str 010 - 011.docx

(14 KB) Pobierz



ponadto święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz karnawał, w którym odbywają się najczęściej wesela i inne uroczystości.

Uboju tucznika (wieprza), barana lub cielaka może gospodarz dokonać sam lub zaprosić do tego fachowca — rzeźnika, jeżeli taki znajduje się w okolicy. Dużym ułatwieniem dla gospodarzy są punkty ubojowe „Samopomocy Chłopskiej", do których odwozi się zwierzę. W punktach tych sztuki są bite bez żadnych kłopotów, a mięso zostaje zbadane na przydatność do spożycia, przy czym opłata za ubój i badanie jest niewysoka. Jeżeli ubój dokonywany jest sposobem gospodarskim, mięso należy także poddać zba­daniu przez oglądacza mięsa, przy czym:

a)           mięso może być dowiezione do miejsc urzędowania ogląda­cza,

b)           oglądacza można wezwać za opłatą na miejsce uboju,

c)           mięso można przedstawić do zbadania w punkcie przeznaczo­nym do sprzedaży mięsa z domowego uboju, jeżeli całość lub część mięsa przeznacza się do sprzedaży.

Obowiązku poddania mięsa badaniu weterynaryjnemu nie wolno zaniedbać, bez względu na to:

a)           czy zwierzę ubite miało przed ubojem wszelkie oznaki zdro­wia, czy też było chore,

b)           czy mięso przeznaczone jest na własne potrzeby domowni­ków czy też na sprzedaż.

Wezwanie lekarza weterynaryjnego lub osoby przez niego upo­ważnionej ma specjalne znaczenie, jeżeli ubój dokonywany jest z tzw. „konieczności", a więc wówczas, gdy zwierzę ubija się w obawie, aby nie padło. Przyczyną uboju może być wówczas zadławienie, okaleczenie, wystąpienie oznak poważnej choroby itd. Pominięcie tego obowiązku może doprowadzić do groźnych na­stępstw zatruć i a się mięsem, jeżeli okaże się, że zapadło ono na chorobę zakaźną dla ludzi. Mięsa z uboju z „konieczności — oczywiście nadającego się do spożycia — nie należy przetrzy­mywać zbyt długo, ponieważ najczęściej jest ono mało odporne na zepsucie.

10


SPRZEDAŻ MIĘSA Z UBOJU GOSPODARCZEGO

Obowiązujące przepisy dopuszczają do sprzedaży mięso pocho­dzące z uboju gospodarczego. Zasady obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego zostały określone w rozporządzeniu Mini­stra Handlu Wewnętrznego z dnia 21 listopada 1959 r. w sprawie obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.(Dz. U. nr 60, poz. 445).

W myśl przepisów, za mięso z uboju gospodarczego uważa się nadwyżki mięsa pochodzącego z uboju zwierząt rzeźnych, wyho­dowanych we własnym gospodarstwie rolnym, pozostałe u produ­centów rolnych po wykonaniu obowiązkowych dostaw lub u pro­ducentów zwolnionych od tych dostaw.

Prawo sprzedaży mięsa z uboju gospodarczego przysługuje:

1)          producentom rolnym, którzy wykonali w całości obowiązko­we dostawy zwierząt rzeźnych na dany rok lub część obowiązko­wych dostaw rocznych, przypadających na dany kwartał i nie zalegają w obowiązkowych dostawach za okresy poprzednie oraz

2)          producentom rolnym, którzy nie są objęci obowiązkowymi dostawami   zwierząt   rzeźnych lub są od tych dostaw zwolnieni.

Producent może sprzedawać mięso z uboju gospodarczego jedy­nie na terenie powiatu, w którym znajduje się jego gospodarstwo oraz w powiatach graniczących z tym powiatem.

Sprzedaż mięsa może być prowadzona na targowiskach (halach targowych, bazarach i placach targowych) i może obejmować mięso wieprzowe, wołowe, cielęce, baranie, słoninę, podroby i je­lita, jednak z wyłączeniem wędlin oraz wyrobów wędliniarskich. Producent rolny powinien bezwzględnie posiadać zezwolenie na wprowadzenie mięsa do obrotu, wydane przez organ urzędowego badania mięsa.

Zgodnie z przepisami wyżej podanego rozporządzenia — mięso z uboju gospodarczego powinno być sprzedawane przede wszyst­kim indywidualnym konsumentom tylko w ilościach detalicznych i tylko na potrzeby gospodarstwa domowego, nie przekraczają­cych łącznie 5 kg mięsa i tłuszczu na jednego nabywcę.

Nabywanie mięsa pochodzącego z uboju gospodarczego w celu dalszej odprzedaży jest zabronione.

11

Zgłoś jeśli naruszono regulamin