Rehabilitacja 2011 (4).doc

(1513 KB) Pobierz
Rehabilitacja

 

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

 

Rehabilitacja             

 

 

2011

 

Jan Bilski

 

 


Literatura obowiązkowa:

1.       Kiwerski J.: Rehabilitacja medyczna, PZWL, Warszawa 2005

2.       Kwolek A.: Rehabilitacja medyczna. T. 1-2. Wydaw. Medyczne Urban i Partner, Wrocław 2003

  1. Rutkowska E.: Rehabilitacja i pielęgnowanie osób niepełnosprawnych. Podręcznik dla studentów pielęgniarskich studiów licencjackich. Czelej, Lublin 2002

Rehabilitacja - definicja

          Rehabilitacja wg. prof. Wiktora Degi               

¡      jest procesem medyczno-społecznym, który dąży do zapewnienia osobom niepełnosprawnym godziwego życia w poczuciu pożyteczności społecznej i bezpieczeństwa społecznego oraz zadowolenia.

          Rehabilitacja wg. prof. Mariana Weissa

¡      „rehabilitacją nazywamy zorganizowane medyczno-społeczne działanie, które umożliwia rekonstrukcję funkcji uszkodzonego narządu i przystosowanie do normalnego życia w społeczeństwie tych osobników, którzy na skutek urazu lub schorzenia zdolność tę utracili", a także, że „w procesie rehabilitacji współdziała szereg instytucji i organizacji, których wspólny wysiłek zmierza do zmniejszenia liczby osobników skazanych przez chorobę na życie poza nawiasem społeczeństwa".

          Pojęcie „rehabilitacja" zostało wprowadzone do użytku w 1918 roku przez Douglasa C. McMurtie, dyrektora Instytutu Czerwonego Krzyża dla Inwalidów w Nowym Jorku, i ograniczało się raczej do problemów socjalno-zawodowych.

¡      Określenie to wywodzi się z łaciny: habilitas - zręczność, sprawność oraz przedrostka re -przywrócenie, zwrotność.

Niepełnosprawność

          Najczęściej przyjmuje się, że niepełnosprawna jest osoba, której stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, ogranicza funkcje rodzinne, uniemożliwia korzystanie z dóbr społecznych.

          Europejskie Forum Niepełnosprawności w Parlamencie Europejskim w 1994 roku zaproponowało rozszerzoną definicję osoby niepełnosprawnej:

¡      „Osobą niepełnosprawną jest jednostka w pełni swych praw, znajdująca się w sytuacji upośledzającej ją na skutek barier środowiskowych, ekonomicznych i społecznych, których z powodu występujących uszkodzeń nie może przezwyciężać w taki sposób jak inni ludzie.

¡      Bariery te często są zwiększane przez deprecjonujące postawy ze strony społeczeństwa.

¡      Do zadań społeczeństwa należy eliminowanie, zmniejszanie lub kompensowanie tych barier, aby każdej jednostce umożliwić korzystanie z dóbr publicznych, respektując jednocześnie jej prawa i przywileje".

          Zgodnie z definicją podaną przez Światową Organizację Zdrowia, należy wyróżnić różne stopnie niepełnosprawności określane jako uszkodzenie, niepełnosprawność i upośledzenie:

¡      uszkodzenie (impairment) oznacza utratę lub nieprawidłowość struktury lub funkcji psychicznej, fizjologicznej lub anatomicznej;

¡      niepełnosprawność (disability) określa wszelkie ograniczenie lub brak (wynikający z uszkodzenia) możliwości wykonywania pewnych czynności w sposób lub w zakresie uznanym za normalny dla ludzi;

¡      upośledzenie - niesprawność (handicap) oznacza poszkodowanie wynikające z uszkodzenia lub niepełnosprawności, które ogranicza lub uniemożliwia da­nej osobie pełnienie takich ról, jakie uznaje się za normalne (uwzględniając wiek, płeć, czynniki społeczne i kulturowe).

          Ta klasyfikacja jest nieprecyzyjna i budzi wiele kontrowersji.

¡      Postanowiono ją zastąpić bardziej szczegółową Międzynarodową Klasyfikacją Uszkodzeń, Działania i Uczestnictwa (International Classification of Impairments, Activities and Participation), zwaną inaczej „kartą 2000".

          Klasyfikację oparto na następujących założeniach:

¡      człowiek jest istotą biologiczną, stanowi ją organizm o określonej strukturze, wypełniający określone funkcje;

¡      człowiek jest określoną osobą działającą i wypełniającą określone zadania;

¡      człowiek jest członkiem określonej grupy społecznej, w której życiu uczestniczy.

¡      Niepełnosprawność

          Zmodyfikowana klasyfikacja niepełnosprawności (disablement) i funkcjonowania (functioning) obejmuje następstwa w funkcjonowaniu człowieka, związane ze stanem zdrowia (health conditions) spowodowanym chorobą, zaburzeniami funkcji lub urazu.

¡      Termin „funkcjonowanie" obejmuje w myśl tego dokumentu działalność człowieka na 3 poziomach:

÷          biologicznym,

÷          osobistym (personal activities),

÷          społecznym (participation in society).

          Niepełnosprawność jest pojęciem obejmującym następstwa stanu zdrowia (choroby, zaburzenia lub urazu) w funkcjonowaniu człowieka na wymienionych trzech poziomach.

          Klasyfikacja składa się z trzech odrębnych, lecz równoległych klasyfikacji obszarów tworzących niepełnosprawność:

¡      klasyfikacji uszkodzeń (classification of impairments),

¡      klasyfikacji działania (classification of activity),

¡      klasyfikacji uczestnictwa (classification of participation).

Uszkodzenie

          Uszkodzenie to brak lub deformacja anatomicznej struktury organizmu bądź też brak lub zaburzenie przebiegu fizjologicznych lub psychicznych funkcji organizmu.

¡      W klasyfikacji uszkodzeń wyodrębnia się dwie podgrupy i uszkodzenia funkcji organizmu oraz uszkodzenia struktury organizmu.

Klasyfikacja uszkodzenia funkcji organizmu

          Klasyfikacja uszkodzenia funkcji organizmu obejmuje 10 grup funkcji:

÷          funkcje psychiczne,

÷          funkcje głosowe,

÷          funkcje wzrokowe,

÷          inne funkcje sensoryczne,

÷          funkcje sercowo-naczyniowe i oddechowe,

÷          funkcje trawienne, odżywcze i metaboliczne,

÷          funkcje immunologiczne i endokrynologiczne,

÷          funkcje moczowo-płciowe,

÷          funkcje nerwowo-mięśniowo-szkieletowe,

÷          funkcje skóry i inne z nią związane.

Klasyfikacja uszkodzeń struktury organizmu

          Klasyfikacja uszkodzeń struktury organizmu obejmuje również 10 grup narządów i układów wykonujących wyżej wymienione funkcje, odpowiednio: układ nerwowy, narząd wzroku, narząd słuchu, narząd mowy, układ krwionośny, układ moczowo-płciowy itp.

¡      Każda z funkcji organizmu może być całkowicie zniesiona, ograniczona lub zaburzona. Podobnie każdy z narządów i układów organizmu może być całkowicie lub częściowo uszkodzony na skutek choroby, zaburzenia, urazu lub wady wrodzonej.

Klasyfikacja działania

          Działanie jest definiowane bardzo ogólnie i oznacza „wszystko, co człowiek robi" począwszy od działań elementarnych (elementary activities) do działań złożonych (complex activities).

¡      Działanie polega na wykonaniu wielu zamierzonych i celowych czynności, w wyniku których oczekuje się określonych rezultatów.

          W klasyfikacji działań wyodrębnia się również 10 grup i wymienia łącznie 617 różnych działań człowieka:

  1. patrzenie, słuchanie i rozpoznawanie,

2.       uczenie się, praktyczne stosowanie nabytej wiedzy i wykonywanie zadań,

3.       komunikowanie się z innymi osobami,

  1. wykonywanie czynności motorycznych,

5.       poruszanie się w przestrzeni (przemieszczanie się),

  1. wykonywanie czynności życia codziennego,
  2. prowadzenie gospodarstwa domowego,
  3. zachowania interpersonalne,

9.       reagowanie i radzenie sobie ze szczególnymi sytuacjami,

10.  posługiwanie się narzędziami i pomocami technicznymi o charakterze kompensacyjnym.

Ocena stopnia trudności działania

          Do oceny stopnia trudności działania przyjęto w klasyfikacji 5-punktową skalę trudności (qualifier for difficulty):

¡      wykonanie bez trudności,

¡      wykonanie z niewielkim utrudnieniem,

¡      wykonanie z umiarkowanymi trudnościami,

¡      wykonanie ze znacznymi trudnościami,

¡      niemożliwość wykonania.

          Ponadto w klasyfikacji przyjęto 4-punktową skalę pomocy osobistej i technicznej (qualifier for personal and non-personal assistance), niezbędnej do skutecznego działania:

¡      pomoc niepotrzebna,

¡      potrzebna pomoc techniczna: np. protezy, wózek, podpórki, biała laska,

¡      adaptacja miejsca zamieszkania, stanowiska pracy itp.,

¡      potrzebna pomoc osobista innej osoby przy wykonywaniu danego działania,

¡      potrzebne obie formy pomocy - techniczna i osobista

Klasyfikacja uczestnictwa

          Uczestnictwo (participation) jest to „rodzaj i zakres zaangażowania się osoby w sytuacje życiowe w środowisku, w którym żyje".

          Jest to pojęcie ujmujące złożony związek między możliwościami działania człowieka a jego środowiskiem spo­łecznym i fizycznym.

          Środowisko społeczne i fizyczne może stanowić czynniki ułatwiające lub utrudniające to uczestnictwo.

          Uczestnictwo jest miernikiem stopnia i zakresu funkcjonowania człowieka w społeczeństwie, określa aspekt społeczny niepełnosprawności.

          Klasyfikacja uczestnictwa wyodrębnia 7 dziedzin i 106 różnych sytuacji, w których człowiek najczęściej uczestniczy w środowisku:

¡      czynności samoobsługowe,

¡      poruszanie się w przestrzeni (participation in mobility),

¡      wymiana informacji,

¡      kontakty społeczne,

¡      edukacja, praca zawodowa, zajęcia w czasie wolnym,

¡      życie ekonomiczne,

¡      życie obywatelskie i środowiska lokalnego.

          Klasyfikacja uczestnictwa określa dziedziny życia, w których dana osoba ma ograniczone uczestnictwo.

          Jako aspekt negatywny tego wymiaru klasyfikacja przyjmuje ograniczenie uczestnictwa (participation restriction).

¡      Określenie to zastępuje termin upośledzenie (handicap) przyjęty w klasyfikacji z 1980 roku.

          Proponuje się stosowanie dwu skal do oceny uczestnictwa:

¡      skalę zakresu uczestnictwa,

¡      skalę czynników ułatwiających lub utrudniających uczestnictwo.

Skala zakresu uczestnictwa (qualifier for extent of participation):

1...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin