FOTOPOLIMERYZACJA załącznik (a).doc

(23 KB) Pobierz
Czy zastosowana w ćwiczeniu metoda wyznaczania stopnia przereagowania wiązań podwójnych pozwala na tak dokładne jego określenie

Czy zastosowana w ćwiczeniu metoda wyznaczania stopnia przereagowania wiązań podwójnych pozwala na tak dokładne jego określenie?

 

Metoda FTIR jest metodą, która obecnie obok fotokolorymetrii jest najczęściej stosowana do badań przebiegu fotopolimeryzacji. Po naświetleniu próbki otrzymujemy widno w całym zakresie długości fali, co umożliwia równoczesną obserwację zaniku grup funkcyjnych. Pod czas przeprowadzonego doświadczenia, badany był stopień przereagowania wiązań podwójnych. Jest możliwe dokładne określenie stopnia przereagowania, wynika to z możliwości podania dokładnej wartości absorbancji. Absorbancja jest wprost proporcjonalna do stężenia badanego ugrupowania (grup funkcyjnych):

 

                           

              gdzie:

                            – absorbancja

                              - molowy współczynnik absorpcji

- stężenie substancji (w tym przypadku stężenia wiązań skręcających )

 

Znając wielkości absorbancji można obliczyć stopień przereagowania wiązań podwójnych, lecz nie możemy określić, które wiązania przereagowały (wiązanie pozwalające na wbudowanie się do łańcucha polimeru czy wiązania boczne)

                           

Zgłoś jeśli naruszono regulamin