Protel 99se (komputerowe wspomaganie pracy inżyniera).doc

(1881 KB) Pobierz
Pracownia technik symulacyjnych

 

 

Pracownia technik symulacyjnych

 

 

Komputerowe wspomaganie pracy inżyniera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Program : Protel 99SE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Wstęp

 

Był to mój pierwszy kontakt z tym programem. Interfejs użytkownika wydaje się być przyjazny, (chociaż angielska wersja trochę utrudnia pracę).

Niżej przedstawiony projekt jest czysto teoretyczny, i nie ma jakichkolwiek właściwości działającego układu.

Całą pracę nad projektem można podzielić na kilka głównych etapów.

Główne z nich to:

-         stworzenie schematu układu

-         przypisanie elementom schematu właściwości i odpowiednie obudowy

-         etap projektowanie płytki (rozmieszczenie elementów, wytyczanie ścieżek itp.)

 

2.Etapy projektu

 

Stworzenie schematu należy zacząć od stworzenia nowego projektu. W tym celu z menu głównego wybieramy zakładkę file > New Design..

 

rys. 1

 

              W odpowiednich miejscach ustalamy nazwę projektu oraz miejce przechowywania. Gdy utworzymy dany projekt musimy w nim stworzyć  odpowiednie dokumenty. Robimy to podobnie file > New (zdjęcie wyżej), a następnie wybieramy interesujące nas typy dokumentów (te na czerwono):

 

rys. 2

 

Zaznaczone na niebiesko zostaną stworzone automatycznie podczas pracy z programem lub sami je stworzymy np. netlista 

 

Obszar roboczy wygląda następująco:

 

rys. 3

 

Wystarczy wybrać odpowiednią bibliotekę i element a potem „Place”, „Edit” gdy chcemy zmienić parametry, lub „Find” aby wyszukać potrzebny element. Wybrany element możemy obrócić spacją, a klikając ponownie można wstawić kilka takich samych elementów. Do połączeń elementów służy zestaw narzędzi „Wiringtools”

 

  :rys. 4

(Wcześniej te narzędzia były u góry w pasku zadań)

 

Gdy posiadamy już gotowy schemat, trzeba dla każdego elementu przydzielić obudowę (footprint), nazwę i wartość. Aby wybrać obudowę trzeba wczytać bibliotekę z „footprinami”. Kolejno „File” > „Open” >...

 

rys. 5

 

Gdy wybierzemy właściwą bibliotekę z obudowami i gdy pojawi się na pasku explorera klikamy na nią. Przechodzimy wtedy do nowego otoczenia:

 

 

 

Ważnym elementem jest tworzenie nowej obudowy. Czasem prościej jest stworzyć nową niż szukać odpowiedniej. Do tego celu służy prosty program ”Component Wizard”, który bez większych problemów przeprowadzi użytkownika od początku do końca.

 

           

 

      

 

Efekt końcowy:

 

 

Teraz możemy przejść do dość żmudnej pracy jaką jest przypisanie obudów do wszystkich elementów schematu. Za pomocą explorera przechodzimy do wybranego schematu. Klikając dwukrotnie na wybranym elemencie pojawia się okno właściwości:

 

                           

 

W kolejności od góry:

Lib ref         - nazwa elementu w bibliotece

Footprint     - nazwa stworzonej lub wybranej obudowy

Designator  - nazwa elementu

Part type     - rodzaj elementu (przy elementach aktywnych – wartości)

 

Jeśli wszystkie elementy zostały opisane, połączone miedzy sobą to można przejść do kolejnego etap jakim jest zamiana schematu na płytkę. Aby to uczynić należy:

 

 

 

 

 

W kolejnym oknie które się pojawi klikamy OK. Netlist’a jest już gotowa. Posługując się explorerem przechodzimy do wcześniej stworzonego dokumentu PCB1.pcb .Aby załadować netlistę należy :

 

 

 

 

W sytuacji gdy wystąpią błędy należy powrócić do schematu i sprawdzić wszystkie elementy i połączenia (w tabeli errors jest opisany rodzaj błędu).W moim projekcie na przykład dwa elementy miały taką samą nazwę. Jeżeli nie ma błędów wszystkie elementy zostaną naniesione na schemat (jeden na drugi):

 

 

 

 

Gdy elementy są już naniesione trzeba jeszcze ustalić obszar płytki, jej rodzaj i parametry. Niestety nie udało mi się uzyskać płytki jednostronnej. Dostęp do szerokiego menu następuje poprzez naciśnięcie prawego przyciski myszy: Rys.?

 

 

 

Wszelkie zmiany parametrów płytki nie przyniosły rezultatów.

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli pracujemy według jakiegoś schematu, można pokusić się o ręczne rozmieszczanie elementów. Jednak automatyczne rozmieszczenie elementów jest dużo łatwiejsze.Z menu wybieramy „Tools” > „Auto Placment” >”Auto Placer..”, a potem OK. bez zmiany ustawień. Teraz zostaje uporządkowanie ręczne („dopieszczenie”) i można włączyć automatyczne tworzenie ścieżek. Do tego celu służy „AutoRoute”  >  „All..” a potem :

 

 

 

 

W ten sposób otrzymujemy gotową płytkę:

 

 

 

Na niebiesko są zaznaczone dolne ścieżki a na czerwono górne. Aby zobrazować wyniki pracy można cały widok przedstawić w 3D.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin