Łupież.doc

(27 KB) Pobierz
Łupież

 

Łupież

Łupież jest postacią łojotokowego zapalenia skóry w przebiegu którego dochodzi do złuszczania się martwego naskórka skory glowy. Powstaje zarówno u osób z tłustymi jak i suchymi włosami. łupież może nasilać stres, choroby, farbowanie włosów, trwała ondulacja i prostowanie włosów. Zwykły łupiez nie wymaga leczenia ale gdy jest uporczywy może byc kinieczne stosowanie szamponów leczniczych, przeciwgrzybiczych zawierających ketokonazol. Łupież jest częstym schorzeniem skóry owłosionej głowy. Występuje zazwyczaj u ludzi rasy białej, natomiast rzadko pojawia się u przedstawicieli rasy czarnej. Bezpośrednią przyczyną łupieżu jest przyśpieszone rogowacenie naskórka głowy. Łupież dzielimy na zwykły i tak zwany tłusty. Łupież zwykły ma postać drobno płatkowego złuszczania bez cech zapalnych. Drobne łuseczki barwy szaro srebrzystej odpadają samoistnie lub pod wpływem czesania. Zatrzymują się na włosach lub opadają na ubranie, które sprawia wrażenie posypanego mąką. W łupieżu tłustym natomiast, występują ogniska składające się z mocno przylegających żółtawych łusek, którym towarzyszy stan zapalny skóry oraz świąd. Łupież pojawia się około 10 roku życia. Największe jego nasilenie występuje między 15 a 24 rokiem życia, a po 50 roku życia objawy choroby stopniowo maleją, nawet bez leczenia. Znany jest od dawna związek łupieżu z łojotokiem. Ostatnio dyskutowana jest także rola udziału grzybów drożdżopodobnych, szczególnie Pityrosporum ovale, w patogenezie łupieżu. Stwierdzono, że środki hamujące rozwój drożdżaków są skuteczne w leczeniu łupieżu.

Łupież nie jest groźnym schorzeniem, a jedynie uporczywym. Wiele osób chce się go pozbyć głównie ze względów estetycznych. Dokuczliwy jest również towarzyszący mu łojotok, który zmusza do częstego, nawet codziennego mycia głowy. W związku z tym ważny jest obok leczenia farmakologicznego dobór odpowiedniego szamponu, który ma działanie wspomagające leczenie i zapobiegające nawrotom łupieżu.

Sposoby leczenia:

Ziołolecznictwo  Aloes zmiekcza skórę co może byc pomocne w leczeniu łupiezu. Świezo przyciety liść wciera się bezpośrednio w zajetą przez łupiez skórę. Można stosowac tez olejek eukaliptusowy i rycynowy.

Aromaterapia  zaleca sie stosowanie 3 razy w tygodniu kapieli chorych miejsc na skórze w 2-procentowym roztworze wyciągu z bodziszka i wody destylowanej. MOzna tez dwa razy w tygodniu wcierać 10-procentowy wyciag olejowy z szałwi. nastepnie czeka sie dwie godziny i spłukuje mieszanine.

Tłuste włosy wyszczotkuj i umyj szamponem do włosów tłustych. nastepnie zmień szampon na przeciwłupiezowyaby usunąc martwe komórki naskórka. Zastosuj płukankę ze świezo wyciśnietego soku z cytryny zmieszanego ze szklanką letniej wody. Wylej ją na głowę, przez hwilę wcieraj w skórę i spłucz chłodna wodą. Nie uzywaj odżywe do włosów, gdyz moga one nasilić łojotok. Powtaraz dwa razy w tygodniu do czasu osiągnecia poprawy. Jesli myjesz włosy częściej , używaj standardowego szamponu do włosów tłustych, a nastepnie stosuj płukanke cytrynową. Susz włosy suszarką , uzywając chłodnego lub ciepłego powietrza, unikaj natomiast pozostawiania ich do naturalnego wyschniecia albowiem przylegające do skóry mokre włosy szybciej wchłaniają łój. Jesli masz włosy suche wetrzyj dokładnie w skórę głowy 1/4 szklanki płynu do mycia rąk i ciała. Zawiń głowę ręcznikiem zwilżonym bardzo gorąca woda i posiedź tak ok. 20 minut. Później umyj włosy łagodnym szamponem przeciwłupieżowym, który zawiera cynk. Jeśli masz włosy normalne zastosuj płukanke z 6 tabletek kwasu acetylosalicylowego rozpuszczonych w szklance ciepłej wody. Płukanka powinna być wylana na głowę , wtarta w skórę i pozostawion na 15 minut. Potem nalezy ja spłukać. Włosy rozjaśniane lub ondulowane na trwało umyj szamponem białkowym o zrównoważonej zawartości kwasów. Potem uzyj łagodnego szamponu przeciwłupiezowego, który zawiera cynk, spłucz głowe i zastosuj odzywkę białkową o niskim pH.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin