Płeć w aspekcie społecznym.doc

(158 KB) Pobierz
KW3: Pleć w przekazach językowych i medialnych (z Ronzetti)

KW3: Pleć w przekazach językowych i medialnych  (z Ronzetti)


Seksizm i język, co kryję się w słowach?

Język jest czynnikiem socjalizacji, jej podstawą.
Słowa odnoszące się do mężczyzn często oznaczają władzę, autorytet, zaś słowa odnoszące się do kobiet mają wydźwięk negatywny. Ogólnie: kobiety są kojarzone z tym co negatywne, mężczyźni z tym co pozytywne.

Tradycja umieszczania słów odnoszących się do kobiet po słowach określających mężczyzn potwierdza drugorzędny status kobiet np. brothers and sisters. Kiedyś wierzono, że umieszczanie kobiety przed mężczyzną jest pogwałceniem naturalnego porządku rzeczy.

Seksizm lingwistyczny- deprecjonowanie ,za pomocą języka ,przedstawicieli jednej z płci. Degradacja kobiet dotyczy umieszczania kobiet w gorszych miejscach w społ. np. do mężczyzn zwracamy się Mr. ( co nie wskazuję na łączące go związki z kobietami) , zaś do kobiet Miss (co odnosi się do kobiety niezamężnej)  lub Mrs. (zamężnej). To pokazuję, że definiuję się kobietę ze względu na jej związek z mężczyzną.

Inny sposób ignorowania kobiety: specyficzne używanie rodzaju męskiego he lub man. Zakłada się, że te dwa słowa powinno być używane w odniesieniu do ogółu ludzi, jednak w praktyce jest inaczej. Taka dyskryminacja kobiet wzmacnia istniejące różnice płciowe. Jednak seksizm może zostać wykorzeniony z języka np. przez zmianę zwrotów wykorzystywanych w stosunku do kobiet.


Czy K i M mówią odmiennymi językami?

Kobiety i mężczyźni mówią odmiennymi genderlectami (dialektami przynależnymi każdej płci kulturowej z osobna).
Kobiety- mówią językiem intymności i wzajemnych relacji, są zorientowane na słuchanie. Mężczyźni- mają język statusu i niezależności.
Stwierdzono, że wypowiedzi mężczyzn zabierają więcej czasu niż wypowiedzi kobiet. Dlatego, że mają oni więcej możliwości wyrażenia swoich opinii. Mężczyźni odnoszą także większe sukcesy w skutecznym forsowaniu tematu, który ich interesuję. Gdy mężczyźni mówią, to słuchacze obu płci w większym stopniu koncentrują swoją uwagę na treści wypowiedzi niż w wypadku wypowiadającej się kobiety. Mężczyźni dominują też na poziomie komunikacji niewerbalnej ( kontrolują więcej przestrzeni, wkraczają w przestrzeń intymną rozmówcy). Kobiety mają skłonność do odwracania wzroku jak się na nie patrzy oraz częściej uśmiechają się i śmieją.
W grupach złożonych wyłącznie z kobiet odbywa się więcej rozmów niż w grupach złożonych wyłącznie z mężczyzn. O ile rozmawiający ze sobą mężczyźni preferują tematy dotyczące pracy, sportu o tyle kobiety poruszają zagadnienia bardziej osobiste. Kobiety w trakcie rozmowy koncentrują uwagę na sobie  w mniejszym stopniu niż mężcz. W rozmowach K często są przerwy.

Płeć kulturowa i mass media:

Media selekcjonują informacje przez co niektóre z nich stają się godne uwagi, tworzą rankingi co jest ważne, co pokazać ludziom,. Mamy tendencję do bezkrytycznego przyjmowania przekazów medialnych. W tych przekazach kobiety są często ignorowane, deprecjonowane.

Komunikacja w Internecie:

Wiadomości wysyłane przez kobiety niezależnie czy adresowane do jednostek czy do grup są dłuższe i bardziej szczegółowe od tych , które wysłane są przez mężczyzn. Kobiety częściej używają emotikonów i podkreślających przysłówków typu  „bardzo”.  Mężczyźni wyrażają się w sposób bardziej stanowczy, przeklinają, znieważają się i są sarkastyczni.

Przekazy dotyczące w płci w czasopismach i gazetach:

W najmniejszym stopniu zainteresowanie prasą codzienną są kobiety młode, nie pracujące lub posiadające dzieci w wieku do lat 6.
Przekazy codziennych gazet często nie przemawiają do kobiet, a niekiedy kobiety są w nich traktowane wręcz protekcjonalnie lub poniżane.
Kobietom nie poświęcano większej uwagi w gazetach regionalnych i innych poważnych.
W newsach poświęconych kobietom piszący zwykle określali płeć ich bohaterki, często odnosili się do jej wyglądu fizycznego, jak i stanu cywilnego i rodzinnego.  W bardzo wielu artkułach poświęconych kobietom posiadającym silną osobowość i tendencję do zdecydowanego wypowiadania się panuje klimat wrogości.

Na wyższych szczeblach zawodowych  kobiet jest niewiele. ( a jak już są to głównie białe kobiety). Na wysokich stanowiskach liczba mężczyzn nadaj jest znacząco większa.  Dziennikarki częściej cytują kobiety i  poświęcają w swoich tekstach więcej miejsca kobietom.

 

Płeć kulturowa i czasopisma.

Magazyny kobiece promują kult kobiecości.  Czytelniczki są obecnie bardziej pewne siebie i zorientowane na osiągnięcia niż w przeszłości, posiadają również szersze zainteresowania. W ostatnim czasie zarówno w czasopismach kobiecych przeznaczonych dla kobiet dorosłych jak i nastolatek, punkt ciężkości przekazu został przesunięty na sferę seksualności

Czasopisma dla mężczyzn:

W przeszłości czasopisma dla M miały bardziej wyspecjalizowany charakter, choć ostatnie dane wskazują na fakt, że także wydawcy czasopism kobiecych mogą orientować się na odbiorców o wąskich zainteresowaniach.  Czasopisma dla M można nadal podzielić na 3 tradycyjne kategorie: finanse/biznes/technika, sport/hobby, seks.

 

Dominujące wątki w najbardziej niezróżnicowanych magazynach dla mężczyzn;

·         Orientacja współczesnego mężczyzny na stojący na wysokim poziomie styl życia, na który można sobie pozwolić dzieki odniesieniu sukcesu finansowego

·         Częste artykuły o polityce, muzyce, sztuce, filmie, sporcie, słynnych mężczyznach, mniej moda męska

·         Nie podejmowane są wątki o relacjach interpersonalnych między kobietami, a mężczyznami, oraz innych stosunków międzyludzkich- męskie magazyny przypisują tym relacjom niska wartość, co potwierdzane jest też w prezentowanych reklamach.

·         Wytwarzane są szczególne wizerunki  i ideały dotyczące płci- normatywna męskość- nie zawiera przekonania o celowości długotrwałych związków z kobietami, prawdziwy mężczyzna to wolny strzelec, angażujący się w przygody, podejmujący działania ryzykowne, a przy tym z zapałem wykonujący swoje obowiązki zawodowe i rozwijający swoje hobby

TELEWIZJA: WSZECHOBECNY MEDIALNY CZYNNIK SOCJALIZACJI

·         Większość wolnego czasu spędzamy przed TV

·         Szczególne cechy TV, przyczyniające się do jej popularności: bezpłatność, dostępność, prywatność, nie wymagane żadne umiejętności, jednolita dla wszystkich odbiorców bez wzlęgu na ich cechy

·         Co przekazuje nam TV? – Głównie to STEREOTYPY PŁCIOWE

o        Że kobiety są mniej ważne od mężczyzn ( mniej liczne, dojrzałe, niższy wiek i autorytet, mniej sprawne, szybciej się starzeją, a jak są młode to są idealne, częściej pokazywane przez pryzmat ich wyglądu zew. – powierzchowność, identyfikacja przez stan cywilny- faceci przez zawód of corse:D)

o        Że kobiety są bardziej kochliwe, gadają o głupotach ( w tym o miłości)

o        Że kobiety manipulują (uwodzą itp. <sex> ) , a faceci są agresywni <killer>

o        Choć i tak ostatnio jest LEPIEJ:P à bohaterki w najlepszym czasie antenowym prezentowane są częściej niż kiedyś pracują poza domem, są silne niezależne/

Ich reakcje z innymi są bardziej szczere i bezpośrednie ( w przeciwieństwie do m.); mężczyźni częściej pokazywani jako wyidealizowani ojcowie rodziny, wspierający żonę, wykonujący domowe obowiązki i opiekujący się dziećmi

o        Aha i największe BUuuM dotyczyło uwzględnienia w TV programów traktujących o równych prawach kobiet –lata ’70- programy w najlepszym czasie antenowym- choć przekazy sformułowane przez pryzmat feministyczny ( feministki- raczej obraz negatywny)

o        Zmiany w zakresie równouprawnienia kobiet w programach informacyjnych ale bardziej w stacjach LOKALNYCH, mniej w stacjach ogólnokrajowych ( PS. Wobec kobiet stosowane są podwójne standardy- nie tylko w TV)

o        Kobiety w TV są niedoreprezentowane i nie chodzi tu tylko o najlepszy czas antenowy ( kto zajmuje najwyższe szczebelkii???:D)

PRZEKAZY DOTYCZĄCE PŁCI W REKLAMACH – CZY SEKSIZM DOBRZE SIĘ SPRZEDAJE?

·         Przekaz- głównym marzeniem każdego człowieka jest odniesienie sukcesu i bycie atrakcyjnym fizycznie (seksualnie)- twórcy reklam odwołują się do tego przekonania i tworzą reklamy przekonujące nam, że reklamowane produkty służą konkretnym celom i mogą przynosić różnorakie korzyści społeczne.

·         Reklamy przedstawiają takie wizerunki kobiecości i męskości, które mogą ich producentom przynieść wysokie dochody              SEKSIZM DOBRZE SIĘ SPRZEDAJE!

o        W reklamach dla konsumentów M zawarty jest przekaz, że zakup określonego towaru pozwoli im na zdobycie „ słodkiego, młodziutkiego przedmiotu” (czytaj: kobietyJ)

o        W reklamach dla konsumentów K zawarty jest przekaz, że zakup towaru pozwoli im się stać „ słodkim, młodziutkim przedmiotem”J

·         Seksizm w formie zaewaluowanej – K częściej niż M przedstawiane:

o        W pozach podporządkowanych

o        Bez towarzystwa

o        Ciało w formie sfragmentaryzowanej

o        Postacie modelek w formie pomniejszonej względem innych elementów wizualnych

·         Funkcjonowanie stereotypów płciowych w reklamie- ROLA ZAWODOWA             

o        M- ekspert, autorytet; K- kura domowa, „słuchaczka” męskich RAD

o        M- szeroki wachlarz ról; K- ograniczony ( gł. Do pracy DOMOWEJ)

·         Narrator w reklamie- Głos MĘSKI

·         KOBIETY- OBIEKTY SEKSUALNE! ( często rola dekoracyjna w reklamie)

·         Ostatnio również MĘŻCZYŹNI-OBIEKTY SEKSUALNE  („władza kobietek”) NEW TREND!!!

·         Dzieci jako obiekty seksualne ( a fu!) – SYNDROM LOLITY

·         Wyniki badań dotyczące komercyjnej atrakcyjności seksizmu nie są jednoznaczne- popularność takich reklam częściej wśród nastolatków ( nieskuteczne kiedy w grupie docelowej, są dorosłe kobiety, skuteczne gdy kierowane do męskiej publiczności- lecz problem z zapamiętaniem marki?)

KONSEKWENCJE WIZERUNKU KOBIECOŚCI I MĘSKOŚCI W MEDIACH

·         Niektórzy twierdzą, że wpływ ten jest nieznaczny, inni rzecz jasna, że znaczny, hee i tak:

o        Wśród młodego pokolenia większa świadomość upowszechniania przez TV stereotypów

o        TV może wpływać na samoocenę i ogólną percepcję kobiecości i męskości, podstawy i poglądy w dziedzinie seksu ( ważny jest tutaj WIEK telewidza- rozróżnianie fikcja- fakt, PŁEĆ, OGÓLNA TENDENCJA DO STEREOTYPIZACJI) ;  wiarygodność przekazu nie zależy od wieku, a od czasu spędzanego przed TV

SYMBOLICZNA ANIHILCJA- symboliczne ignorowanie, trywializowanie i deprecjonowanie poszczególnych grup społecznych.

 

SEKSIZM: PERSPEKTYWA ZINTEGROWANA

 

Uprzedzenie – negatywna postawa wobec osoby lub grupy, jej podłożem jest proces dokonywania porównań społecznych, w którym własna grupa traktowana jest jako punkt odniesienia przy ocenianiu osób lub grup.

 

KASIA P.: u mnie w notatkach z zajęć: może być też pozytywne uprzedzenie, a niektórzy mówią, że uprzedzenie to tylko emocjonalny komponent postawy.

 

Dyskryminacja – subiektywne, nieuzasadnione, negatywne zachowanie w stosunku do członka danej grupy. Odmawianie jednostkom lub grupom jednostek prawa do równego traktowania. Celem jest zachowanie uprzywilejowanej pozycji własnej grupy kosztem grupy porównywanej.

 

Seksizm - uprzedzenie i dyskryminacja w stosunku do kobiet, jako grupy społecznej, że płeć uzasadnia niższość grupy.

 

1. Indywidualny – postawy i zachowania poszczególnych osób

- ja indywidualnie mam przekonanie w stosunku do osób

- nie potrzebna obecna obecność przedstawiciela tamtej grupy - „zaocznie”

2. Instytucjonalny – manipulowanie polityką prowadzoną przez instytucje społeczne, zmierzającą do nieuczciwego ograniczania szans kobiet.

3. Społeczno – kulturowy – niepisane normy.

4. Kulturowy – uzasadnienie niższej pozycji 1 płci z powodu przekonań w kulturze.

5. Tradycyjny – otwarte przyznawanie się do tradycyjnych ról płciowych.

6. Współczesny (neoseksizm) – zaprzecza się dyskryminacji kobiet, jednocześnie negatywne nastawienie do kwestii uprawnienia i posługiwanie się tradycyjnymi seksistowskimi przekonaniami, np. odrzucanie ustaw mających na celu poprawę sytuacji grupy dyskryminowanej. „Pod skórą”.

 

AD. 1. – SEKSIZM INDYWIDUALNY

 

1)Deformacje ocen polegają na ocenianiu w odmienny sposób pracy lub osiągnięć mężczyzn i kobiet.

 

Deformacje atrybucji – tendencja do przypisywania odmiennych przyczyn identycznym zachowaniom mężczyzn i kobiet (np. kobieta zawdzięcza swój sukces bardziej wysiłkowi, łatwości zadania lub szczęściu oraz czynnikom zewnętrznym).

 

Płeć a typ zadania. Istnieją zadania typowo męskie i typowo kobiece.

 

Płeć a atrakcyjność fizyczna. Cechy męskie preferowane są na stanowiskach kierowniczych.

 

Przynależność do grupy mniejszościowej. Biały mężczyzna robiący karierę ma większe zdolności, wkłada mniejszy wysiłek w osiąganie sukcesu w mniejszym stopniu zawdzięcza go szczęściu niż mężczyzna czarnoskóry, biała lub czarnoskóra kobieta.

 

- Większą winą obarcza się ofiary płci żeńskiej (obwinianie charakterologiczne, z powodu niepożądanych cech osobowości).

 

- Mężczyźni-odpowiedzialność behawioralna (znalezienie się w niewłaściwym miejscu).

 

- Gdy obrońcą gwałciciela jest kobieta, zwiększają się szanse na ułaskawienie.

 

- Teoria sprawiedliwości – chcemy ustalić przyczynę złego wydarzenia – ustalić zasadę – jeśli my jej będziemy przestrzegać, to nam nic złego się nie stanie.

 

2)Deformacje ocen a zatrudnianie pracowników

 

Kobiety częściej spotykają się z dyskryminacja niż mężczyźni. Sposób poinformowania, że się ktoś nei dostał do pracy, gdy miał inną płeć niż „pasująca” do zawodu :

 

- U kobiet dyskryminacja pośrednia (nie wprost – mówienie o np. praca za trudna)

 

- u mężczyzn bezpośrednia (indywidualnie – praca za łatwa/za mało płatna).

 

Im mniejszy odsetek kobiet wśród kandydatów tym mniej korzystnie oceniane są podania o pracę kobiet.

 

Płeć kandydata oraz jej dopasowanie do wymogów danej pracy odgrywa istotną rolę w podejmowaniu decyzji przez pracodawców.

 

Podania kobiet, których życiorysy przejawiały popieranie ideologii feministycznej są rozpatrywane mniej przychylnie.

 

3) Dlaczego kobiety są wynagradzane gorzej.

 

Racjonalna eksploatacja selektywna – pracownicy o wysokich kwalifikacjach i o większej dyspozycyjności przyznawano większe wynagrodzenia niż pracownikom o takich samych kwalifikacjach ale nie dyspozycyjnych.

 

Kobietom częściej oferuje się inne możliwości nagradzania niż podwyżki pensji.

 

Prace wykonywane przez mężczyzn uważa się za bardziej odpowiedzialne i wymagające większego wynagrodzenia niż takie same prace wykonywane przez kobiety.

 

Cackowska. Kw III

Charakterystyka ilustrowanych książek dla dzieci

-          manifestują się w nich różne ideologie i koncepcje dziecka- jego rozwoju i wychowania, formułowane przez rozproszony podmiot jest medium kulturowym

-          książka zanim trafi do dziecka, podlega „dorosłej” interpretacji

-          uniwersalna wartość książek dla dzieci-  morał, przesłanie, kanon znaczeń- pomagające w tworzeniu więzi międzypokoleniowej i transmisji danych kultury

-          dziecięce kattegorie estetyczne: słodkość, barwność, gladkość, eksponowanie piękna

-          „dzieci lubią to, co im się przedstawia, a przedstawia się im, to, co się uważa, że dzieci lubią

-          tematyka zdominowana władzą popularnego sądu estetycznego dorosłych

 

-          kulturowe wzorce ról rodzajowych

 

-          a) polski rynek książek dla dz.- charakteryzuje: tradycyjny przekaz, poprawność ideologiczna konserwatywnie zorientowana, połączona z niską, płytką sztuką, nie rozwija wyobraźni, oparty w dużej mierze na konwencji Disneya, a także estetyką radzieckich bajek

 

-          b) niemiecki- rozwija się konsekwentnie i stabilnie; otwartość w poruszaniu tematów tabu, łamanie patriarchalnych, stereotypowych wzorców rodziny, afirmują rzeczywistość, koncentrują się na rzeczywistych problemach dzieci

 

-          c) korea płd- odzwierciedla wszystkie światowe i europejskie tendencje i społeczne zmiany, obecność liberalnych tematów mimo szacunku do tradycji własnej kultury

 

 

-Zagadnienie różnic/  podobieństw w aktywnościach dziewczynek i chłopców- jako wzorców/ wiedzy o rolach płciowych

a)      przykład polski- dominacja jednej płci i ugruntowanie stereotypów- książka „perfidna”- tania, dostępna nawet dla zapóźnionych edukacyjnie odbiorców- „Kim będę”- wyraźnie podzielone zawody na damskie- o niższym prestiżu i męskie, również książka „Zabawy chłopców” i „Zabawy dziewczynek”

-          kształtują seksizm- już u 5- letniego  dziecka widzimy sztywność i schematyczność w postrzeganiu ról przypisanych płciom

b)      przykład niemiecki- równościowy „Co robią chłopcy” i „Co robią dziewczynki”- nie ma podziału, dz. Od ch. Nie różnią się w aktywnościach codziennych, w stanach emocjonalcnych, w zdolnościach isprawnościach fizycznych i intelektualnych, w potędze bogactwa wyobraźni

c)      przykład koreański- bohaterowie książki, ich rekwizyty odwracają ustalony porządek

 

 

Płeć w myśleniu, przekonaniach i działaniu: podejście poznawcze.

 

1.       Według podejścia poznawczego istotne różnice w zachowaniu mężczyzn i kobiet wynikają ze sposobu, w jaki płeć jest przedstawiana w umyśle ludzkim oraz sposobu, w jaki nadajemy jej znaczeniu.

 

Płeć jako wytwór społeczny i poznawczy.

1.       Poznawcze podejście do kwestii rodzaju zakłada, że płeć jest podstawaową kategorią stosowaną do zrozumienia naszego środowiska społecznego i nawiązywania interakcji.

2.       Badania sugerują, że wpływ biologii na różnice pomiędzy płciami jest stosunkowo nikły, a jednak kultura nadal wyolbrzymia te różnice.

3.       Człowiek jako „skąpiec poznawczy” musi myślec kategoriami, schematami, stereotypami ułatwiającymi kontakt ,w obliczu tak wielu napływających informacji.

 

Płeć a sposób myślenia o innych.

Płec jako główna kategoria pojmowania świata.

 

1.       Płeć jest jedną z podstawowych kategorii rozumienia świata społecznego -prymitywna kategoryzacja.

2.       Płeć jest główną kategorią myślenia o innych, gdyż łatwo ją rozpoznać na podstawie zewnętrznych wskazówek, takich jak wygląd.

3.       Wiele aspektów życia tradycyjnego wiąże się z jedną lub drugią płcią (stoisko z narzedziami obsługiwane przez meżczyzn, przez kobiety kuchenne rzeczy), schematy związane z płcią narzucają się jako pierwsze i z nich najłatwiej czerpać informację o człowieku.

 

Płeć jako stereotyp lub schematami

4.       Kategorie męski i kobiecy są tak istotne ze względu na mnogość znaczeń, jakie wiążę się z etykietami rodzajowymi. Do każdej kategorii płci są określone cechy, role, zachowania i zajęcia, które składają się na stereotyp .

5.       Stereotypy płci przyswajamy bardzo wcześnie poprzez bezpośrednią naukę lub obserwację związanych z płcią ról i zadań społecznych.

6.       Właściwie nie da się uniknąć oceniania ze względu na płeć, gdyż kategoria ta uruchamia się w sposób automatyczny u dorosłych.

7.       Osoby, które mają dobrze wykształcone schematy własnej przynależności do danej płci, mają tendencję do spostrzegania innych w kategoriach tego schematu.

 

Rola schematów płci w przetwarzaniu informacji.

8.       ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin