Instrukcja Działania Deltascan (Polski Vag-Com).doc

(220 KB) Pobierz

Konfiguracja programu

Opis funkcji diagnostycznych

Uruchomienie programu

Podłączenie interfejsu

Procedury diagnostyczne

Lokalizacja łącza

Uaktualnienie programu

Zdjęcie zestawu

Porady techniczne


 

    OPIS PROGRAMU DeltaScan 5.0

 

Program DeltaScan jest programem diagnostycznym pracującym w systemie Windows, przeznaczonym do obsługi serwisowej samochodów VW, Audi, Seat, Skoda (grupa VW) posiadających zarówno szybką transmisję w standardzie ISO 9141, jak i transmisję wolną (kody migowe). W praktyce, około 40% samochodów wyprodukowanych w latach 1991-1995 posiada komunikację szybką, natomiast po 1995 roku wszystkie samochody grupy VW powinny posiadać komunikację szybką w tym standardzie.

Przez obsługę serwisową samochodu, rozumie się nawiązanie komunikacji ze sterownikiem w samochodzie (np. sterownikiem silnika), a także analizę informacji oraz ingerencję w informacje diagnostyczne zawarte w tym sterowniku.

Sterownik (ECU - Electronics Control Unit) jest to urządzenie elektroniczne wyspecjalizowane do kontroli i sterowania określonym systemem w samochodzie. Na przykład sterownik silnika czuwa nad pracą systemu wtryskowego silnika, natomiast sterownik airbag'u kontroluje pracę poduszek powietrznych, itd. Każdy ze sterowników ma swój własny:

·         adres - za pomocą którego możliwe jest połączenie z danym sterownikiem, np. sterownik silnika ma adres 01, immobilizer 25 itd.,

·         typ - w skład którego wchodzi numer identyfikacyjny, rodzaj obsługiwanego systemu, identyfikator programu obsługującego sterownik, aktualny stan kodowania sterownika, oraz numer WSC (WorkShop Code - kod warsztatu dokonującego zmiany w sterowniku),

·         pamięć usterek - która służy do przechowywania tzw. kodów błędów (kodów samodiagnozy), czyli informacji o usterkach w funkcjonowaniu danego systemu,

·         pamięć parametrów podstawowych - która jest wykorzystywana do przechowywania parametrów kalibracyjnych elementów wykonawczych, np. dla sterownika silnika w tej pamięci są przechowywane informacje na temat krańcowych położeń przepustnicy ,

·         pamięć wartości adaptacyjnych - która służy do informowania sterownika o konfiguracji danego systemu, np. dla sterownika immobilizera, pamięć ta między innymi przechowuje liczbę kluczyków, którymi można uruchamiać samochód,

·         kodowanie - czyli dopasowanie danego sterownika do innych sterowników w samochodzie,

·         kod logowania - który w niektórych samochodach służy do udostępnienia bardziej zaawansowanych funkcji diagnostycznych, np. aby wykonać dopasowanie kluczyków, należy wpierw wykonać procedurę logowania podając ten kod.

Program DeltaScan umożliwia połączenie z ponad 60 typami sterowników, między innymi ze sterownikami silnika, skrzyni biegów, abs, airbag, klimatyzacji itp., Możliwe jest również wpisanie dowolnego adresu sterownika, tak więc jeśli jakiś sterownik nie znajduje się na liście to również można przeprowadzić jego obsługę serwisową.

W ramach obsługi serwisowej sterownika program DeltaScan umożliwia dostęp do następujących funkcji diagnostycznych:

·         możliwość odczytu kodów wolnych (migowych),

·         odczyt typu sterownika,

·         odczyt kodów błędów sterownika,

·         kasowanie kodów błędów sterownika,

·         zmiana kodowania sterownika (dopasowanie sterownika),

·         odczyt aktualnych parametrów (temperatura, obroty, itp.),

·         odczyt podstawowych parametrów i uruchomienie procedur kalibracyjnych (np. wykonać kalibrację przepustnicy),

·         odczyt i zmiana wartości adaptacyjnych,

·         test elementów wykonawczych (np. przekaźników),

·         wykonanie procedury logowania za pomocą 5 lub 7 cyfrowego kodu login,

·         odczyt kodu gotowości sterownika (funkcja dostępna tylko dla sterownika silnika).

Ilość informacji, które można uzyskać dzięki funkcjom diagnostycznym zależy od sterownika i od systemu, nad którym sprawuje kontrolę. Znacznie mniej informacji podają sterowniki starsze (początek lat 90.) z racji tego, że systemy którymi sterowały nie były zbyt rozbudowane.

Powrót na górę

    KONFIGURACJA PROGRAMU

 

Konfiguracja programu polega na wyborze odpowiedniego portu komunikacyjnego do którego jest podłączony interfejs diagnostyczny oraz konfiguracji nagłówka wydruku. Konfiguracja programu jest zapisywana, tak więc program wystarczy konfigurować przed pierwszym uruchomieniem lub w trakcie użytkowania, jeśli zaszły zmiany w podłączeniu interfejsu.

Konfiguracja portu szeregowego

Aby dokonać konfiguracji portu szeregowego należy:

·         podłączyć interfejs do komputera PC ,

·         podłączyć interfejs do gniazda diagnostycznego w samochodzie,

·         uruchomić program DeltaScan, wciśnąć przycisk Opcje->Konfiguracja portu,

·         jeśli znane jest oznaczenie portu szeregowego, do którego został podłączony interfejs, to wybieramy to oznaczenie z rozwijanego menu (COM1,COM2,...)

·         jeśli oznaczenie nie jest znane wybieramy opcje Wyszukiwanie interfejsu. W tym przypadku program automatycznie zlokalizuje podłączenie interfejsu diagnostycznego. Jeżeli port COM nie został znaleziony należy sprawdzić poprawność podłączenia interfejsu z komputerem i samochodem.

·         Zatwierdzić klawiszem OK

Konfiguracja nagłówka wydruku

Program daje również możliwość konfiguracji nagłówka, który będzie drukowany na drukarce wraz z informacjami o kodach błędów (np. nazwa firmy). Aby to wykonać należy:

·         uruchomić program DeltaScan, wciśnąć przycisk Opcje->Konfiguracja wydruku,

·         następnie wyświetli się okienko z czterema linijkami do uzupełnienia,

·         po uzupełnieniu (nie koniecznie wszystkich, linie mogą być również puste), każda linia tekstu zostanie wyśrodkowana i umieszczona w nagłówku wydruku.

Powrót na górę

    OPIS FUNKCJI DIAGNOSTYCZNYCH

 

Funkcja: Odczyt typu sterownika

Ta funkcja wyświetla numer identyfikacyjny sterownika, rodzaj obsługiwanego przez sterownik urządzenia (silnik, skrzynia biegów, itd.) oraz identyfikację programu zawartego w sterowniku. W zależności od sterownika możliwe są jeszcze informacje odnośnie aktualnego kodowania sterownika i o numerze WSC. Jeśli te informacje nie są dostępne, zamiast nich podawany jest numer identyfikacyjny części Bosch lub numer identyfikacyjny części producenta. Dostępność tych informacji zależy tylko i wyłącznie od sterownika. Numer WSC (WorkShop Code) to oznaczenie warsztatu, który ostatnio zmieniał kodowanie w danym sterowniku.

Zmiana kodowania następuje za każdym razem gdy ingeruje się w wartości adaptacyjne, dokonuje kasowania inspekcji lub też wybierze funkcje Zmiana kodowania.

Jeśli jeszcze nie było zmieniane kodowanie sterownika, wartość WSC wynosi „ 00000 ”. Program DeltaScan zmienia numer WSC w danym sterowniku na 31285, po dokonaniu zmiany kodowania.

Funkcja: Odczyt kodów błędów

Sterownik podejmuje poprawne decyzje w sterowaniu jeśli otrzymuje poprawne informacje o aktualnym stanie sterowanego urządzenia. Aktualny stan podają sterownikowi liczne czujniki (temperatury, ciśnienia, pozycji itd.) umieszczone w pojeździe. Jeśli, któryś z czujników ulegnie uszkodzeniu sterownik generuje kod błędu określający daną usterkę i czasami sam symuluje sygnał z uszkodzonego czujnika - przechodzi w tryb awaryjny. Jednak sygnał symulowany przez sterownik w mniejszym lub większym stopniu odbiega od rzeczywistego sygnału. Może mieć to rozliczne konsekwencje, np. wzrost zużycia paliwa, niedostateczna moc.

Aby dowiedzieć się czy sterownik nie zarejestrował podczas pracy jakichś usterek (kodów błędów), należy wykorzystać funkcję Odczyt kodów błędów programu DeltaScan.

Po odczycie kodów błędów program podaje:

1.     całkowitą liczbę kodów błędów,

2.     numer każdego kodu,

3.     numer kodu w postaci Pxxxx (o ile jest dostępny),

4.     opis każdego kodu w języku polskim.

Istnieje możliwość wydruku (lub zapisania do pliku) odczytanych kodów błędów na drukarce. Aby to uczynić należy po odczytaniu kodów wcisnąć przycisk Drukuj (lub Zapisz do pliku) i wypełnić formularz z danymi diagnozowanego pojazdu. Po wypełnieniu ostatniej linii i zatwierdzeniu jej przyciskiem Ok, nastąpi wydruk kodów błędów. Wydruk zawiera miedzy innymi dane właściciela licencji programu DeltaScan.

Funkcja: Kasowanie kodów błędów

Gdy zarejestrowana przez sterownik pojazdu usterka (kod błędu) zostanie naprawiona, następnym krokiem jest usunięcie tej informacji ze sterownika.

W tym celu należy wcisnąć przycisk Kasuj kody.

Po uzyskaniu informacji o skasowaniu przez program DeltaScan kodów, należy uruchomić pojazd na kilka minut, a następnie dokonać odczytu kodów błędów aby upewnić się, że wszystkie usterki zostały usunięte.

Funkcja: Zmiana kodowania

Uwaga! Przed użyciem tej funkcji przeczytaj instrukcję naprawy.

Funkcja ta umożliwia dostosowanie sterownika do różnych warunków pracy. Przykładami różnych warunków pracy mogą być:

1.     zmiana skrzyni biegów z ręcznej na automatyczną lub odwrotnie,

2.     dostosowanie sterownika do jakości paliwa,

3.     dostosowanie sterownika do standardu emisji spalin,

4.     dostosowanie sterownika do dodatkowego wyposażenia.

Kodowanie sterownika, które można zmienić za pomocą tej funkcji, jest to pięciocyfrowy kod z zakresu od 0 do 32767.

Funkcja: Odczyt parametrów

Funkcja ta umożliwia odczyt aktualnych parametrów pracy pojazdu (np. temperatura silnika, prędkość obrotowa silnika, itp.) Parametry wyświetlane są w blokach - po cztery parametry na raz. Zmianę bloku dokonuje się przez naciśnięcie przycisków strzałek góra/dół lub przez wprowadzenie z klawiatury numeru bloku i zatwierdzeniu przyciskiem Przejdź do bloku. Podczas odczytu aktualnych parametrów rysowany jest również wykres dla każdej wartości osobno.

Funkcja: Nastawy podstawowe

Uwaga! Użycie tej funkcji musi być zgodne z warunkami opisanymi w instrukcji serwisowej.

Funkcja ta jest bardzo podobna w działaniu do funkcji Odczyt parametrów z tą różnicą, że umożliwia ona przeprowadzanie różnego rodzaju kalibracji. Parametry wyświetlane są w blokach - po cztery na raz. Zmianę bloku dokonuje się przez naciśnięcie przycisków strzałek góra/dół lub przez wprowadzenie z klawiatury numeru bloku i zatwierdzeniu przyciskiem Przejdź do bloku. Podczas odczytu aktualnych parametrów rysowany jest również wykres dla każdej wartości osobno. Wprowadzenie odpowiedniego numeru grupy i wciśnięciu przycisku Przejdź do bloku (lub wciskanie przycisków strzałek) prowadzi do próby kalibracji danego elementu. Nie powinno się losowo przeglądać grup parametrów w tym trybie ze względu na skutki niezamierzonej kalibracji.

Funkcja: Adaptacje

Uwaga! Przed użyciem tej funkcji przeczytaj instrukcję naprawy.

Funkcja ta umożliwia dokonanie zmiany wartości adaptacyjnych w sterowniku, na przykład zmiany czasu otwarcia wtryskiwacza lub zmiany prędkości biegu jałowego. Pozwala również na kasowanie inspekcji serwisowych.

Zmiana wartości adaptacyjnych przebiega w następujących trzech etapach:

1.     odczyt aktualnej wartości adaptacji,

2.     test nowej wartości adaptacji,

3.     zapis nowej wartości adaptacji.

Odczyt aktualnej wartości adaptacji - po wybraniu funkcji Adaptacje, program zapyta o numer kanału adaptacji. Następnie jeśli sterownik obsługuje ten kanał adaptacji wyświetli się okienko z aktualną wartością adaptacji dla tego kanału oraz z czterema aktualnymi parametrami.

Test nowej wartości - w polu Nowa wartość adaptacji należy wprowadzić nową wartość adaptacji dla tego kanału. Po wprowadzeniu wcisnąć przycisk Test wartości aby przeprowadzić test nowej wartości. Jeśli test przebiegnie pomyślnie i nowa wartość pojawi się w polu Aktualna wartość adaptacji, oznacza to, że ta wartość jest poprawna dla tego sterownika i można ją zapisać. Jeśli po pomyślnie zakończonym teście nowej wartości naciśniety zostanie przycisk Wyjście, nowa wartość nie będzie zapamiętana.

Zapis nowej wartości adaptacji - po pomyślnym rezultacie testowania nowo wprowadzonej wartości adaptacji można przystąpić do jej zapisu przez wciśnięcie przycisku Zapis wartości.

Funkcja: Procedura logowania

Niektóre sterowniki, do zmiany kodowania i wartości adaptacyjnych wymagają przeprowadzenia w pierwszej kolejności procedury logowania. Procedura ta polega na wpisaniu pięciocyfrowego numeru login z zakresu od 0 do 65535, który dla danego pojazdu można znaleźć w instrukcji serwisowej. Zwykle numerem login jest numer WSC (WorkShop Code), lecz nie jest to regułą.

Funkcja: Kod gotowości (dotyczy tylko sterowników Silnika i Silnika II)

Kod gotowości to 8 miejscowy kod cyfrowy, informującym o stanie diagnozy elementów i funkcji mających wpływ na skład spalin. Diagnoza tych elementów jest wykonywana podczas pracy silnika w regularnych odstępach czasu. Kod gotowości podaje stan diagnozy odpowiednich elementów i funkcji w następujący sposób:

·         wartość 0 oznacza, że diagnoza została zakończona,

·         wartość 1 oznacza, że diagnoza została przerwana lub jeszcze nie została przeprowadzona lub jeszcze nie mogła zostać wykonana.

Poniższa tabela pokazuje znaczenie 8 miejscowego kodu gotowości.

1

2

3

4

5

6

7

8

Funkcja diagnostyczna

 

 

 

 

 

 

 

0

Katalizator

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin