Cebula jadalna.doc

(30 KB) Pobierz

Cebula jadalna

Cebula jadalna – Allium cepa L

Cebula jadalna jest bliską krewną czosnku, szczypiorku i pora. Wszystkie zaliczane są do liliowatych (ok. 500 gatunków roślin). Cebula należy do najbardziej popularnych u nas warzyw. Bez niej ogromna ilość potraw nie miała by tego wspaniałego niepowtarzalnego smaku i aromatu. Pochodzi z Azji Mniejszej. Uprawiana jest na całym świecie. Znana była już w starożytności. Uważano wtedy, że cebula dodaje siły i potęguje męstwo. Jedzono ją przed walkami i bitwami. W późniejszych czasach w okresach wielkich epidemii stosowana była jako środek odkażający. W dzisiejszych czasach używana jest do leczenia licznych schorzeń.

Jest byliną i dorasta do 50 cm wysokości. Ma słabo rozwinięty system korzenny. Jadalnej cebuli nie spotyka się dzikiej. Jest powszechnie uprawiana, dojrzałą zbiera się jesienią. Nadaje się do dłuższego przechowywania. Jest roślina dwuletnią i istnieje wiele jej odmian pod względem barwy i smaku. Do najsmaczniejszych należą stare odmiany: wolska i żytowska, które maja ostry smak. W naszym kraju występuje pod wieloma regionalnymi nazwami: cebula zwyczajna, dymka, skulibaba, cybula.

 

Co znajduje się w cebuli?

Skład cebuli to ogrom najcenniejszych składników, które potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu: związki siarkowe, olejki eteryczne, dwupeptydy, glikozydy flawonowe, cukry, pektyny, śluzy, sole mineralne, witaminy A, C, B, E, K, PP. Przy tym jest bardzo nisko kaloryczna; w 100 gramach mamy tylko 28 kalorii. Nie zawiera wcale tłuszczu.

Lecznicze właściwości cebuli

Na przestrzeni wielu lat badań zaobserwowano dużo właściwości leczniczych i zapobiegawczych cebuli. Większość ludzi nie ma nawet pojęcia, jakie cenne właściwości spotykamy w naszej popularnej cebuli. Jako lek może być stosowana zewnętrznie i wewnętrznie. Jedyne zastrzeżenie: osoby mające chory żołądek, wątrobę i nerki nie powinny stosować cebuli.

Cebula przyjmowana doustnie wykazuje działanie:

1. Przeciwzapalne
2. Odkażające
3. Przeciwreumatyczne
4. Przeciwgruźlicze
5. Przeciwzakrzepowe
6. Obniża poziom cukru we krwi
7. Poprawia czynność nerek, wątroby i jelit
8. Reguluje układ nerwowy
9. Osłabia napięcie jelit
10. Poprawia trawienie
11. Zapobiega gniciu jelitowemu
12. Moczopędne
13. Zapobiega kamicy
14. Pobudza popęd płciowy
15. Leczy anginę i grypę
16. Eliminuje katar i kaszel
17. Przeciwnowotworowe
18. Uzupełnia witaminy i minerały
19. Przeciwpasożytnicze
20. Wspomaga odchudzanie
21. Poprawia przemianę materii
22. Obniża cholesterol we krwi
23. Likwiduje obrzęki

Jako środek do stosowania zewnętrznie cebula działa:

1. Leczy choroby skóry
2. Wzmacnia włosy
3. Łagodzi ukąszenia owadów
4. Leczy oparzenia i odmrożenia
5. Usuwa szum w uszach
6. Pomaga w bólach migrenowych i w bólach zębów
7. Leczy czyraki, brodawki, rany i wrzody

 

Kuracje cebulą – przepisy

Surowa cebula – antybiotyk na drogi oddechowe

Obieramy cebulę z łusek i odkrawamy plaster żując go następnie. Przeżuty wypluwamy i bierzemy następny świeżo ukrojony. Na koniec by zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust żujemy natkę pietruszki lub dokładnie gryziemy ziarnko prawdziwej kawy.

Syrop cebulowy – przeciw grypie i przeciw kaszlowi

Trzy duże cebule drobno kroimy i warstwowo układamy w słoiku, sypiąc na każdą warstwę cukier puder. Po ugnieceniu zawartości słoik odstawiamy na kilka godzin w ciepłe miejsce. Uzyskany w ten sposób syrop pijemy 3 razy dziennie po łyżce, a dzieci od lat 3 po łyżeczce.

Wino i nalewka z cebuli

Wino cebulowe

Potrzebujemy: 350 g obranej z łusek cebuli, 150 g miodu pszczelego, litr białego wytrawnego wina i 100 ml winiaku. Cebulę miksujemy i dodajemy miód. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na godzinę. Następnie dodajemy wino zmieszane z winiakiem. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na tydzień. Po siedmiu dniach zlewamy wino, przecedzamy i filtrujemy. Pijemy po 25 g jeden raz dziennie.

Nalewka cebulowa

Składniki: 0.5 litra spirytusu 96 %, 0.5 litra przegotowanej wody, 0.5 kg obranej cebuli, 50 g owoców czarnego bzu, 5 ząbków czosnku. Cebulę, czosnek i czarny bez miksujemy i zostawiamy na 8 dni. Po tym czasie przecedzamy i kilka razy filtrujemy do uzyskania przejrzystego płynu. Mieszamy ze spirytusem i wodą. Pijemy codziennie po jednym kieliszku przed pójściem spać.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin