Jak i czym sprawdzić zawartość płyty audio, utworzyć wierną kopię cd lub skompresować ją bez słyszalnej utraty jakości.doc

(62 KB) Pobierz

Jak i czym!

Czyli jak sprawdzić zawartość płyty audio, utworzyć wierną kopię cd lub skompresować ją bez słyszalnej utraty jakości do MP3 lub MPC !

Analiza płyt

Wielu z nas szuka możliwości szybkiego zanalizowania płyt, które dostajemy z wymian czy nie są zgrywkami z mp3. Pozostawmy sprawę mpegi czy audio bez komentarza - po prostu, jeśli ktoś chce audio powinien takowe otrzymać. Co zrobić, aby szybko i wydajnie zweryfikować czy osoba, z którą się wymieniamy świadomie bądź nieświadomie podsuwa nam fake'a? Proponuję wykorzystać program Tau Analyzer. Program sprawdza parametry płyty i pokazuje spektrum (wyraźnie widać obcięcia frekwencji), zakres pracy głośników( przy mpegu widać gwałtowny spadek pracy membran powyżej np. 16 kHz) i sam diagnozuje poszczególne ścieżki jako cdda lub mpeg. Nie należy programowi w tych diagnozach bezgranicznie wierzyć- radzę sprawdzać spektrum-zdarzają się bootlegi, nagrania robione na kiepskim sprzęcie, zgrywki z kaset, analogów, które klasyfikowane są jako mpegi, ale nie wykazują charakterystycznych cech mp3-np. wyraźnego ucięcia spektrum czy gwałtownego podbicia dźwięku na końcówkach utworu. Może zdarzyć się też, że program niektóre tracki widzi jako mpeg inne jako cdda inne jeszcze jako ukn ( unknown - nieznane) warto oprócz końcowej konkluzji znowu podejrzeć spektrum i zakres pracy głośników.

Program ma też tą cechę, że wszystkie płyty, które mają pasmo przenoszenia powyżej 20,5 kHz uznaje za akceptowalne i jako cdda.( Odsyłam do tekstu zamieszczonego na stronie z doładowaniem)

O detektorze można poczytać tu: http://www.true-audio.com/analyzer.theory

a program sciągnąć tu: Tau Analyzer version 1.2 à http://prdownloads.sourceforge.net/tta/tau-analyzer-setup.exe?download%20

Wybieramy lokację, kontynent i naciskamy ikonę download. Program zapisujemy na dysku i wypakowujemy.

Po otwarciu programu wkładamy do czytnika płytę do analizy, jeżeli program jej nie widzi należy nacisnąć odświeżenie podglądu napędu w górnym lewym rogu ( tzw. ptaszek" podpisany track). Powinien pojawić się podgląd poszczególnych tracków. Można wybrać sposób analizy płyty -jest dostępnych 8 wariantów, różnią się dokładnością i szybkością -najwolniejszy a najdokładniejszy jest 1( po lewej stronie u dołu tzw. "ptaszek" podpisany mode). Aby płytę zacząć analizować należy nacisnąć przycisk ze strzałką skierowaną na wschód ( analyze cd ). Radzę pamiętać, że większość playerów samostartuje; należy go wyłączyć gdyż spowalnia to weryfikację.

Zakładka "Tracks" pokazuje nam procentowy przebieg weryfikacji każdego utworu i konkluzję dla nich i na końcu dla całej płyty.

Uwaga! Zakładki "Spectrum" i "Frequency' pokazują spektrum i pasmo przenoszenia dla nie dla całej płyty tylko dla poszczególnych utworów.

Czym zgrywać, kopiować płyty Audio !

Do dobrego przegrania płyty audio nie wystarczy zwykły program do nagrywania danych, który może sobie nie poradzić z poprawnym odczytem danych audio. Dlatego, aby dokładnie skopiować płytę należy uzbroić się w dobry program ripujący. Bezkonkurencyjnym programem w tej kategorii jest Exact Audio Copy  à http://www.exactaudiocopy.de/ à  http://download.pcwelt.de/area_release/files/4A/60/4A603C8E579A96BA457DA34AB3D9FE57/eac-1.0beta1.exe
Odczytuje on każdy sektor dwukrotnie i porównuje otrzymane wyniki, jeśli występują różnice, ponawia odczyt danego sektora 16-krotonie aż do uzyskania 8 takich samych wyników (można ustawić większą ilośc odczytów w zależności od ustawienia jakości ripowania w oknie konfiguracyjnym EAC na zakładce Extraction: 16x dla Low, 32x Medium i 64x dla High). Spowlania to sam proces sczytywania danych jednak zapewnia idealny odczyt nawet z porysowanych płyt. Aby go dobrze skonfigurować proponuję skorzystać z dokładnego opisu ustawień, które są dostępne na stronie: http://www.cdrinfo.pl/cdr/soft/eac/.

Jak skonfigurować kompresor MP3

Pierwszym czynnikiem wpływającym na jakość mpetrójek jest bitrate. Standardowy i najczęściej wybierany o wartości 128 kBit/s niestety nie pozwala na uzyskanie jakości identycznej z płytami CD. Dlatego do gatunków najbardziej wymagających tj. jazz, rock, klasyka zalecane jest ustawienie kompresji ze zmiennym bitratem o wartości 192 kBit.
Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na jakośc jest encoder, czyli program który kompresuje pliki audio do mp3. Bezapelacyjnie najlepszym aktualnie jest program LAME à http://fruwoc.com/jazz/downloads/lamewin32.exe  ,    który jest ropowszechniany na licencji LGPL.

Jeśli chcemy aby Exact Audio Copy korzystał z niego musimy go skonfigurowac wybierając z menu EAC opcje kompresji "Compression options ..." (F11). Polecam ustawienia takie jak na screenshocie poniżej. Należy zwrócić uwagę na ścieżkę dostepu do encodera lame.exe - najlepiej wskazać jego miejsce położenia po przyciśnięciu klawisza "Browse.."

Opis: EAC

A może MPC ?

MPC to nowy format kompresji oparty na całkowicie odmiennym modelu psychoakustycznym niż format MP3. Pod względem jakości skompresowanych plików jest aktualnie bezkonkurencyjny. Aby posłuchać utworów w tym formacie wystarczy zainstalować plugin do Winampa  à   http://fruwoc.com/jazz/downloads/mpc-plugin-0.96.exe   .   Natomiast aby skompresować pliki wav do tego formatu najwygodniej posłużyć się nakładką graficzną na kompresor, która jest w archiwum z encoderem  à   http://fruwoc.com/jazz/downloads/mpc.zip . Dodajemy pliki wav przyciskiem "Add Files", wpisujemy w polu "Switches" rodzaj profilu kopresji (jest 5 do wyboru, ja plecam 2 najlepsze, --xtreme to wybór najbardziej optymalny nadający się do każdego rodzaju plików dźwiękowych, a --insane skompresuje idealnie nawet utwory kosmitów :) ). Nastepnie należy wskazać katalog w kórym mają znaleźć się skompresowane pliki. Ostatnim krokiem jest naciśnięcie przycisku "Go" po czym ropocznie sie kompresja wybranych wav'ów. Screenshot z programu jest poniżej (wybrany profil --insane, nie dodane żadne wav'y). Aby zdekodować z powrotem do plików wav, należy dodać pliki mpc przyciskiem "Add Files" i przejść do zakładki "Decoder", wskazać tam katalog docelowy dla wav'ów i wcisnąć "Go".

Opis: MPC Batch Encoder

Pliki do ściągnięcia:

Tau Analyzer version 1.2 [340 KB] - Instalator Tau Analyzer à http://fruwoc.com/jazz/downloads/tau-analyzer-setup.exe?download%20

lamewin32.exe [607 KB] - Instalka Lame dla Windows  à  http://fruwoc.com/jazz/downloads/lamewin32.exe

mpc-plugin-0.96.exe [95,5 KB] - plugin do Winampa umozliwiający odtwarzanie plików .mpc  à http://fruwoc.com/jazz/downloads/mpc-plugin-0.96.exe

in_mpc_0.99g.zip [76 KB] - najnowszy plugin do Winampa umozliwiający odtwarzanie plików .mpc (pliki należy rozpakować do katalogu Winamp/Plugins) à http://fruwoc.com/jazz/downloads/in_mpc_0.99g.zip

MPC.zip [504 KB] - archiwum ZIP z kompresorkiem MPC itp.  à  http://fruwoc.com/jazz/downloads/mpc.zip

 

http://fruwoc.com/jazz/howto.php

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin