PINOP 34.docx

(12 KB) Pobierz

34. Rodzaje ubezpieczeń społecznych, podstawy wymiaru składek i stopy ubezpieczenia emerytalnego?

a)              Rodzaje ubezpieczeń społecznych

Od 1 stycznia 1999 r., zamiast jednego ogólnego ubezpieczenia, system ubezpieczenia społecznego obejmuje:

·         ubezpieczenie emerytalne,

·         ubezpieczenie rentowe,

·         ubezpieczenie chorobowe,

·         ubezpieczenie wypadkowe.

 

b)               Podstawy wymiaru składek

Podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku tych ubezpieczonych roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w 2010 r. jest to 94380 zł). Przy naliczaniu składki chorobowej i wypadkowej limit ten nie obowiązuje.

Inna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne obowiązuje osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoby te, naliczając składki za siebie i osoby współpracujące, przyjmują podstawę wymiaru nie niższą niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

 

c)               Stopy ubezpieczenia emerytalnego

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% i jest płacona po połowie przez pracodawcę i pracownika. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą składka w całości jest płacona przez przedsiębiorcę. Pełną składkę opłaca również za osobę współpracującą (małżonek, dzieci, rodzice, itp.).

[nie wiem czy poza składką emerytalną nie powinno też być innych, bo ucięło pytanie na „e”; w razie czego – poniżej stopy procentowe innych składek:

              - rentowa 6% (1,5% dla pracowników i 4,5% dla pracodawcy),

              - z tytułu ubezpieczenia wypadkowego – od 0,67% do 3,33%,

              - chorobowa 2,45%]

Zgłoś jeśli naruszono regulamin