nShow 3D instrukcja.docx

(52 KB) Pobierz

Znakiem czasu jest obecnie wykorzystywanie do wszystkiego komputerów- stereoskopia też korzysta z tego narzędzia. Poza możliwością wyświetlenia na ekranie statycznego obrazu stereo, przygotowanego do oglądania metodami swoboglądu, anaglifów lub przy pomocy stereoskopów, komputery umożliwiają też wyświetlanie filmów stereoskopowych i granie w gry komputerowe 3D dzięki zastosowaniu okularów migawkowych LCD.

 Swobogląd - Twój własny stereoskop

Istnieją dwa sposoby oglądania stereoparek bez przyrządów (swoboglądu):
patrzenie krzyżowe (krzyżogląd) oraz patrzenie równoległe (prostogląd). Wymagany sposób patrzenia oznaczony jest u nas odpowiednim symbolem, umieszczonym w kropkach nad stereoparą. Kropki te pomagają ponadto w nałożeniu się obu obrazów stereopary.

 

symbol patrzenia krzyzowego- patrzenie krzyżowe symbol patrzenia rownoleglego- patrzenie równoległe


Instrukcja do patrzenia krzyżowego (krzyżoglądu):

1.          Znajdź występujący na obu obrazach jakiś charakterystyczny, wyróżniający się (np. kolorem) element. Pomoże on potem Twoim oczom w nałożeniu się obrazów.

2.          Ustaw zdjęcia płasko, w dobrym równym świetle, 25-35 cm od twarzy.

3.          Zrób zeza (np. patrząc na palec umieszczony przed nosem).

4.          Skup uwagę na wybranych wcześniej elementach obrazów. Zmieniając natężenie zeza doprowadź do zlania się dwóch wewnętrznych (spośród czterech widocznych) obrazów. Obserwuj jedynie ten środkowy, trójwymiarowy obraz. Początkowo obraz jest nieostry, lecz nie należy z tym walczyć. Cierpliwie skup się jedynie na prawidłowym nałożeniu się obrazów - po chwili obraz wyostrzy się.

5.          Nierówność poziomów zlikwiduj lekkim pochylaniem głowy na boki.

6.          Nie męcz oczu - po krótkiej przerwie pójdzie lepiej.

 

http://stereos.pl/gfx/figur3dx.jpg

Instrukcja do patrzenia równoległego (prostoglądu):

1.          Znajdź występujący na obu obrazach jakiś charakterystyczny, wyróżniający się (np. kolorem) element. Pomoże on potem Twoim oczom w nałożeniu się obrazów.

2.          Spójrz na odległy przedmiot nad krawędzią kartki ze stereoparą
     lub:
  przysuń twarz do kartki ze stereoparą i powoli oddalaj kartkę od oczu.

3.          Rozluźnij oczy, nie skupiaj się na obrazie lecz na jego podwójności.

4.          Skup uwagę na wybranych wcześniej elementach obrazów. Postaraj się, aby elementy te "zlewały się" w jeden pośrodku.

5.          Nie próbuj wyostrzyć obrazu, bo ucieknie. Po chwili obserwacji tej rozmytej masy obraz sam się wyostrzy i stanie się trójwymiarowy.

6.          Nierówność poziomów zlikwiduj lekkim pochylaniem głowy na boki.

7.          Nie męcz oczu - po krótkiej przerwie pójdzie lepiej.

 

http://stereos.pl/gfx/figury3d_ii.jpg

Uwaga: Powyższe ćwiczenia nie są w najmniejszym stopniu szkodliwe dla oczu, poza przypadkami ciężkich wad i schorzeń wzroku. Co więcej, oglądanie stereopar bez przyrządów stosowane jest przez specjalistów zachodnich jako lecznicze ćwiczenie dla mięśni oka. Pewne zmęczenie mięśni oka jest normalne, jak przy każdych intensywnych ćwiczeniach ciała. Jeśli jednak jesteś zaniepokojony stanem swoich oczu, to natychmiast przerwij te ćwiczenia lub przynajmniej odłóż je na później!

To wymaga ćwiczeń! Prawie wszyscy mogą nauczyć się oglądania stereopar bez przyrządów lecz mało kto osiąga to za pierwszym podejściem. Jeśli nosisz okulary to zwykle nie musisz ich zdejmować. Ale jeżeli nie możesz zobaczyć stereo, to zdejmij okulary i spróbuj bez nich.

Nie zapomnij leciutko przechylać głowę przy próbach. Czasem tylko tego brakuje do "wskoczenia" obrazów. A kiedy już zobaczysz ... Trzeci wymiar zmienia wszystko w dramatyczny sposób. Często na zdjęciu objawiają się rzeczy niezauważalne na płaskim obrazie. Albo okazuje się, że przedmioty ułożone są nie tak, jak myśleliśmy...
Ale zawsze zdjęcie trójwymiarowe pokazuje lepiej!

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin