Homologacja - radiotelefony.docx

(13 KB) Pobierz

Homologacja - radiotelefony CB


 

Aby otrzymać zezwolenie na zakładanie i używanie radiotelefonu, Twój zasilacz i radio powinny posiadać świadectwo homologacji. Jeżeli go nie posiadają, przeczytaj tą stronę i udaj się do najbliższego oddziału terenowego Urzędu Regulacji Telekomunikacji.

1. Zgłaszający wypełnia zlecenie i składa je wraz z radiotelefonem i zasilaczem (zasilacz tylko w przypadku stacji bazowej) w laboratorium O.O. URT.

2. Badania radiotelefonów CB wykonywane są na podstawie "Procedury postępowania przy wydawaniu przez Oddziały Okręgowe Urzędu Regulacji Telekomunikacji świadectw homologacji na określone egzemplarze urządzeń (świadectw homologacji dla użytkownika)".

3. Zakres badań i warunki techniczne jakie powinien spełniać radiotelefon CB :

 

L.p.

Parametr

Wartość graniczna

1.

Zakres częstotliwości

26.960 - 27.410 MHz

2.

Uchyb częstotliwości

+/- 0.6k Hz

3.

Maksymalna moc wyjściowa

FM: 4W
AM: 4W
SSB: 12W (PEP)

4.

Poziom sygnałów niepożądanych nadajnika do 1 GHz

0.25 uW

5.

Poziom sygnałów niepożądanych nadajnika od 1 GHz do 2 GHz

1 uW

6.

Poziom sygnałów niepożądanych odbiornika do 1 GHz

2 nW

7.

Poziom sygnałów niepożądanych odbiornika od 1 GHz do 2 GHz

20 nW



4. Dopuszcza się maksymalnie 40 kanałów (tzw. podstawowa czterdziestka) oraz pracę w tzw. "5" i "0". Jeśli pierwotnie konstrukcja urządzenia pozwalała na pracę w szerszym zakresie częstotliwości, to funkcja ta musi zostać tak zablokowana, aby użytkownik przy pomocy zewnętrznych przełączników nie mógł uruchomić urządzenia w zakresie niedozwolonym.

5. Po badaniu laboratorium URT wystawia  protokół badań. W przypadku pozytywnych wyników badań laboratorium wystawia także "Świadectwo homologacji dla użytkownika".

6. Badania zasilaczy wykonuje się na podstawie : Polskiej Normy PN-EN 50081-1. Po badaniu w laboratorium URT wystawia protokół badań.

7. Protokoły z wynikami badań i "Świadectwo homologacji dla użytkownika" zainteresowany otrzymuje  po wniesieniu odpowiednich opłat.:

40,00 zł

za badanie radiotelefonu 

10,00 zł

za badanie zasilacza 

30,00 zł

opłata skarbowa za wydanie świadectwa homologacji

1,50 zł

opłata skarbowa z tytułu złożenia zlecenia na badanie



8. Zmiany techniczne, naprawy mające wpływ na parametry radiotelefonu dopuszczonego uprzednio do eksploatacji powodują utratę ważności świadectwa homologacji. Konieczne jest wtedy powtórne badanie.

9. Warunkiem technicznym poprawnej pracy radiotelefonu jest właściwie zainstalowana i zestrojona antena. Użytkownikom bez przygotowania technicznego proponujemy przed instalacją anteny zasięgnąć odpowiednich informacji technicznych u sprzedawcy lub w jednym z zakładów serwisowych radiotelefonów. Najlepsze wyniki powinno zapewnić zlecenie wykonania instalacji antenowej zakładowi specjalistycznemu (zakłady instalacji anten, zakłady serwisu radiotelefonów). Ze wzgledu na konieczność spełnienia przy tym wymogów prawa budowlanego, konieczne jest skontaktowanie sie zainteresowanego z administratorem budynku, na którym instalowana jest antena.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin