7.Wyspy Brytyjskie i Skandynawia.docx

(23 KB) Pobierz

Wyspy Brytyjskie i Skandynawia

 

Charakterystyka i fizjografia Brytanii

Brytania pod względem fizjograficznym dzieli się na dwie różne strefy: nizin na południo-wschodzie oraz wyżyn na północo-zachodzie. Te warunki fizjograficzne uniemożliwiły w swoim czasie Rzymowi opanowanie najwyższej, północnej części kraju. One też potem przyczyniły się do pogłębienia różnic kulturalnych, a nawet etnicznych między obu częściami wyspy.

 

Skutki ewakuacji Brytanii przez Cesarstwo Rzymskie

Opuszczona w 407 r. przez legiony rzymskie, została Brytania zdana na siły własnych mieszkańców pochodzenia celtyckiego. Kraj należał do słabo zromanizowanych prowincji Cesarstwa. Jego sytuacja nie była łatwa. Od południa zagrażały mu najazdy piratów saskich, od północy - Piktowie, po przełamaniu wału Hadriana, wdzierali się w głąb starych posiadłości rzymskich, wreszcie od zachodu - lądowali na wyspie celtyccy Irowie. Nadto od połowy V w. zaczęły się przeprawiać na wyspę oddziały Jutów i Anglów. Tradycja, niezupełnie chyba zgodna z rzeczywistością, wyolbrzymia sprawę pomocy, o którą Brytowie niepokojeni przez Piktów mieli zabiegać u Anglów, Jutów, a nawet i u Sasów. W istocie rzeczy sytuacja przedstawiała się nieco inaczej. Pojawienie się tych trzech plemion na wyspie należy uznać za najazd germański, który w ciągu stulecia między 450 i 550 r. doprowadził do stopniowego skolonizowania przez przybyszów kraju nizin. Nie wyklucza to oczywiście możliwości sporadycznego korzystania przez Brytów z pomocy germańskiej w toczących się wówczas walkach. Opanowanie przez nich znacznej części wyspy spowodowało zamienienie tych Brytów, którzy tam zostali, na poddanych lub zgoła niewolników. Ci zaś, którzy nie chcieli pogodzić się z nowo wytworzoną sytuacją, musieli chronić się w górzystej Walii i Kornwalii. Jest rzeczą możliwą, że kolonizacja przez Brytów Półwyspu Armorykańskiego na kontynencie była wywołana tą samą przyczyną. Zajęte przez anglosaskich najeźdźców ziemie zostały zgermanizowane zarówno pod względem językowym, jak kulturalnym i obyczajowym.

 

Chrystianizacja Irlandii

Irlandia nigdy wprawdzie nie uległa podbojowi Rzymian, wpływy jednak Cesarstwa były tam zawsze silne. Wyspę odwiedzali bowiem w celach handlowych kupcy rzymscy, a większe lub mniejsze watahy iryjskie przedostawały się w celach rabunkowych do opanowanej przez Rzymian Brytanii. Kontakty powyższe umożliwiły przeniknięcie chrystianizmu do Irlandii. Tradycja zwykła wiązać to z działalnością św. Patryka, uważanego za apostoła tego kraju. Pogląd ten jednak, po przeprowadzeniu dokładnej analizy źródeł, nie dał się utrzymać. Przemawia ona za tym, że chrystianizacja Irlandii rozpoczęła się znacznie przed 432 r. Być może dałoby się ją nawet cofnąć do połowy Iv w. Trzeba jednak stwierdzić, że objęła ona wówczas nieliczne grupy społeczeństwa i nie doprowadziła do stworzenia jednolitej organizacji kościelnej w tym kraju. Tę ostatnią da się niewątpliwie powiązać z osobą św. Patryka. Warto wreszcie stwierdzić, że podczas gdy pod naciskiem pogańskich Anglo-Sasów chrystianizm został w Brytanii niemal wykorzeniony, Irlandia stała się na Wyspach Brytyjskich jego ostoją w ciągu najbliższych stuleci.

 

Organizacja państw anglosaskich i ich chrystianizacja

Wodzowie poszczególnych oddziałów lądujących w Brytanii, po opanowaniu obszaru nadającego się do osiedlenia, tworzyli tam państewka plemienne typu patrymonialnego. Liczba ich była początkowo znaczna. Badacze współcześni mówią o 16 a nawet 18. Rychło jednak w drodze wzajemnych podbojów liczba ta spadła do siedmiu, co skłoniło historyków do oznaczenia tego okresu mianem Heptarchii. Tymi siedmioma królestwami były: Wessex, Sussex, Essex, Kent, East Anglia, Mercja i Nortumbria. Podobnie jak Frankowie na kontynencie, tak przybysze germańscy w Brytanii byli w okresie inwazji poganami. W przeciwieństwie jednak do Franków zabrakło u Anglo-Sasów motywu, który mógłby ich skłonić do szybkiej chrystianizacji. Nawet przeciwnie - chrystianizm jako religia większości podbitych i ujarzmionych Brytów był u nich w pogardzie. Chrystianizacja więc w tak nie sprzyjających warunkach nastąpiła stosunkowo późno. Dwa były ośrodki, które ją podjęły. Jeden inspirowało bezpośrednio Papiestwo, wysyłając z inicjatywy Grzegorza I misję do Brytanii w 597 r., drugim stał się ośrodek iryjski, który w tym czasie na wyspie Iona u brzegów Szkocji rozpoczął ewangelizację plemion germańskich. W wyniku obu tych akcji południe Brytanii przyjęło chrystianizm z Rzymu, północ zaś - poprzez Szkocję z Irlandii.

 

Proces jednoczenia się Brytanii

Chrystianizacja Brytanii przyczyniła się w pewnym stopniu do jej zjednoczenia. Był to jednak proces bardzo powolny, który trwał paręset lat. Zanim został zakończony, poszczególne królestwa Heptarchii zyskiwały czasową przewagę nad innymi. Tak więc na przełomie Vi i Vii w, hegemonię sprawowało królestwo Kentu, od drugiej połowy Vii w. przeszła ona do Nortumbrii, a od połowy Viii - do Mercji i wreszcie z początkiem Ix w. - do Wessexu. Władca państwa, które uzyskało przewagę nosił tytuł bretwalda. Ostatecznym impulsem, który przesądził o zjednoczeniu Anglo-Sasów, okazało się jednak dopiero niebezpieczeństwo obcego najazdu. Stały się nim w ciągu Ix w. rabunkowe wyprawy piratów duńskich, które przekształciły się z czasem w próbę opanowania przez nich wyspy.

 

Brytania w orbicie wpływów Skandynawskich

W ogniu zaciętych walk toczonych z najeźdźcami dokonało się zjednoczenie Anglo-Sasów wokół królestwa Wessexu. I chociaż trzeba się było zgodzić na ustąpienie Duńczykom północnej partii kraju nizin (878), to jednak dzięki temu w południowo-zachodniej częsci wyspy mogło powstać zjednoczone państwo anglosaskie. Jego pierwszy król, Alfred, przeszedł do historii nie tylko jako organizator państwa, ale również jako budowniczy życia kulturalnego kraju. Ta ostatnia dziedzina jego działalności pozwala na porównanie go z Karolem Wielkim na kontynencie. W ciągu najbliższych dwóch stuleci Duńczycy zasymilowali się i doszło do powstania jednolitego królestwa angielskiego. Był to jednak sukces nietrwały. Nowa fala najazdów duńskich na początku Xi w. przekreśliła to osiągnięcie. Próżno Anglo-Sasi kosztem rocznej daniny (tzw. Danegeld) będącej w gruncie rzeczy bezpośrednim podatkiem gruntowym, usiłowali powstrzymać ataki najeźdźców. Przybierały one z roku na rok na sile i zakończyły się podbojem całego kraju przez Kanuta (1016-1035), który włączył go do swojego imperium skandynawskiego. Państwo Kanula, zawdzięczając swoje powstanie nieprzeciętnej indywidualności tego władcy, okazało się mniej trwałe od monarchii karolińskiej. Po śmierci swego twórcy rozpadło się, dzięki czemu w 1042 r. mógł powrócić do rządów w Brytanii ostatni przedstawiciel dawnej dynastii Wessexu, Edward Wyznawca, przebywający dotąd na wygnaniu we Francji. Jego rządy stały się zapowiedzią zmian wewnętrznych, które nurtowały życie wyspy. O ile bowiem dotąd znajdowała się ona w orbicie wpływów skandynawskich, o tyle od czasów Edwarda zaczęła wiązać się coraz bardziej z pobliską Francją.

 

Ustrój społeczny anglo-sasów

Ustrój społeczny Germanów lądujących w Brytanii nie odbiegał zbytnio od tego, jaki przedstawiliśmy wyżej przy opisie stosunków frankijskich na kontynencie. Z biegiem czasu jednak następowały pewne zmiany, które wyróżniły sytuację wyspiarską od kontynentalnej. Tak więc najstarsze prawo zwyczajowe Kentu zna obok wolnych chłopów-wojowników, tzw. kerlów (coerls), arystokrację rodową, czyli erlów (earls), półwolnych, tzw. letów (laets) oraz niewolników (theows). Podstawą egzystencji wolnego chłopa (kerla) była ziemia posiadana przezeń na własność. Działka taka nosiła nazwę łanu (hide mansuns), a jej rozmiary zależały od warunków miejscowych. Jako przeciętną przyjmuje się jednak 120 akrów, tj. około 48 ha. Poza ziemią orną i zabudowaniami, które stanowiły własność kerla, przysługiwało mu prawo użytkowania gminnych pastwisk, łąk i lasów. Ponieważ grunty orne były z reguły rozrzucone po całym obszarze gminy, obowiązywał przymus polowy, regulujący uprawę roli. Posiadłości pozostające w rękach arlów, a potem również różnych instytucji kościelnych, były w Brytanii, podobnie jak na kontynencie, znaczne. Na skutek tego wielcy posiadacze ziemscy widzieli chętnie w swych włościach w charakterze czynszowników nie tylko bezrolnych letów, ale również spauperyzowanych kerlów, którzy utracili własną działkę częściowo lub całkowicie. Wiązał się z tym jednak obowiązek przejścia pod opiekę (mundium) pana gruntowego. Przypominała ona frankijską komendację. Tak więc oddający się w opiekę erlowi stawał się jego "człowiekiem" (homo), podczas gdy erl w stosunkach z nim korzystał z tytułu lorda (pierwotnie hlaford). Zwierzchność lorda nad ludnością zamieszkałą w jego włości wzrosła z chwilą przyznania mu przez monarchę immunitetu (soca), przekazującego w jego ręce sądownictwo na podległym mu obszarze. W tych warunkach tzw. sokmeni (socmen), tj. chłopi siedzący na ziemi lorda, upodabniali się coraz bardziej do ludności poddańczej. Największym posiadaczem ziemskim pozostawał jednak król. Pozwalało mu to na szerokie udzielanie opieki wszystkim, którzy o to zabiegali. Mógł również dzięki temu utrzymywać liczną drużynę. Jej członkowie, tzw. gezyci (gestihs), w przeciwieństwie do dawnych zwyczajów germańskich, nie odgrywali roli towarzyszy króla, lecz byli jego sługami, czyli tenami (thegns, ministri). Bliski kontakt z osobą króla stwarzał dla nich możliwość kariery osobistej. Stawali się więc właścicielami ziemskimi posiadającymi dobra w rozmiarach nie mniejszych niż pięć łanów. Korzystali też z podwyższonej główszczyzny. Z ich grona wykształca się z wolna nowa arystokracja urzędnicza, usuwająca w cień dawną - rodową. Początkowo wszyscy wolni, ci nawet półwolni, byli pociągani do służby wojskowej. Składały się na nią trzy obowiązki (trinoda necessitas), a mianowicie: konserwacja mostów i grodów oraz pospolite ruszenie przeciwko wrogowi. Pauperyzacja kerlów sprawiła jednak, że służba wojskowa spadła w przeważnej części na barki tenów. Dzięki temu ci ostatni przekształcili się z czasem w warstwę rycerską, podczas gdy wolni i półwolni chłopi zeszli do stanu wilanów (villani) uzależnionych od pana gruntowego, na którego ziemi siedzieli.

 

 

Ustrój polityczny Anglo-Sasów

Najniższą jednostką organizacji politycznej u Anglo-Sasów była, zastępująca dawną wspólnotę rodową, gmina wiejska (vicus, township). Jej pełnoprawni członkowie brali udział w zebraniach gminnych (galimot). Omawiano na nich wszystkie sprawy dotyczące gminy. Wobec konieczności stosowania przy ówczesnym układzie gruntów ornych przymusu polowego, zapadały tam decyzje w sprawie rozplanowania upraw, ugorów i pastwisk. Poza kwestiami gospodarczymi zebrania gminne wypowiadały się także w sprawie przyjmowania nowych członków do gminy i wysłuchiwały zleceń organów państwowych. Władzę wykonawczą sprawował obieralny starosta gminny (tun-gerefa). W miarę jednak postępującej ewolucji stosunków, wpływ na decyzję zebrań gminnych skupiali w swych rękach więksi panowie gruntowi, a starosta przekształcił się w urzędnika królewskiego. O ile gmina wiejska stanowiła kolejny etap w rozwoju społeczeństwa anglosaskiego na drodze od ustroju rodowego do form bardziej doskonałych, o tyle setkę (hundred, a w okolicach nadmorskich wapentake) należy uznać za twór sztuczny. Był to obszar, na którym po inwazji osadzono stu wojowników z ich rodzinami. W praktyce więc setka obejmowała pewną liczbę gmin wiejskich. Powołano ją zaś do życia przede wszystkim dla celów wojskowych, poza nimi jednak - również sądowych i fiskalnych. Z biegiem czasu sprawy sądowe wysunęły się na plan pierwszy. Wymiar sprawiedliwości spoczywał w rękach zgromadzenia centeny (hundred-moot), zbierającego się co miesiąc. W jego skład wchodzili delegaci gmin wiejskich oraz miejscowi wielcy właściciele ziemscy. Przewodniczył pierwotnie obieralny starosta centeny, tzw. hundredman. Z czasem jednak wyrokowanie przeszło do 12 starszych tenów (thegns), wyłonionych przez zgromadzenie, a przewodnictwo - do urzędnika królewskiego (hundred-gerefa). Zaznaczyć należy, że osady miejskie (burhs, ports) były traktowane jako samodzielne okręgi sądowe. Każda centena i osada miejska wchodziły w skład określonego hrabstwa (shire). Był to okręg, który wyrósł z powstałego w okresie najazdów germańskich państewka plemiennego. Po wchłonięciu go przez któreś z królestw Heptarchii, a tego z kolei - przez zjednoczoną monarchię anglosaską, hrabstwo zachowało jedynie funkcje administracyjno-sądowe. Na wzór dawnych hrabstw tworzono w późniejszym okresie nowe okręgi administracyjne, nazywając je w ten sam sposób i starając się strukturalnie upodobnić do dawnych. Hrabstwem zarządzał eldormen (ealdorman, comes), niejednokrotnie potomek lokalnego dynasty, obierany przez miejscową ludność, w późniejszym zaś okresie - mianowany przez króla. Usunął go niebawem w cień szeryf (scir-gerefa, sheriff, który był ongiś zarządcą dóbr królewskich, a potem został urzędnikiem sądowym i przedstawicielem bezpieczeństwa publicznego w hrabstwie. Podobnie jak na niższych szczeblach organizacji politycznej, tak również i w hrabstwie funkcjonowało zgromadzenie notablów (folkmoot, shiremoot), zbierające się na wezwanie szeryfa dwa razy do roku. Do jego kompetencji należało rozpatrywanie odwołań od wyroków niższej instancji, przeprowadzanie repartycji podatków oraz legalizacja wszelkich transakcji związanych z posiadaniem ziemi w danym okręgu. Również i przy osobie króla istniało zgromadzenie doradcze zwane radą starszych (witenagemot). W jego skład wchodzili najwyżsi dostojnicy świeccy i duchowni królestwa, a oprócz nich - członkowie rodziny panującej. Zgromadzenie miało rozległe kompetencje. W szczególności zabierało głos w sprawie następstwa tronu, wojny i pokoju, stanowienia nowych praw oraz nakładania podatków i danin.

 

Normanowie i ich najazdy

Na przełomie Viii i Ix w. zaznaczyła się w całej niemal Europie aktywność ludu, zwanego przez ówczesnych zachodnich kronikarzy Normanami. Ludem tym byli Germanowie północni, zamieszkujący początkowo Skandynawię, a następnie po ustąpieniu Anglo-Sasów również i Półwysep Jutlandzki. W początkach Ix w. dzielili się oni na cztery grupy plemienne, a mianowicie: Szwedów, Gotów, Duńczyków i Norwegów. Górzysta, silnie zalesiona, o surowym klimacie Skandynawia zmuszała swoich mieszkańców do szukania ujścia dla ekspansji poza granicami ojczyzny. Tak więc Szwedzi, nazywani w Europie Wschodniej od jednego ze swych plemion Waregami, kierowali się ku zatokom Fińskiej i Ryskiej. Ubogi kraj tamtejszy nie mógł oczywiście stanowić dla nich żadnej atrakcji, ale prowadziła tamtędy droga handlowa ku bogatym ośrodkom - Konstantynopolowi i Bagdadowi. O jej panowanie zaczęli walczyć Waregowie już od połowy Ix w. Natomiast Goci zwrócili się ku południowym brzegom Bałtyku, zakreślając jako cel swoich wypraw wybrzeża pruskie i słowiańskie. Ten sam kierunek ekspansji, obrali Duńczycy, zamieszkujący wschodnią część Jutlandii. Ci jednak spośród nich, którzy mieli swe siedziby nad Morzem Północnym, podążali ku Fryzji i Brytanii. Wreszcie Norwegowie, zajmujący ziemie najbardziej na północ wysunięte, podążali ku Wyspom Owczym, Szetlandom, Orkadom, Hebrydom oraz ku Szkocji i Irlandii. Te zamorskie wyprawy odbywali Normanowie na stosunkowo niewielkich łodziach, mogących pomieścić od 40 do 60 ludzi z odpowiednimi do ich potrzeb zapasami. Rzecz prosta nie nadawały się one do dłuższych podróży na pełnym morzu, toteż Normanowie poruszali się najczęściej wzdłuż brzegów. Traktowali swe łodzie jako środek wyłącznie komunikacyjny, a do walki stawali na lądzie. Od zwrotu to wiking - "na zbój" wyprawy Normanów nazywano często wyprawami Wikingów. Rzeczywiście pierwsze ekspedycje Normanów miały charakter wyłącznie łupieski. Pustoszyli oni ziemie zaskoczone nagłym pojawieniem się wroga i, zanim mieszkańcy zdołali zorganizować obronę, opuszczali najechany kraj, uwożąc bogate łupy. Trudnili się jednak nie tylko rozbojem. Pojawiali się także na innych obszarach w charakterze kupców sprzedających zagrabiony gdzie indziej dobytek. Środki komunikacyjne, którymi dysponowali Normanowie, pozwalały im przedsiębrać wyprawy morskie tylko przy dobrej pogodzie, a więc wiosną i latem. Ten krótki sezon żeglarski ograniczał z konieczności zasięg ich najazdów. Kiedy więc bliżej położone brzegi zostały przez Wikingów spustoszone, zaczęli zakładać zimowiska w znajdujących się tam deltach rzek. Te bazy umożliwiały im rozszerzenie zasięgu najazdów, z czasem zaś doprowadziły do opanowania przez nich nawet najdalej położonych ziem. Tak więc znana nam umowa z Alfredem, królem Wessexu, oddała w ich ręce w 878 r. część kraju nizin w Brytanii. Podobnie w 911 r. udało się im uzyskać od króla francuskiego, Karola Prostego, nadanie w lenno ziemi położonej u ujścia Sekwany. Nadanie to, rozszerzone przez późniejsze podboje, stało się pod nazwą Normandii jednym z największych lenn korony francuskiej, zaś jego władcy, uległszy szybkiej romanizacji, zatracili kontakty z dawną ojczyzną.

 

Podbój Brytanii przez Normanów francuskich

Na dworze książąt normandzkich znalazł gościnę, uchodzący z kraju przed najazdem Kanuta, król angielski Edward Wyznawca. Jego długi pobyt na kontynencie doprowadził do zbliżenia z książęcym domem Normandii i do poczynienia jego przedstawicielom pewnych obietnic spadkowych na wypadek bezpotomnej śmierci. Edward po swym powrocie do Brytanii otaczał się chętnie przybyszami z kontynentu, budząc tym niezadowolenie miejscowych możnych. Toteż kiedy zakończył życie w styczniu 1066 r., możni anglosascy zlekceważyli testament zmarłego władcy i wynieśli na tron najpotężniejszego spośród siebie - Harolda. Czekała go w związku z elekcją walka z dwoma naraz pretendentami; z pretensjami do korony wystąpili bowiem zarówno Wilhelm książę Normandii jak władca Norwegii - Harald Hardraade. Ponieważ ten ostatni pierwszy wylądował na wyspie na terytorium Nortumbrii, przeciwko niemu Harold skierował swe siły. Tymczasem Wilhelm pozyskał poparcie dla swych roszczeń ze strony Papiestwa, z którym władca anglosaski znalazł się w konflikcie z powodu arcybiskupstwa Cantenbury. Ułatwiło to księciu Normandii ściągnięcie pod swe sztandary ochotników z różnych stron Francji i lądowanie w końcu września 1066 r. na wyspie w okolicy Pevensey. Kronikarze ówcześni wyolbrzymili siły Wilhelma, szacując je na 60 000 ludzi. W rzeczywistości musiały one być znacznie mniejsze. Lądowanie wojsk normandzkich odbyło się bez przeszkód, bowiem Harold znajdował się w tym czasie na północy, gdzie zwycięsko odpierał najazd Norwegów. Na wieść o nowej inwazji, pospieszył na spotkanie nieprzyjaciela. W dniu 14 października 1066 r. doszło pod Hastings do decydującej bitwy, która zakończyła się pogromem Anglo-Sasów i śmiercią Harolda. Klęska skłoniła witenagemot do uznania praw Wilhelma do korony. Tak szybkie zwycięstwo wprowadziło księcia Normandii w błąd co do istotnych nastrojów wyspy. W przekonaniu, że ma już za sobą wszelkie trudności, pozostawił w Brytanii słabe garnizony, sam zaś z większością armii powrócił na kontynent. Ten nierozważny krok ośmielił dawnych stronników Harolda i stał się przyczyną szeregu powstań w różnych częściach kraju. Na domiar złego powstańcy odwołali się do pomocy Duńczyków. Wilhelm, zagrożony z dwóch stron naraz, zorientował się dość szybko w grożącym mu niebezpieczeństwie. Za cenę rocznej daniny uzyskał od Duńczyków obietnicę porzucenia sprawy powstańców i, pozbawiwszy ich w ten sposób posiłków, przeprowadził brutalną pacyfikację kraju. Trwała ona blisko sześć lat, pociągając za sobą ciężkie konsekwencje dla miejscowej ludności. Oto bowiem Wilhelm potraktował tym razem Brytanię jako zdobycz wojenną. Powstańcom skonfiskowano majątki, tak że w wyniku przeprowadzonych represji ogromna większość ziemi użytkowej królestwa znalazła się w dyspozycji zwycięzcy, który ją częściowo rozdzielił między towarzyszy wyprawy zdobywczej.

 

Organizacja Państwa Normandzkiego w Brytanii

Obawiając się, że te liczne nadania spowodują osłabienie władzy monarszej, tak jak to miało miejsce na kontynencie, wprowadził Wilhelm liczne innowacje nie znane typowym zwyczajom lennym na kontynencie. Przede wszystkim więc drogą rozdawnictwa dóbr w różnych okręgach uniemożliwił nawet najbardziej uprzywilejowanym spośród obdarowanych uzyskanie władzy na większym skomasowanym obszarze. Następnie zniósł mediatyzację stanowiąc, że wasale niższych stopni przed złożeniem hołdu seniorowi będą zaprzysięgać wierność królowi. Wreszcie utrzymał w stosunku do wszystkich mieszkańców obowiązek płacenia podatku królewskiego (Danegeld). Za współczesnymi historykami angielskimi możemy przeto nazwać te stosunki prawem lennym ograniczonym. Zmiany własnościowe z jednej strony, a z drugiej - konieczność zorientowania się w możliwościach płatniczych społeczeństwa skłoniły Wilhelma do wydania rozkazu opracowania ogólnokrajowego kadastru, znanego pod popularną nazwą "Domesday Book" (1085). Jest on nieocenionym źródłem, które pozwala nam nie tylko zapoznać się ze sposobem nowego podziału ziemi przez zdobywcę, ale także ze stanem stosunków społecznych i gospodarczych kraju. O dokładności spisu informuje pełna niezadowolenia skarga ówczesnego kronikarza, który pisał: "Badania przeprowadzono z taką drobiazgowością, że (wstyd o tym pisać, chociaż król nie uważał tego za wstydliwe) nie było ani jednego yarda ziemi, ani jednego wołu, ani krowy, ani świni, która by nie została zapisana w sprawozdaniu"*1. Tłumaczenie zapożyczone z przekładu S. Balińskiego książki A. L. Rowse'a, Duch dziejów Anglii, Londyn 1946, s. 33. Wilhelm, poparty przez Rzym w momencie walki o koronę angielską, zgodził się w zamian na wprowadzenie pewnych zmian w stosunkach panujących w miejscowym Kościele. Przywrócił przede wszystkim zachwianą karność, a przez nadanie najwyższych stanowisk duchownych prałatom przybyłym z kontynentu uczynił z nich powolne narzędzie swej władzy. Nie we wszystkich jednak dziedzinach przekreślał Wilhelm dawne tradycje anglosaskie. Tak np. w dziedzinie sądownictwa utrzymał poprzedni system wymiaru sprawiedliwości, a urząd szeryfa nie tylko zachował, ale nawet podniósł jego znaczenie.

 

Brytania w orbicie wpływów francuskich

Inwazja normandzka, która spowodowała całkowitą zmianę klasy panującej na wyspie, wywarła doniosły wpływ na rozwój kultury tego kraju. Oto bowiem przybysze przynieśli ze sobą do Brytanii własne upodobania, obyczaje, a przede wszystkim język. Był nim język francuski, którym posługiwał się dwór, możni, a nawet kupiectwo. Oprócz francuskiego poważną rolę odgrywała łacina jako tradycyjny język Kościoła i administracji świeckiej. Natomiast angielski został na długie lata zepchnięty do roli gwary klas niższych. Wszystko to sprzyjało coraz ściślejszemu powiązaniu obu części państwa anglo-normandzkiego. Kanał La Manche przestał być wówczas granicą rozdzielającą dwa kraje, stał się natomiast szlakiem komunikacyjnym łączącym w jedną całość dwie prowincje tego samego państwa.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin