04.Człowiek i jego potrzeby.doc

(57 KB) Pobierz
Marek Biesiada

1

 

Marek Biesiada              07-10.10.08

             

Konspekt lekcji WOS

w klasie I A, B, C (PG 5), I B, C (PG 1)

 

Temat: Człowiek i jego potrzeby

 

1.      Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń potrafi:

·      Zdefiniować termin „potrzeba”.

·      Odróżnić funkcjonowanie człowieka jako jednostki biologicznej i społecznej.

·      Wymienić te potrzeby, których zaspokojenie pozwala jednostce przeżyć oraz te potrzeby, które oprócz przeżycia zapewniają wszechstronny i harmonijny rozwój.

·      Odróżnić potrzeby biologiczne, psychiczne, społeczne i kulturalne.

·      W schemat piramidy – hierarchia potrzeb według Maslowa wpisać własne potrzeby

2.      Metody:

·         rozmowa nauczająca

·         elementy opowiadania

3.      Środki dydaktyczne:

·         podręcznik

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.       Rekapitulacja wtórna:

·       ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.    Realizacja nowych treści:

Temat: Człowiek i jego potrzeby

 

1. Potrzeba

·         Co to jest potrzeba?

 

 

 

 

2. Klasyfikacja potrzeb Maslowa

·         Jakie potrzeby zaliczymy do potrzeb I klasy?

·         Co to są potrzeby fizjologiczne?

·         Co to są potrzeby bezpieczeństwa?

·         Co to są potrzeby przynależności i miłości?

·         Co to są potrzeby uznania?

·         Jakie potrzeby zaliczymy do potrzeb II klasy?

·         Co to są potrzeby wiedzy i rozumienia?

·         Co to są potrzeby estetyczne?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 21.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

1. Potrzeba

·         to raki stan, w którym człowiek odczuwa brak czegoś i podejmuje działania w celu uzupełnienia, co jest nieodzownym warunkiem egzekucji i rozwoju jednostki ludzkiej

 

I. Kuczałek, D. Ura, M. Urban, Wiedza o społeczeństwie, cz. 1, Warszawa 1999, s. 21-24. Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

2. Klasyfikacja potrzeb Maslowa

a) potrzeby I klasy wynikające „z braku” czegoś

·         potrzeby fizjologiczne

·         potrzeby bezpieczeństwa

·         potrzeby przynależności i miłości

·         potrzeby uznania

b) potrzeby II klasy, której główną grupę potrzeb w tej klasie stanowią potrzeby samo urzeczywistnienia (samorealizacji)

·         potrzeby wiedzy i rozumienia

·         potrzeby estetyczne

 

 

 

IV.    Rekapitulacja pierwotna

·         ?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

V.     Zadanie pracy domowej

Zadanie 1,2,3/24

 

VI.    Ocena pracy uczniów na lekcji.

Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin