KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH
Ośrodek Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu
Prowadząca : Marta Kierat
Zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze
Grupa rewalidacyjna ( 5 dzieci z głębokim upośledzeniem)
Data : 18.03.2010
Temat : Nasza klasowa wiosna
Czas trwania: 120 min
Cel główny :
· Doskonalenie sprawności manualnej dziecka;
· Stymulacja wielozmysłowa
· Rozwijanie integracji sensomotorycznej
Cele szczegółowe :
· Poczucie bezpieczeństwa;
· Dostarczenie różnych bodźców;
· Kształtowanie koncentracji i spostrzegania;
· Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozluźnianie napięcia mięśniowego;
· Usprawnianie motoryki małej, usprawnianie końców palców;
· Doskonalenie pojęć „w” i „do”;
· Pobudzanie zmysłów smaku, zapachu, dotyku, wzroku i słuchu;
· Integracja z własna osoba i otoczeniem;
Metody pracy :
· Poranny krąg;
· Metoda pokazu;
· Metoda praktycznego działania;
· Metody aktywizujące
Formy pracy :
· Indywidualna zróżnicowana;
· Grupowa jednolita;
· Indywidualna jednolita;
Zasady :
· Zasada komfortu psychicznego;
· Zasada stopniowania trudności;
Środki dydaktyczne:
· Lampka zapachowa – cytrynowa;
· Olejek cytrynowy
· Zielona chusta
· Suszarka
· Lampa UV
· Muzyka relaksacyjna
· Miska ziemi
· Cebulki tulipanów
· Doniczki
· Konewka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Fazy lekcji
Treści nauczania
Czynności nauczyciela i uczniów
Zajęcia wstępne :
Przywitanie się z uczniami, czynności organizacyjne, Poranny krąg.
Relaks
Poranny krąg :
1. Zapalenie zapachowej świecy – Rozpoczęcie zajęć.
2. Powitanie piosenką „Witaj….” i jednoczesne smarowanie olejkiem cytrynowym rąk uczniów.
3. Demonstracja lampy zapachowej.
4. Opowiadanie nauczyciela o porze roku.
5. Zakładanie na głowy uczniów chusty.
6. Zaświecenie lampy UV.
7. Zastosowanie bodźców smakowych.
8. Spotkanie z żywiołem.
9. Zaciemnienie pomieszczenia
10. Zgaszenie świecy
Muzyka relaksacyjna
1. Nauczyciel siada w kręgu z uczniami. Zapala świeczkę zapachową o zapachu cytryny. Pokazuje wszystkim uczniom, że rozpoczęły się zajęcia. Obchodzi z lampką krąg uczniów i zwraca uwagę uczniów na cechy ognia – jasny i ciepły.
2. Nauczyciel podchodząc kolejno do uczniów, bierze ich dłonie i smarując ją cytrynowym olejkiem śpiewa wraz z innymi uczniami : ”Witaj (tu imię dziecka), wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy, bądź wśród nas”.
3. Nauczyciel wodzi lampą zapachową przed oczami dzieci w linii poziomej, potem pionowej. Zapoznaje uczniów z zapachem wiosny – cytryny.
4. Nauczyciel opowiada uczniom o wiośnie, o jej charakterystycznych oznakach – zielenieją drzewa, kwitną kwiaty, wieje ciepły wietrzyk, świeci słońce na niebie. Nauczyciel z pomocą suszarki pokazuje uczniom powiew wiosennego wiatry. Kieruje strumień ciepłego powietrza na twarze uczniów.
5. Nauczyciel pochodzi kolejno do uczniów i zakłada im zieloną chustę na głowy. Uczniowie oglądają świat przez chustę, następnie samodzielnie ściągają ją z głowy.
6. Nauczyciel kieruje światło na zielone przedmioty w sali, które odklaskują na zielony kolor, na liście, na słońce.
7. Nauczyciel podaje uczniom na wcześniej przygotowanych łyżeczkach sok cytrynowy z miodem.
8. Nauczyciel podchodzi kolejno do uczniów z miską ziemi. Kieruje ręce uczniów, by włożyli ją do środka i poczuli ziemię. Uczniowie rozgniatają ziemię między palcami, bawią się nią, wąchają.
9. Nauczyciel zasuwa rolety w oknach. Podchodzi do uczniów i każdy uczeń, do którego podejdzie nauczyciel, wypowiada swoje imię i gasi podmuchem płomyk.
10. Nauczyciel osobiście gasi świeczkę co oznacza koniec zajęć.
Nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, a uczniowie odpoczywają. Relaks przerywany jest, gdy nauczyciel odsłoni rolety i wyłączy muzykę.
Faza zasadnicza:
Zajęcia plastyczno-techniczne
1. Ozdabianie doniczek – doskonalenie motoryki małej, usprawnianie końców palców i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
2. Sadzenie tulipanów – doskonalenie zmysłu dotyku, koordynacji wzrokowo-ruchowej, kształtowanie pojęć „w” i „do”.
1. Nauczyciel przygotował każdemu uczniowi mała doniczkę. Uczniowie z pomocą nauczyciela przyklejają przygotowane już skrawki kolorowego papieru na doniczki.
2. Gdy uczniowie skończyli ozdabianie doniczek, nauczyciel kładzie przed uczniami miskę z ziemią i konewkę z wodą. Każdy uczeń wsypuje do doniczki odpowiednia ilość ziemi. Według wskazówek nauczyciela uczniowie robią dołek w ziemi, wkładają cebulkę tulipana, zakopują ziemią i podlewają. Następnie odkładają na parapet gotowe sadzonki.
marta.kierat1