Zwyczaje i obrzędy ludowe okolic Krotoszyna - Gody.docx

(14 KB) Pobierz

Zwyczaje i obrzędy ludowe okolic Krotoszyna
GODY

Logo UMiG

 


Gody - obchodzono w grudniu. Był to okres od wigilii Bożego Narodzenia do 1 stycznia. Nazywany tak prawdopodobnie od zetknięcia się dwóch lat, czyli godów starego i nowego roku. Przypadającą w tym czasie wigilię i Święta Bożego Narodzenia obchodzono bardzo uroczyście.

W naszych okolicach przygotowywano dziewięć potraw wigilijnych, pod obrusem było siano, a snopek słomy stawiano w kącie izby. Po wieczerzy tym snopkiem obwiązywano drzewa owocowe, żeby dobrze rodziły. Resztki wieczerzy zanoszono zwierzętom. Po kolacji rozdawano łakocie, podarki, zapalano świece i śpiewano kolędy, przebierano się też za tzw. gwiazdorów, których nazywano wiliarzami, wigiljarzami lub Starymi Józefami.
Przebierańcy występowali w gromadzie, ubrani w kożuchy i lniane brody. Najpiękniejsze szaty miał ten chłopak, któremu przypadła rola św. Józefa. Gwiazdory śpiewali kolędy, wypytywali dzieci pacierza, gdy nie umiały częstowali rózgami lub przeciwnie za dobrze odmówioną modlitwę dawali ciastka w nagrodę. W drugi dzień świąt na wsiach obsypywano się owsem, który też święcono podając przy tym, że jest to na pamiątkę męki św. Szczepana.

 

  

Opracowanie: Renata Witczak 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin