Solarium.docx

(199 KB) Pobierz

Solarium - zasady bezpiecznego opalania

              Dni coraz krótsze, słońca coraz mniej a wspomnienie słonecznego lata w postaci pięknej opalenizny odpłynęło w niebyt (wraz ze złuszczonym naskórkiem :D). Nie jedna z nas na pewno zastanawia się nad skorzystaniem z kąpieli słonecznych w solarium więc chcę przedstawić najważniejsze zasady korzystania z solarium aby przyjemne zostało połączone z bezpiecznym.

1. Korzystaj z solarium raz dziennie, nie częściej jednak niż 3 razy w tygodniu.

2. Rób przerwy między sesjami - dla skóry wrażliwej , co najmniej dwudniowe. Skóra po seansie powinna się zregenerować, pamiętaj że proces powstawania opalenizny trwa od ok. 24-48 godzin.

3. Czas i częstotliwość opalania powinna być dostosowana do twojego fototypu skóry oraz stopnia zawansowania opalenizny. Zawsze zaczynaj sesje od krótszych seansów, pozwól skórze na dostosowanie się do promieniowania UV. Zwróć się do obsługi solarium jeżeli nie znasz swojego fototypu skóry.

4. Przed sesją opalania nie zapomnij o dokładnym demakijażu skóry twarzy, szyi i dekoltu. Nie używaj dezodorantów ani perfum. Zdejmij również biżuterię.

5. Do opalania używaj specjalnych kosmetyków, nie powinny to być kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi. Kosmetyki powinny być dobrane do rodzaju karnacji, stopnia zaawansowania opalania.

6. Preparaty kosmetyczne przeznaczone do opalania nakładaj równomiernie na całe ciało zwracając uwagę na najbardziej delikatne i trudne do opalania partie ( np. twarz, szyja, dekolt, piersi, wewnętrzne powierzchnie ramion i nóg).

7. W trakcie opalania używaj specjalnych okularów ochronnych zabezpieczających przed promieniowaniem UV. W trakcie seansu miej zawsze zamknięte oczy.

8. Twoja skóra po opalaniu wymaga szczególnej troski, stosuj produkty nawilżające, regenerujące i przedłużające opaleniznę.

9. W przypadku wykonywania różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych w dniu w którym chcesz się opalać powinnaś skonsultować się ze swoją kosmetyczką.

10. Po opalaniu powinnaś odpocząć kilka minut przed wyjściem na zewnątrz oraz uzupełnić płyny utracone podczas seansu.

 

 

Przed planowanym seansem opalającym skontaktuj się z lekarzem jeżeli:

v     na twoim ciele występują liczne znamiona barwnikowe (pieprzyki i przebarwienia).

v     zażywasz lekarstwa, doustne środki antykoncepcyjne (niektóre leki powodują fotouczulenie np. antybiotyki z grupy tetracyklin, hormonalne, zioła np. dziurawiec, pochodne retinoidów, niektóre leki przeciwalergiczne, środki przeciwcukrzycowe, przeciwbólowe, przeciwreumatyczne).

v     jesteś chory lub w okresie rekonwalescencji.

v     jesteś w ciąży lub niedawno urodziłąś dziecko.

 

Ogólne przeciwwskazania do korzystania z solarium:

v     -Bardzo jasna karnacja fototyp I

v     Uczulenie na słońce

v     Bielactwo skóry

v     Trądzik

v     Opryszczka

v     Rozszerzone naczynka, żylaki

v     Znamiona barwnikowe

v     Bardzo młody wiek

v     Świeże rany, blizny (np. świeżo wykonany tatuaż)

v     Choroby serca i układu krążenia

v     Epilepsja, cukrzyca

v     Nowotwory

v     Ciąża

v     Miesiączka

v     Stany pourazowe

v     Stany zapalne, gorączka

images.jpeg      images.jpeg                                                                    

Co jest prawdą a co fałszem?

 

Solarium opala tak jak słońce

Nie. Promieniowanie słoneczne to w dużej części UVB powodujące szybkie zaczerwienienie naskórka. Lampy solaryjne emitują głównie promienie UVA docierające do głębszych warstw skóry. Warto wiedzieć, że 15 minut w solarium skóra "zapamięta" jak cały dzień spędzony na słońcu.

 

Opalanie w solarium jest bezpieczne

Nie. Nie istnieje bezpieczne opalanie, ani na słońcu, ani w solarium, ale stosując się do pewnych zasad, można uczynić je mniej ryzykownym. Należy jednak mieć na uwadze, że promienie UV osłabiają zdolność skóry do regeneracji. Uszkadzają włókna kolagenu i elastyny. Przesuszają skórę i przyspieszają proces starzenia się. Regularne opalanie może też grozić nowotworem.

 

Porcja sztucznego słońca poprawia nastrój

Tak. W naszym klimacie każdy odczuwa brak światła słonecznego, które stymuluje powstawanie endorfin - hormonów szczęścia. Opalanie może w pewnym sensie uzupełnić ten brak, poprawiając nastrój. Poza tym warto lekko wyzłocić karnację przed pojawianiem się na plaży. To poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie.

 

Opalenizna solaryjna jest naturalną opalenizną

Tak. W odróżnieniu od uzyskiwanej przez używanie samoopalaczy. Pomimo innej proporcji UVA do UVB, zachodzi w skórze cykl wytwarzania melaniny - barwnika odpowiedzialnego za jej brązowienie i stanowiącego naturalną barierę przed promieniami UV.

 

Solarium leczy niektóre choroby skóry

Tak. W pewnych wypadkach dermatolog może zalecić taką terapię, np. w leczeniu łuszczycy.

 

 

Opalanie zwalcza trądzik

Nie. Początkowo rzeczywiście poprawia wygląd skóry, wyrównując jej kolor i wysuszając wypryski. Potem jednak gruczoły łojowe dostają sygnał, że jest za sucho, i pracują ze zdwojoną aktywnością.

 

Można określić czas bezpiecznego opalania w solarium

Nie. Maksymalny czas określa się indywidualnie, w zależności od fototypu oraz stosowanych urządzeń i lamp. Intensywną pigmentację uzyskasz po 10 sesjach (zaczynając od bardzo krótkich seansów, z przerwami co najmniej 48-godzinnymi!). Dla podtrzymania efektu opalaj się raz na dwa tygodnie.

 

Kosmetyki solaryjne sprawiają, że opalanie jest bezpieczniejsze

Tak. Po pierwsze, skracają czas opalania. Przyspieszają proces brązowienia skóry (dostarczają budulca do wytwarzania pigmentu), chronią ją przed podrażnieniami, zaczerwienieniem, utratą wilgoci, elastyczności i procesami fotostarzenia poprzez neutralizowanie wolnych rodników. Przedłużają też okres utrzymywania się opalenizny. Tu szczególną rolę spełniają kosmetyki do stosowania po opalaniu, które powinny zastąpić balsam do ciała.

 

Opalanie w solarium uzależnia

Tak. Psychiczne uzależnienie od opalania nazywa się tanoreksją. Mechanizm jest podobny jak w przypadku anoreksji. Chory wykorzystuje każdą szansę złapania bodaj odrobiny ultrafioletu. Gdy wygląda jak czekoladka - musi opalić się "na zapas". Utożsamia atrakcyjność z ciemnobrązową karnacją i nie widzi skutków ubocznych opalania.

1. Czas naszej wizyty w solarium zarówno gdy idziemy po raz pierwszy jak i którys z kolei zalezy przedewszystkim od typu karnacji. Jednak gdy idziemy po raz pierwszy do solarium nalezy iśc na jak najkrótszy czas.Czas spedzony w solarium zalezy od tzw Fototypu- tak więc:

fototyp 1- ciemne włosy, śniada cera, ciemne oczy,

fototyp 2-szatynowe włosy, lekko śniada cera, zielone lub piwne oczy,

fototyp 3- ciemne blond włosy, niebieskie oczy, jasna skóra,

fototyp 4- rude lub jasne blond włosy, niebieskie oczy, piegi.

Osoby o fototypie 1 to szczęściarze ,którzy mogą lezec w solarium od 20-30 min,fototyp 2 może opalac sie od 15-20 min , fototyp 3 od 10-12 min, fototyp 4 powinien unikac solarium a jesli juz to opalac sie nie dłuzej niż 5 min!! Teraz gdy juz znamy swój fototyp możemy stwierdzić na jaki czas możemy iść po raz pierwszy do solarium. Aby obliczyc ten czas wystarczy odjąć 5 min od zalecanego czasu opalania ,tak więć np fototyp 3 powinien iść na około 7 min. Wartości ,które podałam są wartościami czasu bezpiecznego opalania.

 

2. W solarium nalezy uzywać kosmetyków specjalnie do niego przeznaczonych. W każdym solarium takie kosmetyki powinny byc dostępne. OSobiście stosuje oliwkę,ale tym samym nie przestrzegam zasad bezpiecznego opalania wiec proszę mnie nie naśladować  Szeroką game kosmetykow do opalania w solarium oferuje firma SOLEO ,która jest stosunkowo tania na rynku. Lepsze kosmetyki i co sie z tym wiążę droższe oferuje firma AUstralian gold.

 

 

3.To dośc sporna kwestia i tak naprawde to zalezy od naszej skóry.Nie polecam tej metody dla osob które maja ropne pryszcze,bowiem problem zniknie tylko,że powróci z podwójna siła po kilku dniach. Są takie osoby ,które uważaja ze solarium leczy ich problem. Osobiście uważam ,ze jest to kiepski sposób na leczenie pryszczy.

 

4. NAlezy w zasadzie unikac solarium gdy ma sie na skórze jakiekolwiek podrażnienia. Jednak w przypadku mężczyzn którzy golą sie srednio co drugi dzień czekanie na zagojenie sie wszelkich podraznien doprowadziło by do tego ze nigdy nie mogli by pójść do solarium ze wzgledu na podraznienia na twarzy. TAk więc drodzy panowie,dzien przed wizyta w solarium nasmarowac buźkę tłustym kremikiem i bez skrupółow mozna iśc do soalrium. Nie bede wspominac o chodzeniu do solarium tuż po wizycie u kosmetyczki bo to zabójstwo dla skóry!!!

 

5. Są. To tzw. aktywatory opalania. Skóra ma naturalna bariere ,która ujawnia sie po którejś z kolei wizycie w solarium. Na chłopski rozum : gdy chodzimy do solaium z wizyty na wizyty widzimy zjawisko polegajace na tym ze nie opalamy sie juz tak bardzo jak za 1 czy 2 razem. Są kosmetyki ,które tą barierę "łamią" i znów możemy cieszyć sie bardziej brązowa skórą z wizyty na wizytę.

 

6.Turbo to zazwyczaj łózko którego lampy maja moc około 160 V, zwykłe łóżko to około 100 V. Tak więc na łóżku Turbo opalimy sie szybciej. Jednak niektórzy właściciele solarium oszukują i często 160 zastępują 100 twierdząc ze jest to łózko Turbo. Dlatego wybieram zawsze 100 

 

7.Są tacy ,którzy chodzą do solarium co 2 dzien. Jest to według mnie zabójstwo dla skóry. Między wizytami w solarium powinien byc odstep minimum 24 godzin. Polecam wizyty raz w tygodniu.

 

8.Temat nurtujacy chyba kazdego "opalacza" zarówno słonecznego i solaryjnego. Przede wszystkim przed pierwsza a potem co 2 tygodnie nalezy wykonac peeling całego ciała nie pomijajać twarzy. Dla niewtajemniczonych- peeling to zabieg złuszczajacy naskórek. Zamiast peelingu mozna po prostu poządnie wyszorowac ciało gabką. Po takim zabiegu skóra bedzie właściwie przygotowana do opalania. Po wizycie w solarium nalezy unikac leżenia i moczenia sie w wannie poniewaz takie lezenie powoduje zmiękczanie naskórka który po prostu odchodzi razem z opalenizną. Nalezy unikac tarcia skóry recznikiem, wystarczy delikatnie przykładac ręcznik w celu wchłoniecia wody. Tak więc po opalaniu nalezy wziąść prysznic i delikatnie wytrzec skóre.

 

9. Aby opalenizna nie wyblakła trzeba po prostu raz na jakis czas utrwalic ja wizyta w solarium. Nie oczekujmy ze po 1 wizycie będziemy brazowi bo to jest niemożliwe. Warto zaznaczyc ze opalenizna z solarium bleknie o wiele szybciej niz opalenizna słoneczna.

 

10.Nic sie nie stanie jeśli posmarujemy sie np 2 godziny wczesniej, bowiem niektóre kosmetyki tego typu mają w swoim składzie ,składniki które raczej źle reaguja w połączeniu ze promieniami z solarium co moze wywołać jakąs reakcje skórną. Tak więc lepiej nie kombinowac i unikac smarowania sie róznorakimi specyfikami przed wizyta w solarium.

 

11. Ceny są różne. Dla przykładu poddam cennik mojego solarium :

160 V:

5 min - 6 zł

10 min- 11 zł

15 min- 13 zł

20 min- 18 zł

100 V:

5 min -4 zł

10 min- 7 zł

15 min-11,50 zł

20 min- 13,50 zł

Ceny w każdym solarium sa zróznicowane ,jednak nie dajmy skusić sie tanim solariom w którym czesto sa stare lampy. Wyjatej stanowia nowe solaria z promocyjnymi cenami.

 

12. Jednorazowa saszetka olejku do opalania do wydatek rzędu około 5-6 zł,ceny sa zróżnicowane w zalezności od firmy kosmetyku.

 

13.Brodawki i pieprzyki to przeciwwskazanie do wizyt w solarium. Skonsultuj to najlepiej z lekarzem.

 

14.Solarium a raczej łózko na którym sie opalamy powinno byc zdezynfekowane,powinny sie tam znajdowac okulary ochronne, mleczko i waciki do zmywania makijażu,papierowy ręcznik, lampy powinny znajdowac...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin