3-latki, marzec.doc

(104 KB) Pobierz
MARZEC

MARZEC

 

 

 

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE:

 

 

 

 

1.     Rozpoznawanie i nazywanie osób pracujących w przedszkolu: kucharka. Podpatrywanie ich pracy i wskazywanie na ich użyteczność.

2.     Przyzwyczajanie dzieci do umiejętnego i kulturalnego jedzenia; wdrażanie dzieci do spożywania posiłków w atmosferze spokoju, przestrzeganie zasady nie rozmawiania z pełnymi ustami.

3.     Zaznajomienie dzieci ze zwierzętami spotykanymi w gospodarstwach domowych – z ich wyglądem, nazwą, sposobem poruszania się, odżywiania, wydawanymi głosami.

4.     Prowadzenie obserwacji roślin w ogrodzie przedszkolnym lub kąciku przyrody w czasie kiełkowania, pojawiania się paków, rozwijania liści.

 

Sporządziła: Regina Szczepańska                                                   

 

Treści programowe

Temat kompleksowy

Metody pracy, przewidziane efekty pracy wychowawczo-dydaktycznej

Środki dydaktyczne, literatura

1.      Towarzyszenie osobom dorosłym i pomoc w prostych pracach gospodarczych.

2.      Zapewnienie dzieciom zabawek i materiałów umożliwiających odtwarzanie treści najbliższego środowiska i wyrażanie siebie.

3.      Rozumienie pojęć i posługiwanie się nimi; pusty – pełny, jest trochę – jest dużo.

 

 

 

Zabawy poranne:

„Przynieś śniadanie” – z el. równowagi

„Wrzuć kluski do garnka” – z el. rzutu

Zestaw zabaw ruchowych:

„Pomagamy w kuchni”

PRACA KUCHARKI
  1. uchanie opowiadania H. Podolak „Zaczarowane garnki” – dzieci uważnie słuchają tekstu opowiadania; wypowiadają się po kolei; nazywają przedmioty gospodarstwa domowego potrzebne do ugotowania obiadu; zapamiętują wierszyk „Obiad” W. Grodzieńskiej; nazywają potrawy jedzone przez dzieci na obrazkach.

Opowiadanie H. Podolak, wiersz – bibliografia, ilustracje, przedmioty gospodarstwa domowego, Moje 3 lata, s. 39

  1. „Zaczarowane garnki” – dzieci wypowiadają się na temat ulubionych dań; na temat właściwego zachowania się w czasie posiłków; ozdabiają garnki w/g własnych pomysłów; rozwijają inwencję twórczą; sprawność manualną.

Dla każdego dziecka ksero garnka, patelni, czajnika..., farby, ozdoby z wycinanek, plastelina itp.

  1. Wycieczka do kuchni przedszkolnej – dzieci poznają wyposażenie kuchni; przyglądają się pracy kucharek; próbują określić, jaka zupa będzie na obiad po wymienieniu składników przez kucharki; ostrożnie zachowują się w kuchni; wspólnie z nauczycielką czytają tekst słowno-obrazkowy.

Tekst i obrazki: Kucharka, ziemniaki, garnek, tarka, ogórki

  1. Zabawy przy piosence „Kucharki małe”. Ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne – dzieci potrafią na sygnał utworzyć koło; śpiewają wspólnie z nauczycielką inscenizując tekst; układają prawidłowo sztućce przy poszczególnych talerzach: głębokich – łyżka, płytkich widelec, nóż; kubeczkach – łyżeczka.

Sztućce; talerze, tamburyno

  1. „Tort urodzinowy” – dzieci potrafią wyjaśnić, kto i kiedy przygotowuje tort urodzinowy; potrafią ulepić tort z masy solnej; określają smaki tortów; cytrynowy, czekoladowy, truskawkowy itp.; ozdabiają tort koralikami; ćwiczenia artykulacyjne.

Masa solna w trzech kolorach: żółta, czerwona, brązowa, koraliki

 

1.      Spostrzeganie i określanie różnych zjawisk akustycznych w otoczeniu.

2.      Uwrażliwianie dzieci na piękno muzyki.

3.      Zabawy rytmiczne przy akompaniamencie dowolnego instrumentu perkusyjnego

 

 

Zabawy poranne:

„Dzwonią dzwoneczki” – zabawa z elementem wyskoku.

„Muzyczne figurki”- orientacyjno-porządkowa

Zestaw zabaw ruchowych:

„Bawimy się przy muzyce -z el. W. Sherborne”

I TO JEST WŁAŚNIE MUZYKA

1.      Inscenizowanie opowiadania przy użyciu zabawek, Cz. Janczarskiego „Kołysanka dla małego Kajtka” – dzieci uważnie słuchają opowiadania; potrafią odpowiadać na zadawane pytania; śpiewają kołysankę dla Kajtka; potrafią naśladować dźwięki wydawane przez rożne przedmioty i zwierzęta.

Zabawki: miś, lalka, lalka Róża, pajacyk, króliczek, dzwoneczek, piłka, koń, pies itp.

2.      Malowanie inspirowane muzyką – dzieci malują palcami własne interpretacje muzyki wykorzystując dwa kolory farb: czarny i żółty; słuchają muzyki poważnej; potrafią reagować na dźwięki wysokie i niskie.

Nagranie magnetofonowe, farby

3.      Zabawa „Moje ciało jest instrumentem” – dzieci rozumieją znaczenie słowa instrument ; śpiewają piosenkę razem z nauczycielką „Głowa, ramiona” ; wymyślają propozycje wykorzystania swojego ciała jako instrumentu. Ćwiczenia słuchowe – dzieci określają różne zjawiska akustyczne

Piosenka–  bibliografia, nagranie magnetofonowe zjawisk akustycznych, obrazki

4.      Zabawa „Zbieramy kolorowe nutki” – dzieci wiedzą, że muzykę zapisuje się za pomocą nut; dzieci prawidłowo posługują się zwrotami: tyle samo, o jeden więcej; tworzą kompozycje z kolorowych, papierowych nutek

Wycięte kolorowe nutki dla każdego dziecka

5.      Osłuchanie z wierszem E. Żylińskiej „Muzyka” – dzieci recytują wiersz; potrafią regulować siłę głosu (mówienie szeptem – głośno); zabawa w „Echo” – dzieci powtarzają pojedyncze sylaby z różnymi głoskami; próbują poruszać się cwałem bocznym; kolorują rysunki instrumentów: trąbka, gitara itp.

Wiersz - bibliografia, ilustracje do wiersza, nagranie melodii do cwału

 

 

 

 

 

 

 

1.      Zapoznanie ze zwierzętami domowymi.

2.      Odgadywanie głosów wydawanych przez zwierzęta – wskazywanie obrazków.

3.      Ćwiczenie spostrzegawczości – która zabawka została schowana

 

 

Zabawy poranne:

„ Nie wchodź do wody” – zabawa z elementem czworakowania i omijania

„Po wąskiej dróżce”- z el. równowagi

Zestaw zabaw ruchowych:

„Bawimy się ze zwierzętami domowymi”

ZWIERZĘTA Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA

1.      „Kurczątko i kaczątko” – dzieci odgadują zagadki na temat zwierząt domowych – wskazując obrazki; potrafią wyszukać ilustracje, o których mówi nauczycielka spośród innych; reagują na umowne dźwięki: tamburyna, kołatki i grzechotki

Ilustracje do historyjki obrazkowej, zagadki, instrumenty

2.      „Pisanki ” – ilustrowanie wiersza W. Szumanówny „Kurczątko” przez nauczyciela i dzieci; dzieci potrafią narysować kurczątko; wiedzą, że kurczęta wykluwają się z jaj; wykonują wspólnie z rodzicami pisanki.

Odlewy gipsowe, balony, papier, drzewko, papierowe kontury pisanek, farby, pędzle.

3.      „Dziwne rozmowy” - zabawy przy w/w piosence – dzieci potrafią naśladować głosy zwierząt domowych; poruszać się jak wskazane zwierzęta; potrafią odnaleźć rodziny zwierząt: dorosłe i ich małe.

Piosenka – bibliografia, ilustracje zwierząt i ich dzieci

4.      „Rówieśniczki” – wiersz F. Kobryńczyka; dzieci oglądają produkty mleczarskie; wiedzą, że produkty te otrzymywane są z mleka, które z kolei bierze się od krowy; rozumieją znaczenie słowa; rówieśniczki, próżna głowa, poważna; potrafią liczyć do trzech; ćwiczenia pantomimiczne.

Wiersz – bibliografia, mleko, ser biały, żółty, jogurt, ilustracje, kontury krowy i łatki

5.      „Wełniany baranek” – dzieci próbują wymienić elementy wyglądu baranka; naśladują jego głos i ruch; wskazują obrazek barana z owcą i jagnięciem; naklejają na kontur baranka wełnę; poznają nową technikę

Kolorowa kartka z konturem baranka, różne rodzaje wełny, klej

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin