Feng shui- dom.doc

(48 KB) Pobierz
Feng shui – dom

Feng shui – dom.

Feng siu liczy już ponad 3 tysiące lat, wywodzi się z Chin i mówi o relacjach ziemskich i pozaziemskich człowieka i tego, co wokół niego.

Feng shui tłumaczy się jako: „wiatr i woda”, co odwołuje się do najwłaściwszego miejsca, a takim jest to, gdzie woda płynie z odpowiedniej strony a wiatry wieją z właściwego kierunku.

   Współcześnie wiele osób meblując swoje mieszkanie, zwraca uwagę na to, gdzie ulokować swoją sypialnię, pokój gościnny i pozostałe pomieszczenia, ale ważne jest również to, jakie elementy dekoracji, wystroju znajdą się w poszczególnym z nich. Ważne jest również to, gdzie postawimy poszczególne meble, biorąc pod uwagę wiele czynników, między innymi drzwi, okna oraz to, co znajduje się za ścianą. Poniżej przedstawię Państwu kilka informacji dotyczących podstaw feng shui, które mam nadzieję będą pomocne w meblowaniu mieszkania czy domu. 
Niewątpliwie tym, co w każdym mieszkaniu czy domu występuje to kuchnia, łazienka, pokój dzienny oraz sypialnia.

Energia Chi i drzwi wejściowe
   To, co otwieramy i zamykamy wielokrotnie w ciągu dnia, to nasze DRZWI WEJŚCIOWE. 
Są one naszym wizerunkiem, dlatego należy zadbać o ich wygląd, poza tym umożliwiają one wpuszczanie energii chi do wnętrza naszego mieszkania.

Czym jest owa energia? 
   Chi to uniwersalna energia życia, która odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu i meblowaniu mieszkania i można ją pokierować tak, jak nam pasuje. 
Wystarczy jedynie wiedzieć, co jest istotne w urządzaniu pomieszczenia. 
Jeśli możemy zadecydować o tym, gdzie znajdą się nasze drzwi wejściowe powinniśmy pamiętać o zasadzie umieszczenia ich w takim miejscu, by były one widoczne już z ulicy czy chodnika. 
Powinniśmy zadbać o taki układ, by ludzie ławo znaleźli wejście do naszego mieszkania, a jeśli człowiek trafi tu z łatwością, również energia chi nie będzie miała trudności trafić do naszego pomieszczenia. 
Zasada feng shui jest bowiem następująca: jeśli gościowi jest łatwo trafić do domu, energia chi także zagości w tym domu.

Jeśli jednak nie masz wpływu na umieszczenie drzwi wejściowych do Twojego domu we właściwym miejscu, a taki problem ma większość osób mieszkających w domach wielorodzinnych, postaraj się o ty, by uwidocznić ścieżkę prowadzącą do Twojego domu i mieszkania. 
W tym celu wykorzystać możesz lampy i dzwonki wietrzne umieszczając je po obu stronach wejścia, dobrze funkcjonuje także stworzenie ścieżki ogrodzonej rzędem kamieni. 
Ścieżka ta jednak nie powinna mieć kształtu linii prostej od furtki do drzwi wejściowych, a jeśli już taka jest, zmień jej formę tworząc zygzaki, łuki czy zakręty. Dodatkowo wprowadzając na ścieżce barwę ognia (kolor czerwony), sadząc na przykład krzew o czerwonych kwiatach czy kamienie o takiej samej barwie, przyczynisz się do wprowadzenia harmonii do Twojego mieszkania.

Unikaj natomiast tego, by przy wejściu nie znalazł się kosz na śmieci czy inny pojemnik z odpadami, oczyszczaj także swoje rośliny z suchych liści czy kwiatów, tkwi w nich bowiem zła energia sha. 
We wnętrzu swojego mieszkania natomiast nie umieszczaj natomiast naprzeciwko drzwi wejściowych drzwi tylnych, które prowadzą na podwórze. 
W takim rozmieszczeniu energia chi może łatwo wyjść poprzez drzwi tylne, ale jeśli posiadasz właśnie taki układ, możesz zatrzymać tę energię wieszając na drzwiach kryształki. 
Kolejnym elementem, jaki powinnaś unikać w rozkładzie mieszkania są drzwi do toalety widziane od drzwi wejściowych.

Kuchnia
   Planując rozkład kuchni należy poświęcić temu zadaniu dużo czasu, by nie okazało się w praktyce tak, że jeśli Ty zmywasz, żaden już mieszkaniec domu nie będzie mógł skorzystać z lodówki czy kuchenki gazowej, gdyż najnormalniej w świecie, nie będziecie się mogli zmieścić. 
Wbrew pozorom kuchnia jest miejscem, gdzie zaraz po pokoju dziennym, spędza się dużo czasu, pod warunkiem, że nie jesteśmy gośćmi we własnym domu. 



Jak należy umeblować kuchnię zgodnie z feng shui ? 
   Przede wszystkim należy pamiętać tu o podstawowej zasadzie, mówiącej o tym, by dwa żywioły nie znajdowały się obok siebie. 
Mowa tu o ogniu (kuchenka) i wodzie (zlew). 
Należy je dlatego oddzielić, co w małym pomieszczeniu nie jest czasami rzeczą prostą. Wystarczy jednak, by między nimi znalazła się szafka oddzielająca te dwa, niezgodne ze sobą i zwalczające się nawzajem, żywioły. 
Jeśli jednak nie masz możliwości wprowadzenia dodatkowej szafki, wprowadź element drewna, na przykład umieszczając drzewko bonsai.

W każdej kuchni, bez względu na częstotliwość sporządzania posiłków, znajduje się lodówka. Zadbaj o to, by nie świeciła ona pustkami czy światłem z jej wnętrza, gdyż jest to znak, że brak Ci niezależności a w dalszej kolejności dowodzi temu, że nie potrafisz przyjmować ani dawać uczucia, jakim jest miłość.

Kolorystyka kuchni. 
Do kuchni zalecany jest kolor biały, który odbija zarówno metal widoczny w urządzeniach kuchennych jak i ogień płynący z kuchenki. 
Decydując się na zakup kuchenki powinniśmy zrezygnować z elektrycznej, gdyż ogień symbolizuje bogactwo a dodatkowo wzmacnia stosunki międzyludzkie. 
We współczesnych kuchniach coraz częściej spotykamy kuchenki mikrofalowe, które przyspieszają przygotowywanie potraw. Jednak niszczą one zawartą w potrawach energię chi i niszczą energię życiową zawartą w potrawach.

Kolejną wadą kuchenek mikrofalowych jest to, iż zwiększają one smog elektryczny. 
O czym jeszcze nie powinniśmy zapominać jeśli chodzi o kuchnię? 
Może większości osobom nie trzeba nawet o tym wspominać, ale... pamiętać powinniśmy o systematycznym jej sprzątaniu, by, w miarę możliwości, panował w niej zawsze ład i porządek.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin