SCENARISZ PLASTYKA-KOSMOS.doc

(61 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć plastycznych prowadzonych w przedszkolu

Scenariusz zajęć plastycznych prowadzonych w przedszkolu

w grupie 6-latków

 

 

 

Prowadzący:  Agata Steinberg

 

Data zajęć: 30.04.2011 r.          

 

Czas trwania zajęć: 30 minut

 

Blok tematyczny: Wyprawa w kosmos

 

Temat zajęć (wpis do dziennika): 

Malowanie kolorowym piaskiem na temat „Rakietą na odległą planetę” - poznanie nowej techniki plastycznej

 

Cel ogólny:

Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne (PP8). 

 

Cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń -

§         przestrzega reguł i stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych (PP 1.2)

§         sprząta po sobie (PP 2.2)

§         utrzymuje porządek w swoim otoczeniu (PP 2.5)

§         uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi (PP 3.3)

§         uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach (PP 5.4)

§         umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych (technika malowanie piaskiem) i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji (PP 9.2)

§         potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru (PP 14.1)

§         dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową (PP14.3)

§         interesuje się pisaniem (PP 14.4)
 

Metody:

słowna - rozmowa, instrukcje

oglądowa - pokaz, obserwacja

czynna - zadania stawiane do wykonania

aktywizująca – burza mózgów

 

Formy pracy:

zbiorowa - praca z całą grupą

indywidualna - praca każdego dziecka

 

Środki dydaktyczne:

§         granatowa kartka formatu A4 z bloku technicznego

§         piasek w różnych kolorach np. czerwony, żółty, niebieski, pomarańczowy itd.

§         kolorowy brokat

§         klej Wikol

§         pędzelki do kleju

§         ceratki na stoliki

§         fartuszki ochronne dla dzieci

§         nagranie utworu muzycznego pasującego do „kosmicznego” tematu np. J.M.Jare’a

§         „kosmiczne” symbole do podsumowania zajęcia: rakieta, gwiazda, księżyc

§         gwiazdki i cienkopisy do podpisania prac

 

Bibliografia:

Wiersz pt. „Odliczanie” (autor nieznany)

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

Czynności nauczyciela

 

Czynności ucznia

Formy organizacyjne,

metody,

rodzaj edukacji

 

Spostrzeżenia,

uwagi

1.Wita się dziećmi i wprowadza do tematu: zaprasza do wspólnej podróży w kosmos. Prosi dzieci o zajęcie miejsc w „rakiecie” i wystarto-wanie w podróż kosmiczną.

 

2. Recytuje wiersz „Odliczanie” prosząc jednocześnie dzieci o odliczanie od 10 do 0, tak, jak przy starcie rakiety (po każdej kolejnej linijce wiersza dzieci wymieniają kolejną liczbę)

 

 

 

3. Zaprasza do zajęcia miejsc w półkolu na dywanie i do rozmowy przy ilustracjach na temat kosmosu. Rozmowa kierowana pytaniami N.:

- Co zobaczymy w

   kosmosie lecąc

   rakietą?

- Czy dobrze byłoby

  mieszkać na innej

  planecie?

 

4. Zapoznaje z nową techniką plastyczną i szczegółowo objaśnia zasady pracy:

N. rysuje ołówkiem np. fragment planety, gwiazdę i używając pędzelka wypełnia klejem narysowany kontur. Następnie posypuje delikatnie piaskiem posmaro-wane miejsce.

Zachęca dzieci, aby w podobny sposób zapełniły całą kartkę. Objaśnia, że po wyschnięciu kleju i piasku będziemy delikatnie smarować klejem wybrane miejsca i ozdabiać je brokatem.

Wykonując powyższe czynności N. jednocześnie tłumaczy sposób nakładania kleju, piasku i brokatu.

 

5. Powtarza razem z dziećmi etapy wykonywania pracy, zwraca uwagę na ważne zasady przy malowaniu piaskiem:

nakładanie cienkiej warstwy kleju, nabieranie malutkiej ilości piasku i brokatu, nie sypanie całymi garściami, zsypywanie do pojemnika zamiast na podłogę itp.  

N. pyta czy wszystkie dzieci rozumieją nową technikę.

 

6. N. prosi dzieci, aby zamknęły oczy i w wyobraźni „zobaczy-ły” obraz, który chcą namalować.

 

7. Zaprasza do stolików. Towarzyszy dzieciom, zachęca, chwali, motywuje.

 

 

 

8. N. prosi o kończenie pracy. Przypomina o pozo-stawieniu porządku. Wyznacza miejsce do wysuszenia prac.

 

9. N. ogłasza koniec zajęcia, następuje omówienie i wyłonie- nie najciekawszych prac poprzez przy-dzielanie kosmicznych symboli.

 

10. Podsumowanie zajęcia: N. chwali wszystkie dzieci, docenia wysiłek każdego i dziękuje za zaangażowanie, 

Zadaje pytania:

- Czy podobała wam się nowa technika?

- Czy chcielibyście  powtórzyć takie zajęcie w przyszłości?

 

11. Zaprezentowanie prac na wystawce.

N. wręcza dzieciom gwiazdki, prosi o wpisanie na nich swojego imienia i przyklejenie ich do swojej pracy.

Witają N. i zajmują miejsca w „rakiecie” czyli przy chuście animacyjnej

 

 

 

 

 

 

Dzieci uważnie słucha-ją wiersza. Przy każdej kolejno wypowiadanej liczbie podnoszą i opuszczają chustę animacyjną (statek kosmiczny) i w końcu ,,wylatują” w przestrzeń kosmiczną czyli chowają się pod opadającą chustę.

 

Dzieci zajmują miejsca na dywanie i włączają się w rozmowę i odpowiadają na pytania, podają swoje pomysły: wymieniają gwiazdy, planety, meteoryty, inne statki kosmiczne itp.

 

 

 

 

 

 

Dzieci obserwują i słuchają N. siedząc na dywanie, z twarzami zwróconym w jego stronę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci wymieniają kolejne czynności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci zajmują miejsca przy stolikach i wykonują pracę.

 

 

 

Dzieci pracują w skupieniu i tworzą według własnej inwencji twórczej

 

 

 

Dzieci starają się skończyć pracę. Sprzątają, a w tym czasie prace wysychają.

 

 

Kilkoro dzieci, które tego pragną oceniają prace innych przydzie-lając kosmiczne symbole trzem pracom które najbardziej im się podobają.

 

Dzieci odczuwają radość z dobrze wykonanej pracy, każde z nich jest świadome swoich możliwości.

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci podpisują gwiazdki i przyklejają na swoich pracach. Razem z N. przypinają prace na wystawce.

Praca z całą grupą. Metoda słowna: instrukcje.

 

 

 

 

 

 

 

Praca z całą grupą. Metoda słowna: instrukcje i metoda czynna: zadanie do wykonania.

 

 

 

 

 

 

 

Praca z całą grupą, Metoda aktywizująca: „burza mózgów” – swobodne wypowiedzi dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca z całą grupą. Metoda słowna: instrukcje i oglądowa: pokaz i obserwacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca z całą grupą. Metoda słowna: rozmowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca indywidualna. Metoda czynna: zadanie do wykonania.

 

 

 

Praca z całą grupą. Metoda czynna: zadanie do wykonania.

 

 

 

 

Praca z całą grupą.

Metoda czynna: dyżurni zbierają kleje, pędzle i pojemniki z piaskiem i odnoszą na swoje miejsce. Myją pędzle.

Praca z całą grupą. Metoda słowna: rozmowa.

 

 

 

 

 

Praca z całą grupą. Metoda słowna: rozmowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda czynna - zadanie do wykonania.

 

 

 

 

 

 

N. stara się wzbudzić zainteresowanie dzieci tym, co wydarzy się na zajęciu

 

 

 

 

 

 

N. zwraca uwagę na to, aby dzieci zgodnie zajęły miejsce przy chuście, aby nikt się nie przepychał.

Recytację wiersza można ubogacić „kosmiczną” muzyką w tle.

 

 

 

N. pokazuje ilustracje układu słonecznego, gwiazd, planet itp.

Prosi o zachowanie kultury wypowiedzi. Objaśnia na czym ona polega. Zwraca uwagę na poprawność wypo-wiedzi, chwali za „odwagę” w wyrażeniu swojego zdania

 

 

 

 

Materiały do pokazu leżą wcześniej przygotowane na stoliku, kartka z bloku przypięta do sztalugi lub tablicy.

N. nie narzuca dzieciom konkretnego wzoru pracy, tłumaczy jedynie technikę wykonania. Upewnia dzieci, że poradzą sobie z nią i będą się świetnie bawić.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N. zwraca uwagę na kulturę wypowiedzi, podkreśla jak ważne jest oczekiwanie na swoją kolej podczas, gdy mówią inni.

 

N. upewnia się, że wszystkie dzieci zapoznały się z techniką i rozumieją jej zasady. Wtedy dopiero może kontynuować zajęcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwrócenie uwagi na estetykę, solidność wykonania pracy.  Malowaniu może towarzyszyć cicha muzyka „kosmiczna”.

 

N. zwraca uwagę na konieczność pozostawienia po sobie porządku i na zgodne współdzia-łanie w grupie w czasie sprzątania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podkreśla rolę wyobraźni dzieci, chwali za kreatywne rozwiązania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N. zachęca wszystkie dzieci do podpisania prac, ewentualnie pomaga tym, które tego nie potrafią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin