.

 

Tłuszcz ten może posłużyć do sosu. Do gęsi pasują ziemniaki, kluski ziemniaczane, kapusta kiszona na ciepło, kapusta czerwona, buraczki, mus jabłkowy.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin