Aktywne słuchanie- AKWARIUM.doc

(153 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Skuteczny sposób prezentacji muzyki w przedszkolu

 

              Z metodą Aktywnego Słuchania Muzyki po raz pierwszy  zetknęłam się podczas kursu im. C. Orffa i  bardzo mnie zafascynowała.

Jest ona jednym z najskuteczniejszych sposobów prezentacji muzyki w przedszkolu. Polega na celowym i uzasadnionym aktywizowaniu słuchacza. Pracując nią można tworzyć własne opracowanie utworów muzycznych. Dzieci z wielkim entuzjazmem biorą udział w zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem tej metodyą. Utwory opracowane metodą Batii Strauss doskonale nadają się do zaprezentowania na różnych uroczystościach przedszkolnych. Poprzez zastosowanie rekwizytów, prezentacja jest bardzo efektowna.

Do napisania tego scenariusza zainspirował mnie utwór „Akwarium” C. Saint Saensa ze zbioru pt. „Karnawał zwierząt”, z którym zapoznałam się na zajęciach muzycznych w czasie studiów.

Doskonale nadawał się do zaprezentowania go w przedszkolu metodą Aktywnego Słuchania Muzyki (sposób wprowadzenia zależy oczywiście od własnej inwencji każdego z nas). Wprowadziłam utwór „Akwarium” podczas realizacji tematu kompleksowego: „ Poznajemy różne sposoby spędzania wolnego czasu”.

Potem wykorzystałam go w czasie występów z okazji Dnia Matki, na którym dzieci pięknie zaprezentowały „falującą wodę”.

    

  SCENARIUSZ ZAJĘCIA dla dzieci sześcioletnich.

 

TEMATYKA KOMPLEKSOWA:

Poznajemy różne formy spędzania wolnego czasu.

 

TEMAT ZAJĘCIA:

Przeczytaj tekst, a dowiesz się jakie hobby ma Tomek. Opowiedz kolegom o swoich zainteresowaniach. Weź udział w zabawie ruchowej przy piosence pt.„Każdy ma jakiegoś bzika”. Aktywnie wysłuchaj utworu „Akwarium” C. Saint Saensa

z wykorzystaniem szarf. Odszukaj i pokoloruj ryby w akwarium (przeliczanie w zakresie 10). Odczytaj wyrazy, wybierz i wklej w odpowiednie miejsca – ćwiczenia w czytaniu.

 

CELE OGÓLNE:

-         umożliwienie zdobycia doświadczeń w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym,

-       umożliwienie dziecku dokonywania wyborów i przeżywania pozytywnych efektów własnych działań,

- organizowanie sytuacji pozwalających na poznawanie możliwości własnych               dziecka i innych ludzi, np. wynikających ze zróżnicowania płci, wieku, stanu      zdrowia i doświadczenia,

-       doskonalenie umiejętności czytania,

-       ćwiczenie logicznego myślenia,

-       aktywne słuchanie utworu „Akwarium”,

-       rozwijanie twórczej wyobraźni ruchowej i werbalnej,

-       ćwiczenie spostrzegawczości.

 

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Dziecko:

-         zna różne sposoby spędzania wolnego czasu, potrafi wypowiadać się o nich,

-         zna znaczenie słowa „hobby”,

-         wie co znajduje się w akwarium,

-         potrafi przeczytać tekst słowno - obrazkowy,

-         opowiada, o czym jego zdaniem skomponował muzykę kompozytor,

-         potrafi przeczytać i dobrać napis do odpowiedniego obrazka,

-         zna różne gatunki ryb akwariowych,

-         potrafi odszukać ukryte na obrazku rybki i policzyć je.

 

METODY:

Podające:

-         pogadanka

-         objaśnienie

-         opis

Eksponujące:

-         pokaz połączony z przeżyciem

-         obserwacja

Praktyczne:

-         pokaz z objaśnieniem i instruktażem

-         kierowanie własną działalnością dziecka

-         aktywne słuchanie muzyki według Batii Strauss.

 

FORMY PRACY:

-         zbiorowa jednolita

-         indywidualna jednolita

-         indywidualna zróżnicowana

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

magnetofon, nagranie utworu, kolorowe szarfy z bibuły z uchwytami, tekst słowno – obrazkowy, akwarium wyposażone w piasek, kamyki, rośliny, wodę i rybki, krzyżówka, rozsypanka wyrazowa do krzyżówki, ćwiczenia graficzne (str.25) w  „ABC 6-latka” , rozsypanka wyrazowa.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1.      Rozmowa na temat zainteresowań dzieci – zapoznanie ze znaczeniem słowa „hobby”.

 

2.      Zapoznanie z hobby Tomka – wspólne czytanie tekstu słowno – obrazkowego umieszczonego na tablicy (zał. nr 1).

 

3.      Oglądanie akwarium – wyodrębnianie i nazywanie, co się w nim znajduje – nazywanie roślin wodnych oraz gatunków ryb.

 

4.      Rozwiązywanie krzyżówki „ Jak nazywają się ryby w naszym akwarium” – dzieci otrzymują plansze z krzyżówką, nauczyciel czyta hasła krzyżówki.

Dzieci wyszukują rozwiązanie spośród wyrazów z rozsypanki i przykładają je w odpowiednie miejsce (dzieci sprawdzają czy liczba liter w wyrazie zgadza się  z liczbą okienek w krzyżówce) – praca indywidualna (zał. nr 2). Krzyżówka może być zróżnicowana ze względu na  stopień trudności (praca z dzieckiem zdolnym - zał. nr 3).

 

5.      Słuchanie utworu „Akwarium” Camille Saint Saensa – pokazywanie ruchem rąk charakterystycznych dźwięków muzyki wznoszącej się i opadającej.

 

6.      Aktywne słuchanie utworu „Akwarium” bez podania tytułu, z wykorzystaniem szarf trzymanych przez dzieci, stojące parami twarzą do siebie, w dwóch rzędach równoległych. Wykonywanie ruchów szarfami i ciałem – odwzorowywanie muzyki według wzoru nauczycielki.

 

Opis wykonania utworu metodą Aktywnego Słuchania Muzyki:

 

Utwór ma budowę: A B A B C B1

Część A - ręce na wysokości klatki piersiowej; delikatne ruchy dłoni, w których trzymamy szarfy; uniesienie rąk do góry i lekkie naciągnięcie szarf.

Część B - ręce w górze, szybkie i delikatne ruchy nadgarstków dłoni, powolne opadanie wirujących szarf aż do przysiadu.

Część C  - ręce na wysokości klatki piersiowej , ruchy dłońmi w których trzymamy szarfy, uniesienie rąk do góry i lekkie naciągnięcie szarf, potem szybkie, delikatne ruchy nadgarstków dłoni i opadanie aż do przysiadu oraz wznoszenie aż do uniesienia rąk wysoko w górę.

Część B1 - ręce na wysokości klatki piersiowej – najpierw delikatne ruchy , potem mocne energiczne poruszanie szarfami w górę i w dół, zakończyć naciągnięciem szarf na wysokości ramion.

 

7.      Wypowiedzi słowne dzieci na temat domniemanej treści utworu, o czym ich zdaniem opowiada ta muzyka.

 

8.      Odszukiwanie i kolorowanie ryb, które ukryły się w akwarium - „Ukryte rybki” Policz ile rybek pływa w akwarium („ABC- 6-latka” ćw. graficzne s.25). Praca indywidualna.

 

9.      Zabawa ruchowa przy piosence pt. „Każdy ma jakiegoś bzika”- z wykorzystaniem nagrania magnetofonowego.

 

Opis zabawy:

I zwrotka:   Podskoki naprzemienne w rytmie muzyki,

Refren

Każdy ma jakiegoś bzika –dzieci klaszczą w dłonie,

              każdy jakieś hobby ma – przysiad, dłonie uderzają o podłogę,

a ja w domu mam chomika – ręce na biodrach, marsz w miejscu,

kota, rybki, oraz psa – ręce na głowie, ręce skrzyżowane na ramionach,

ręce uderzają o kolana.

II zwrotka: taniec parami

 

10.  Praca indywidualna przy stolikach.

Dobierz wyrazy i wklej w odpowiednie miejsce („ABC- 6-latka” ćw. graficzne s.25 ) – ćwiczenia w czytaniu (wyrazy: ryby, kamyki, piasek, woda). Zadanie można zróżnicować ze względu na stopień opanowania umiejętności czytania przez dzieci ( wyrazy: rośliny, muszle, ślimaki ).

  

11.  Zaproś kolegów do wspólnej zabawy - Aktywne słuchanie utworu „Akwarium” z wykorzystaniem szarf.

 

                                          OPRACOWAŁA: Alicja Belak

Nauczycielka Przedszkola nr 1

w Andrychowie

 

 

zał. nr 1

Hobby Tomka

 

Tomek ma    .              Hoduje w nim ryby.

 

Te ryby to welonki, skalary, neonki. W                jest  kolorowo.    

 

Ryba płynie, a woda faluje. Na dnie jest piasek, kamyki i     wodne. Tomek karmi swoje ryby. Daje im specjalny pokarm. Tomek ma ciekawe zainteresowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zał. nr 2

                                                KRZYŻÓWKA I

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin