Scenariusz lekcji DZIEŃ KOBIET.docx

(13 KB) Pobierz

 

Scenariusz lekcji przysłany na konkurs "Dzień Kobiet - jak świętują go współczesne dzieci".

CELE ZAJĘĆ: - Uświadomienie uczniom znaczenia "Święta Kobiet" - Uświadomienie uczniom znaczenia grupy koleżeńskiej - Integracja grupy - Kształtowanie umiejętności plastycznych - Rozwijanie umiejętności przyrodniczych

CELE ZAJĘĆ:
- Uświadomienie uczniom znaczenia „Święta Kobiet”
- Uświadomienie uczniom znaczenia grupy koleżeńskiej
- Integracja grupy
- Kształtowanie umiejętności plastycznych
- Rozwijanie umiejętności przyrodniczych

METODY PRACY: rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne, zabawy integracyjne
FORMY PRACY: praca indywidualna, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, rozsypanka wyrazowa, kleje, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Część wstępna
Organizacja przestrzeni klasy – tworzenie koła z krzeseł na potrzebę zabawy
- „Zaczarowany staw” – Dziecko-ochotnik stoi na środku z zasłoniętymi oczami. Wszystkie pozostałe dzieci poruszają się dookoła niego do momentu, kiedy osoba w środku powie magiczne słowa: „Zaczarowany staw”. Wtedy to ona sama zaczyna się poruszać wśród nieruchomych postaci i dotyka twarzy pierwszego napotkanego dziecka, zgadując, kto to jest.

2. Część właściwa
- Rozmowa z dziećmi na temat obchodzenia Dnia Kobiet
- Zaznaczamy, że w tym dniu, to dziewczynki i dorosle panie obchodzą swoje święto i mogą być traktowane w sposób szczególny, przypominamy jednak przy tym, że nie tylko w tym dniu, także na co dzień chłopcy wobec dziewczynek, mam i innych pań powinni zachować się w sposób uprzejmy i życzliwy.
- „Kwiatuszek” Każde dziecko dostaje kartkę z kwiatuszkiem i płatkami oraz rozsypanke wyrazowa przedstawiająca zarówno pozytywne i negatywne zachowania chłopców wobec dziewczynek. Zadaniem dziecka jest wybrać odpowiednie zachowania, cechy i przykejić je do płatków kwiatka.
(przykładowe zachowania, cechy: życzliwy, lojalny, uczynny, dobry, tolerancyjny, dyskretny, kłamliwy, obrażalski, niesprawiedliwy, wyniosły, fałszywy, zazdrosny).
- Rozdajemy dzieciom (losowo) karki przedstawiające rożne kwiatki. Zadaniem każdego jest pokolorowanie danego kwiatka według schematu kolorów, który podany jest na kartce. Po skończeniu prac dzieci odgadują nazwy kwiatków.
(przykładowe kwiatki – hiacynt, bez, tulipan, stokrotka, róża)
- „Dowiedz się kim jesteś” Przypominamy wszystkim, że dziewczynki obchodzą swoje święto. Prosimy chłopców, żeby swoje gotowe, pokolorowane kwiatki rozdali koleżankom z grupy. Ale, żeby chłopcom nie było smutno prosimy także dziewczynki, żeby ofiarowały swoim kolegom gotowe kwiatki. Gdy każdy swój otrzyma po kolei mówimy dzieciom co oznaczają ich kwiatki i jakie cechy człowieka prezentują.
3. Część końcowa
- „Czarodziejski smok” – dzieci razem wspólnie tworzą „smoka” ustawiając się jeden za drugim i kładąc sobie ręce na ramionach. Nauczyciel podaje w tym czasie instrukcje: „Wyobraźcie sobie, że jesteście czarodziejskim smokiem, który potrafi robić niezwykłe i wspaniałe rzeczy. Podskakuje raz na swoich prawych nogach, raz na swoich lewych nogach. Czasem jest także odrobinkę komiczny, a wtedy głowa smoka próbuje ugryźć ogon, ale ogon ucieka i nie pozwala się ugryźć. Kiedy głowa złapie ogon, głośno parska” Po zakończeniu następuje zamiana miejsc – inne dziecko może być głową i inne ogonem.

Piosenka „Dzień kobiet
1)Dzień kobiet, dzień kobiet,
Niech żyją nam zdrowe
I pani nasza i mamy
I woźna, kucharka,
Przedszkolna lekarka
Im wszystkim kwiaty rozdamy
2) Dzień kobiet, dzień kobiet
Niech każdy się dowie
Że dzisiaj święto dziewczynek
Uśmiechy są dla nich
Zabawa i taniec
Piosenka z radia popłynie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin